Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

Barszcz czerwony to jedna z zup, która gości na stołach wielu Polaków. Najczęściej po barszcz czerwony sięgamy w czasie świąt, ale warto jeść zupę z buraków, ponieważ ma ona wiele składników odżywczych, a także liczne właściwości prozdrowotne. Koniecznie sprawdź, czemu warto sięgać po aromatyczne danie z buraków.

Buraki mają działanie wzmacniające układ krwionośny

Buraki mają doskonały wpływ na pracę układu krwionośnego. Mają one w sobie nie wiele żelaza, a mimo to w medycynie naturalnej są uważane za produkt, który ma zapobiegać anemii, a także wspomaga leczenie białaczki. Barszcz czerwony nie bez powodu ma tak silny kolor. Zawdzięcza to barwnikom, które są również silnymi przeciwutleniaczami. Mają one również zdolność do zwiększenia przyswajania tlenu przez komórki w całym organizmie. To właśnie dzięki temu jedzenie barszczu czerwonego ma tak zbawienny wpływ na pracę układu krwionośnego.

W tym daniu znajduje się wiele kwasu foliowego, a ten składnik ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój płodu, ale również wpływ na proces usuwania homocysteiny z krwiobiegu. Warto wiedzieć, że wysoki poziom tego składnika we krwi może przyczynić się do zwiększenia ryzyka występowania zawału. Dodatkowo jedzenie buraków oraz dań z nich wykonanych wspomaga regulację poziomu cholesterolu, a także chronią przed zwapnieniem naczyń krwionośnych.

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że barszcz czerwony zawiera w sobie azotany, czyli związki, które przyczyniają się do zwiększenia stężenia tlenku azotu we krwi, a jest to związek, który reguluje ciśnienie. A najciekawsze jest to, że im większe jest ciśnienie u badanych, tym silniejsze działanie mają azotany, które zawarte są w soku z buraków.

Wartości odżywcze barszczu czerwonego

W barszczu czerwonym znajduje się wiele składników odżywczych, dzięki czemu ta zupa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto ją jeść, ponieważ zawiera ona w sobie witaminę C, a także liczne witaminy z grupy B. Nie braknie w niej również witaminy A, która jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu barszcz czerwony ma silne działanie przeciwnowotworowe oraz, spowalnia proces starzenia się organizmu. Witaminy to jednak nie wszystkie składniki odżywcze, jakie znajdują się w barszczu czerwonym. Nie braknie w nim również minerałów takich jak wapń, żelazo, czy fosfor. Jedzenie czerwonego barszczu może być sposobem na uzupełnienie niedoborów potasu, sodu, a także cynku.

Barszcz czerwony zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów?

Barszcz czerwony ma przepiękny kolor dzięki obecności betaniny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu jedzenie tego dania sprawia, że działanie wolnych rodników, a także ich stężenie w organizmie zaczyna się zmniejszać. Uważa się więc, że buraki są jednymi z warzyw, które najsilniej zwalczają raka, a także zmniejszają ryzyko rozwoju wielu nowotworów. Czerwone barwniki sprawiają, że wolne rodniki zostają uszkodzone.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone