Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

Barszcz czerwony to jedna z zup, która gości na stołach wielu Polaków. Najczęściej po barszcz czerwony sięgamy w czasie świąt, ale warto jeść zupę z buraków, ponieważ ma ona wiele składników odżywczych, a także liczne właściwości prozdrowotne. Koniecznie sprawdź, czemu warto sięgać po aromatyczne danie z buraków.

Buraki mają działanie wzmacniające układ krwionośny

Buraki mają doskonały wpływ na pracę układu krwionośnego. Mają one w sobie nie wiele żelaza, a mimo to w medycynie naturalnej są uważane za produkt, który ma zapobiegać anemii, a także wspomaga leczenie białaczki. Barszcz czerwony nie bez powodu ma tak silny kolor. Zawdzięcza to barwnikom, które są również silnymi przeciwutleniaczami. Mają one również zdolność do zwiększenia przyswajania tlenu przez komórki w całym organizmie. To właśnie dzięki temu jedzenie barszczu czerwonego ma tak zbawienny wpływ na pracę układu krwionośnego.

W tym daniu znajduje się wiele kwasu foliowego, a ten składnik ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój płodu, ale również wpływ na proces usuwania homocysteiny z krwiobiegu. Warto wiedzieć, że wysoki poziom tego składnika we krwi może przyczynić się do zwiększenia ryzyka występowania zawału. Dodatkowo jedzenie buraków oraz dań z nich wykonanych wspomaga regulację poziomu cholesterolu, a także chronią przed zwapnieniem naczyń krwionośnych.

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że barszcz czerwony zawiera w sobie azotany, czyli związki, które przyczyniają się do zwiększenia stężenia tlenku azotu we krwi, a jest to związek, który reguluje ciśnienie. A najciekawsze jest to, że im większe jest ciśnienie u badanych, tym silniejsze działanie mają azotany, które zawarte są w soku z buraków.

Wartości odżywcze barszczu czerwonego

W barszczu czerwonym znajduje się wiele składników odżywczych, dzięki czemu ta zupa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Warto ją jeść, ponieważ zawiera ona w sobie witaminę C, a także liczne witaminy z grupy B. Nie braknie w niej również witaminy A, która jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu barszcz czerwony ma silne działanie przeciwnowotworowe oraz, spowalnia proces starzenia się organizmu. Witaminy to jednak nie wszystkie składniki odżywcze, jakie znajdują się w barszczu czerwonym. Nie braknie w nim również minerałów takich jak wapń, żelazo, czy fosfor. Jedzenie czerwonego barszczu może być sposobem na uzupełnienie niedoborów potasu, sodu, a także cynku.

Barszcz czerwony zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów?

Barszcz czerwony ma przepiękny kolor dzięki obecności betaniny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu jedzenie tego dania sprawia, że działanie wolnych rodników, a także ich stężenie w organizmie zaczyna się zmniejszać. Uważa się więc, że buraki są jednymi z warzyw, które najsilniej zwalczają raka, a także zmniejszają ryzyko rozwoju wielu nowotworów. Czerwone barwniki sprawiają, że wolne rodniki zostają uszkodzone.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone