Suplementy i odżywki

Jakie białko jest najlepsze?

Jakie białko jest najlepsze?

U osób aktywnych fizycznie pojawia się zwiększona podaż białek. Jeśli to zrobimy, to taki zabieg może nam pomóc w rozbudowie masy mięśniowej, a także wspomoże jej regenerację. Obecnie na rynku można znaleźć wiele suplementów diety białkowych, a tego rodzaju odżywki od pewnego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Ze względu na mnogość takich preparatów nie łatwo jest dowiedzieć się, które z tych suplementów diety są najlepsze i po które najlepiej sięgać.

Nieco więcej o białkach

Białka są składnikami odżywczymi, które znajdują się w wielu rodzajach żywności. Białka można znaleźć w mięsie, przetworach mlecznych, roślinach, a także orzechach. Białka są zbudowane z mniejszych cząsteczek, które potocznie nazywane są cegiełkami. Są to inaczej aminokwasy, które są budulcem naszych kości, włosów, skóry, paznokci, a przede wszystkim mięśni. Najlepiej, jeśli białka są dostarczane do organizmu w naturalnej formie, co oznacza, że spożywane są wraz z żywnością. Jednak są sytuacje, kiedy nawet dobrze zbilansowana dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na ten składnik odżywczych, przez co wygodniej jest sięgnąć po suplement diety, który dostępny jest w formie proszku, który łatwo przygotować do spożycia. Ze względu na to, czas dowiedzieć się, jakie suplementy diety, a w szczególności, jakie rodzaje białek są najlepsze.

Co wybrać koncentrat, czy izolat białka?

Odżywki białkowe są tworzone na podstawie różnych składników i różnych produktów białkowych. W tych składnikach znajdują się nie tylko białka, ale również niewielkie ilości tłuszczu, a także węglowodanów. Jeśli szukamy odżywki białkowej o zawartości białkowej liczącej sobie do 80 procent, to nasz wybór pada na koncentrat białkowy. Jednak istnieją suplementy białkowe, które w swoim składzie mają znacznie mniejsze dodatki niebiałkowych składników. Takie odżywki składają się nawet z 95 procent białek. Te suplementy diety to izolaty. Najlepiej więc wybierać właśnie takie odżywki, ponieważ mamy pewność, że ich minimalna część jest stworzona z węglowodanów i tłuszczy.

Jak odróżnić białka pełnowartościowe od niepełnowartościowych?

Kolejnym problemem przy wyborze suplementów diety białkowych, jest określenie, które z nich składają się z białek pełnowartościowych, a które z niepełnowartościowych. Jak już wspomnieliśmy, białka stworzone są z aminokwasów. Organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć wszystkich rodzajów aminokwasów i te niesyntezowane samodzielnie nazywane są aminokwasami egzogennymi. Inaczej mówi się na nie niezbędne. Ze względu na to, że organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, konieczne jest ich dostarczenie wraz z pożywieniem. Jeśli białka mają pełen zestaw aminokwasów egzogennych, są nazywane pełnowartościowymi. Wszystkie aminokwasy niezbędne można znaleźć w białkach pochodzenia zwierzęcego. Białka roślinne często są nazywane niepełnowartościowymi, ponieważ nie zawierają one wszystkich niezbędnych aminokwasów lub zawierają je w małych ilościach.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone