Suplementy i odżywki

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Podstawą dla zachowania zdrowia i witalności, jest prowadzenie i stosowanie się do zasad dobrze zbilansowanej diety, a także regularna aktywność fizyczna. Suplementy diety stają się wspomagaczami, które pomagają nam poprawić wygląd sylwetki, czy też korzystnie wpłynąć na pracę organizmu. Są one idealnym dodatkiem do codziennej diety.

W obecnych czasach dużą popularnością cieszą się odżywki białkowe. Ich celem jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości aminokwasów, które będą wspomagać budowę masy mięśniowej, a także przyczynią się do szybszej regeneracji uszkodzonej podczas treningów, tkanki mięśniowej. Warto pamiętać, że wiele jest rodzajów odżywek białkowych na rynku, więc nie łatwo jest zdecydować się, która z nich jest tą najlepszą i najskuteczniejszą. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Funkcje białka w organizmie człowieka

Białko jest podstawowym składnikiem budulcowym w organizmie. Jest on produktem, który wchodzi w skład hormonów, enzymów, a także licznych przeciwciał. Białka uczestniczą w procesie przemiany materii, a dzięki temu zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich układów i narządów. Białka stworzone są z aminokwasów, które potocznie nazywane są cegiełkami. To właśnie ze względu na to, że dostarczają one do organizmu cenne aminokwasy, białka są tak ważnym składnikiem dla zdrowia i konieczne jest ich dostarczenie do organizmu wraz z pokarmem, a także przy pomocy suplementów diety.

Jak dzielimy białka?

Białka dzieli się na dwie podstawowe grupy. Ta pierwsza to białka, które szybko wchłaniają się do organizmu przez układ pokarmowy, a drugie wchłaniają się wolniej. Te drugie wolno i stopniowo uwalniają cząsteczki aminokwasów do krwi. Dzięki temu procesy katabolizmu zostają zahamowane na dłuższy czas. Okazuje się, że najlepiej jest sięgać po białka, które wolno się wchłaniają, ponieważ są one obecne we krwi podczas snu, a to właśnie wtedy w organizmie nasila się stężenie kortyzolu, a jest to hormon stresu, który przyczynia się do rozpoczęcia procesów rozpadu tkanek. Białka, które szybko się wchłaniają, charakteryzują się szybkim uwalnianiem aminokwasów do krwi. Ta cecha białek powinna być wykorzystywana od razu po treningu, ponieważ wtedy konieczne jest szybkie odżywienie układu mięśniowego. Takiego rodzaju białka mogą być stosowane również przed treningiem, od razu po przebudzeniu.

W codziennej diecie nie można ograniczać się tylko do jednego rodzaju białek. Najlepiej, jeśli w diecie znajdują się oba rodzaje, ponieważ białka wolno wchłaniające się, a także te szybkowchłanialne są bardzo ważne i mają niezastąpione działanie na organizm człowieka. Podczas wyboru odżywek białkowych najlepiej więc szukać takich, które łączą ze sobą oba te rodzaje białek. Można również kupić dwa różne suplementy diety i spożywać je w ściśle wyznaczonych porach dnia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone