Ostatnie badania sugerują, że w ciągu kilku godzin po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze nasycone, zdolność osoby do koncentracji jest wyraźnie zmniejszona. Badanie, opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition, oferuje dalsze dowody na związek między jelitami człowieka a jego mózgiem. Daje to nam również kolejny powód do zmniejszenia ilości tłuszczów nasyconych w ich diecie.
Debaty na temat roli spożywania tłuszczu prowadzą do niejasnych wniosków, ponieważ eksperci i organy zdrowia publicznego mają odmienne poglądy.
Jednak zgodnie z artykułem z 2018 r, w którym dokonano przeglądu obecnego stanu wiedzy na temat powiązania kwasów tłuszczowych i zdrowia ludzi, „wiele dowodów sugeruje, że ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest zmniejszone gdy tłuszcze nasycone są zastępowane tłuszczami wielonienasyconymi (w tym olejami roślinnymi), ale nie wtedy, gdy są zastępowane węglowodanami”
Oprócz tego istnieje szereg dowodów, które pokazują związek między stanem zdrowia jelit danej osoby a jej mózgiem (w szczególności efektywnością funkcjonowania poznawczego). Naukowcy nazywają to połączenie osią jelitowo-mózgową.
W opisywanym badaniu naukowcy przeanalizowali wpływ tłuszczów nasyconych na krótkotrwały poziom koncentracji. W tym celu wykorzystali dane zebrane przez naukowców do osobnego badania, w którym zbadano wpływ posiłków bogatych w tłuszcze nasycone na nasilenie stanów zapalny i zmęczenie u kobiet chorych na raka.
Na początku badania każdy z 51 uczestników wykonał ciągły test wydajności nerwowej w celu ustalenia poziomu odniesienia. Mierzył on koncentrację, stopień uwagi ciągłej i czas reakcji.
Następnie uczestnicy zjedli jeden z dwóch posiłków na które składały się kiełbasa indycza, jajka, herbatniki i sos. Oba posiłki zawierały 60 gramów tłuszczu – jeden posiłek zawierał dużo tłuszczów nasyconych, a drugi zawierał olej słonecznikowy o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych.
Po 5 godzinach uczestnicy wykonali kolejny ciągły test wydajności.
Od 1 do 4 tygodni później uczestnicy wrócili, aby ponownie wykonać testy, ale tym razem zmieniono posiłek który spożywali.
Przed dniem oceny uczestnicy zjedli trzy standardowe posiłki, a następnie pościli przez 12 godzin przed spożyciem wysokotłuszczowego posiłku podczas badania. Badacze wzięli również pod uwagę czynniki zakłócające, które mogły mieć wpływ na względny poziom funkcjonowania poznawczego uczestników.
Naukowcy odkryli, że ci, którzy jedli posiłek o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, radzili sobie gorzej w ciągłym teście wydajności układu nerwowego niż ci, którzy jedli posiłek zawierający nienasycony tłuszcz.
Według Annelise Madison, główny autor badania i absolwent psychologii klinicznej w The Ohio State University, stwierdza że
„Widać wyraźną zależność nasyconych kwasów tłuszczowych a obniżoną sprawnością umysłową. A to był tylko jeden posiłek. ”. Warto zwrócić uwagę że mimo że jeden z dwóch posiłków miał stosunkowo niższy poziom tłuszczów nasyconych, jednakże oba posiłki zawierały znaczną ilość tłuszczu ogółem.
„Ponieważ oba posiłki były wysokotłuszczowe i potencjalnie problematyczne dla naszego organizmu, efekt poznawczy posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych mógłby być jeszcze większy, gdyby porównano go z posiłkiem o niższej zawartości tłuszczu” – zauważył Madison. Naukowcy przyjrzeli się także skutkom, jakie upośledzona bariera jelitowa może mieć na koncentrację po spożyciu tłustych posiłków.
Aby to zrobić przyjrzeli się poziomom markerów endotoksemii we krwi uczestników. Są to markery, które pojawiają się w krwiobiegu, gdy dana osoba ma upośledzone działanie jelit. Według Madison „ jeśli kobiety miały wysoki poziom endotoksemii zniwelowały również różnice między posiłkami. Mieli wyraźnie obniżony poziom koncentracji niezależny od rodzaju spożytego tłuszczu.”
Chociaż badanie nie wyjaśniło, dlaczego pokarmy bogate w tłuszcze nasycone mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie poznawcze danej osoby, Madison zauważa, że mogą one zwiększać stan zapalny, co może faktycznie wpływać na obniżenie efektywności działania układu nerwowego.
„Możliwe, że kwasy tłuszczowe oddziałują bezpośrednio z mózgiem. Jednakże obecne porównania opierają się głównie na pośrednim oddziaływaniu przy rozregulowaniu funkcjonowania jelit.”
Facebook
RSS