Suplementy i odżywki

Jakie białko jest najlepsze?

Jakie białko jest najlepsze?

U osób aktywnych fizycznie pojawia się zwiększona podaż białek. Jeśli to zrobimy, to taki zabieg może nam pomóc w rozbudowie masy mięśniowej, a także wspomoże jej regenerację. Obecnie na rynku można znaleźć wiele suplementów diety białkowych, a tego rodzaju odżywki od pewnego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Ze względu na mnogość takich preparatów nie łatwo jest dowiedzieć się, które z tych suplementów diety są najlepsze i po które najlepiej sięgać.

Nieco więcej o białkach

Białka są składnikami odżywczymi, które znajdują się w wielu rodzajach żywności. Białka można znaleźć w mięsie, przetworach mlecznych, roślinach, a także orzechach. Białka są zbudowane z mniejszych cząsteczek, które potocznie nazywane są cegiełkami. Są to inaczej aminokwasy, które są budulcem naszych kości, włosów, skóry, paznokci, a przede wszystkim mięśni. Najlepiej, jeśli białka są dostarczane do organizmu w naturalnej formie, co oznacza, że spożywane są wraz z żywnością. Jednak są sytuacje, kiedy nawet dobrze zbilansowana dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na ten składnik odżywczych, przez co wygodniej jest sięgnąć po suplement diety, który dostępny jest w formie proszku, który łatwo przygotować do spożycia. Ze względu na to, czas dowiedzieć się, jakie suplementy diety, a w szczególności, jakie rodzaje białek są najlepsze.

Co wybrać koncentrat, czy izolat białka?

Odżywki białkowe są tworzone na podstawie różnych składników i różnych produktów białkowych. W tych składnikach znajdują się nie tylko białka, ale również niewielkie ilości tłuszczu, a także węglowodanów. Jeśli szukamy odżywki białkowej o zawartości białkowej liczącej sobie do 80 procent, to nasz wybór pada na koncentrat białkowy. Jednak istnieją suplementy białkowe, które w swoim składzie mają znacznie mniejsze dodatki niebiałkowych składników. Takie odżywki składają się nawet z 95 procent białek. Te suplementy diety to izolaty. Najlepiej więc wybierać właśnie takie odżywki, ponieważ mamy pewność, że ich minimalna część jest stworzona z węglowodanów i tłuszczy.

Jak odróżnić białka pełnowartościowe od niepełnowartościowych?

Kolejnym problemem przy wyborze suplementów diety białkowych, jest określenie, które z nich składają się z białek pełnowartościowych, a które z niepełnowartościowych. Jak już wspomnieliśmy, białka stworzone są z aminokwasów. Organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć wszystkich rodzajów aminokwasów i te niesyntezowane samodzielnie nazywane są aminokwasami egzogennymi. Inaczej mówi się na nie niezbędne. Ze względu na to, że organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, konieczne jest ich dostarczenie wraz z pożywieniem. Jeśli białka mają pełen zestaw aminokwasów egzogennych, są nazywane pełnowartościowymi. Wszystkie aminokwasy niezbędne można znaleźć w białkach pochodzenia zwierzęcego. Białka roślinne często są nazywane niepełnowartościowymi, ponieważ nie zawierają one wszystkich niezbędnych aminokwasów lub zawierają je w małych ilościach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Cała prawda o białku wołowym

KlaudiaMaj 8, 2019

Pompa mięśniowa — jak ją osiągnąć?

Spalacze.plKwiecień 24, 2019

5 zalet cytruliny, które wykorzystasz w treningu siłowym

Spalacze.plKwiecień 11, 2019

Co można przygotować z odżywki białkowej?

Spalacze.plKwiecień 7, 2019

Suplementy diety termogeniczne

KlaudiaLuty 23, 2019

Suplementy diety modelujące nogi

KlaudiaLuty 23, 2019

Jakie są rodzaje spalaczy tłuszczu?

MonikaLuty 22, 2019

Suplementy diety przed treningiem

KlaudiaLuty 22, 2019

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

MonikaLuty 21, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone