Suplementy i odżywki

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Podstawą dla zachowania zdrowia i witalności, jest prowadzenie i stosowanie się do zasad dobrze zbilansowanej diety, a także regularna aktywność fizyczna. Suplementy diety stają się wspomagaczami, które pomagają nam poprawić wygląd sylwetki, czy też korzystnie wpłynąć na pracę organizmu. Są one idealnym dodatkiem do codziennej diety.

W obecnych czasach dużą popularnością cieszą się odżywki białkowe. Ich celem jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości aminokwasów, które będą wspomagać budowę masy mięśniowej, a także przyczynią się do szybszej regeneracji uszkodzonej podczas treningów, tkanki mięśniowej. Warto pamiętać, że wiele jest rodzajów odżywek białkowych na rynku, więc nie łatwo jest zdecydować się, która z nich jest tą najlepszą i najskuteczniejszą. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Funkcje białka w organizmie człowieka

Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym w organizmie. Jest on produktem, który wchodzi w skład hormonów, enzymów, a także licznych przeciwciał. Białka uczestniczą w procesie przemiany materii, a dzięki temu zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich układów i narządów. Białka stworzone są z aminokwasów, które potocznie nazywane są cegiełkami. To właśnie ze względu na to, że dostarczają one do organizmu cenne aminokwasy, białka są tak ważnym składnikiem dla zdrowia i konieczne jest ich dostarczenie do organizmu wraz z pokarmem, a także przy pomocy suplementów diety.

Jak dzielimy białka?

Białka dzieli się na dwie podstawowe grupy. Ta pierwsza to białka, które szybko wchłaniają się do organizmu przez układ pokarmowy, a drugie wchłaniają się wolniej. Te drugie wolno i stopniowo uwalniają cząsteczki aminokwasów do krwi. Dzięki temu procesy katabolizmu zostają zahamowane na dłuższy czas. Okazuje się, że najlepiej jest sięgać po białka, które wolno się wchłaniają, ponieważ są one obecne we krwi podczas snu, a to właśnie wtedy w organizmie nasila się stężenie kortyzolu, a jest to hormon stresu, który przyczynia się do rozpoczęcia procesów rozpadu tkanek. Białka, które szybko się wchłaniają, charakteryzują się szybkim uwalnianiem aminokwasów do krwi. Ta cecha białek powinna być wykorzystywana od razu po treningu, ponieważ wtedy konieczne jest szybkie odżywienie układu mięśniowego. Takiego rodzaju białka mogą być stosowane również przed treningiem, od razu po przebudzeniu.

W codziennej diecie nie można ograniczać się tylko do jednego rodzaju białek. Najlepiej, jeśli w diecie znajdują się oba rodzaje, ponieważ białka wolno wchłaniające się, a także te szybkowchłanialne są bardzo ważne i mają niezastąpione działanie na organizm człowieka. Podczas wyboru odżywek białkowych najlepiej więc szukać takich, które łączą ze sobą oba te rodzaje białek. Można również kupić dwa różne suplementy diety i spożywać je w ściśle wyznaczonych porach dnia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Kazeina – kiedy warto stosować – jakie ma działanie?

MonikaMaj 26, 2019

Pompa mięśniowa — jak ją osiągnąć?

Spalacze.plMaj 24, 2019

Suplementy diety wspierające układ kostno-stawowy

KlaudiaMaj 22, 2019

5 zalet cytruliny, które wykorzystasz w treningu siłowym

Spalacze.plMaj 11, 2019

Cała prawda o białku wołowym

KlaudiaMaj 8, 2019

Co można przygotować z odżywki białkowej?

Spalacze.plKwiecień 7, 2019

Suplementy diety termogeniczne

KlaudiaLuty 23, 2019

Suplementy diety modelujące nogi

KlaudiaLuty 23, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone