Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jakie wartości odżywcze ma kawa?

Jakie wartości odżywcze ma kawa?

Kawa jest obecnie najpopularniejszym napojem na całym świecie. Gości ona niemal w każdym domu. Wiele osób pija ją codziennie i nie wyobraża sobie dnia bez tego aromatycznego napoju. Niektórzy dodają ją do deserów. Okazuje się, że kawa ma wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Ma ona wartościowy skład, który sprawia, że staje się ona nie tylko pysznym napojem, ale również takim, który ma właściwości prozdrowotne.

Jakie wartości odżywcze ma kawa?

Kawa jest napojem, który ma działanie pobudzające, które jest wykorzystywane w suplementach diety dla sportowców. Takie działanie kawa może zawdzięczać wysokiej zawartości kofeiny. Jest to związek chemiczny, który zaliczany jest do rodzaju alkaloidów. Jest to substancja, która przyczynia się do przyśpieszenia krążenia krwi, a także ma silne działanie stymulujące na układ nerwowy. To jednak niejedyny składnik, który znajduje się w kawie. Jest ona również bogata w przeciwutleniacze. Jednym z nich jest kwas chlorogenowy. Jest to silny przeciwutleniacz, który likwiduje wolne rodniki. Taki skład kawy sprawia, że proces starzenia się organizmu znacząco spowalnia. Kawa to również źródło witaminy PP, która znana jest również pod nazwą niacyna. Posiada ona również związki lotne, które sprawiają, że kawa ma charakterystyczny aromat, który daje jej niepowtarzalny charakter.

Kawa i jej właściwości lecznicze

Jak się okazuje kawa to nie tylko pyszny smak, ale również wiele właściwości prozdrowotnych. Trzeba jednak pamiętać, że należy pić ją w odpowiednich ilościach. Dzięki temu, że kawa zawiera kofeinę, ma ona działanie pobudzające, z czego korzysta wiele osób o poranku. Jest też doskonała, kiedy dopada nas zmęczenie i senność. Warto również wiedzieć, że kawa ma podobne działanie, jak czekolada, a to dlatego, że wspomaga ona wydzielanie serotoniny. Tak więc jej wypicie sprawia, że mamy lepszy nastrój, a także zwiększa się nasz zapał do działania. Warto sięgać po kawę, kiedy się uczymy lub przygotowujemy się na ważny egzamin. Kawa na niedługo usprawnia pracę układu nerwowego, dzięki czemu poprawiają się zdolności umysłowe. Kawa ma w sobie ponad 1000 antyoksydantów, dzięki czemu przyczynia się ona do spowolnienia procesów starzenia się, a także zmniejsza ryzyko nowotworów. Nie wiele osób zdaje sobie sprawy, ale picie kawy ma korzystny wpływ na wątrobę. Ponadto przyczynia się ona do zmniejszenia ryzyka występowania marskości wątroby, a także kamienicy żółciowej. Badania naukowe wykazują, że picie tego aromatycznego napoju może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.

Trzeba jednak pamiętać, że nie można pić kawy w nadmiarze. Może ona przyczynić się do wypłukania magnezu z organizmu. Jej nadmiar może sprawić, że stajemy się nadmiernie pobudzeni, przez co mogą pojawić się problemy z bezsennością i nerwowością. Niestety picie kawy nie ma również dobrego wpływu na wygląd naszych zębów. Przyczynia się ona do pojawienia się żółtego nalotu, a kiedy połączona jest z mlekiem, staje się ciężkostrawna.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone