Suplementacja

Jakie witaminy dla sportowców są najlepsze

Jakie witaminy dla sportowców są najlepsze

 

Organizm sportowca potrzebuje wielu witamin, by mieć siłę na kolejne treningi, a procesy regeneracyjne zachodziły w odpowiednim tempie. Każda osoba aktywna fizycznie powinna wiedzieć, że podczas treningów organizm spala składniki odżywcze przez co zwiększa się na nie zapotrzebowanie. To w wielu przypadkach sprawia, że konieczna jest dodatkowa suplementacja, ponieważ dieta nie jest wystarczającym źródłem witamin i minerałów. Jakie więc witaminy najlepiej wybrać jeśli jesteś aktywny fizycznie?

Witamina A

Jest to jeden z silnych antyoksydantów. Witamina A często wykorzystywana jest w kosmetykach, ponieważ ma ona wpływ na wygląd i zdrowie skóry. Jednak dziś nie te jej właściwości są najważniejsze. Dzięki temu, że bierze ona udział w syntezie hormonów nadnerczy, a dodatkowo jeszcze wspomaga ich wydzielanie staje się ona jedną z ważniejszych witamin dla sportowców. Dzięki temu ma ona wpływ na zdrowie układu mięśniowego. Wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. A ze względu na to, że jest ona przeciwutleniaczem niszczy wolne rodniki, dzięki czemu hamuje procesy starzeniowe również w układzie mięśniowym, dzięki czemu nie niszczą się one tak bardzo.

Witamina E

To kolejna witamina, która obowiązkowo powinna się znaleźć w większych dawkach w diecie osób aktywnych fizycznie. Jest to składnik, który ma wpływ na hemolizę czerwonych krwinek, a mianowicie ogranicza ona ten proces, co oznacza, że witamina E chroni czerwone krwinki przed zniszczeniem. Tak samo jak witamina A ma ona zdolność do niszczenia wolnych rodników, co sprawia, że jest to składnik, który hamuje procesy starzeniowe. Dla sportowców najważniejsze jest to, że przyśpiesza ona procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek i komórek. Po ćwiczeniach zmniejsza ona uczucie zmęczenia oraz łagodzi skurcze mięśni. Jej niedobór jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia zwłaszcza u osób, które regularnie ćwiczą. W skrajnych przypadkach niedobór witaminy E może doprowadzić do zaniknięcia włókien mięśniowych. Jeśli pojawią się objawy niedoboru tego składnika odżywczego warto wzbogacić swoją dietę w produkty, które są jego bogatym źródłem, a dopiero potem można sięgnąć po suplement diety.

Witamina C

Podczas ćwiczeń fizycznych w organizmie zwiększa się aktywność wolnych rodników. To może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Dlatego warto sięgnąć po witaminę C, która jest składnikiem, który niszczy i hamuje działanie wolnych rodników. Ma ona również wpływ na przyśpieszenie produkcji kolagenu, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Układ mięśniowy musi być dobrze dotleniony, by funkcjonować prawidłowo. Jest to konieczne, by mięśnie nie bolały po treningu i szybko się regenerowały. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, który jest odpowiedzialny za transport tlenu do wszystkich komórek w organizmie człowieka.

Witaminy z grupy B

Dla sportowców są one niezwykle ważne. To właśnie podczas aktywności fizycznej są one najbardziej wykorzystywane, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na nie. Mają one swój udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nie może ich zabraknąć w diecie, ponieważ mają one wpływ na pracę układu odpornościowego. Mają również swój udział w procesach przemiany energetycznej w organizmie. Są ważne dla układu hormonalnego. A dla sportowców jest to bardzo ważne. Jeśli dojdzie do niedoboru tych witamin, to wydzielanie wielu hormonów może zaburzyć swoją pracę, przez co  procesy regeneracyjne mogą zachodzić w nieprawidłowy sposób.

Żelazo

Jak już wspomnieliśmy jest to składnik, który odpowiada za transport tlenu. A jest tak, ponieważ żelazo jest składnikiem hemoglobiny. Jest również niezbędny do prawidłowego zachodzenia procesów przemian energetycznych. Ze względu na to, że jest składnikiem hemoglobiny ma on swoją rolę w procesie tworzenia i wzrostu czerwonych krwinek. Niedobór żelaza może doprowadzić do niewydolności organizmu. Należy więc uzupełnić swoją dietę w składniki bogate w żelazo, a jeśli nie nastąpi zmiana, warto sięgnąć po suplementy diety.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone