Zdrowie

Jedzenie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone może zmniejszyć koncentrację

Jedzenie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone może zmniejszyć koncentrację

Ostatnie badania sugerują, że w ciągu kilku godzin po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze nasycone, zdolność osoby do koncentracji jest wyraźnie zmniejszona. Badanie, opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition, oferuje dalsze dowody na związek między jelitami człowieka a jego mózgiem. Daje to nam również kolejny powód do zmniejszenia ilości tłuszczów nasyconych w ich diecie.

Debaty na temat roli spożywania tłuszczu prowadzą do niejasnych wniosków, ponieważ eksperci i organy zdrowia publicznego mają odmienne poglądy.

Jednak zgodnie z artykułem z 2018 r, w którym dokonano przeglądu obecnego stanu wiedzy na temat powiązania kwasów tłuszczowych i zdrowia ludzi, „wiele dowodów sugeruje, że ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest zmniejszone gdy tłuszcze nasycone są zastępowane tłuszczami wielonienasyconymi (w tym olejami roślinnymi), ale nie wtedy, gdy są zastępowane węglowodanami”

Oprócz tego istnieje szereg dowodów, które pokazują związek między stanem zdrowia jelit danej osoby a jej mózgiem (w szczególności efektywnością funkcjonowania poznawczego). Naukowcy nazywają to połączenie osią jelitowo-mózgową.

W opisywanym badaniu naukowcy przeanalizowali wpływ tłuszczów nasyconych na krótkotrwały poziom koncentracji. W tym celu wykorzystali dane zebrane przez naukowców do osobnego badania, w którym zbadano wpływ posiłków bogatych w tłuszcze nasycone na nasilenie stanów zapalny i zmęczenie u kobiet chorych na raka.

Na początku badania każdy z 51 uczestników wykonał ciągły test wydajności nerwowej w celu ustalenia poziomu odniesienia. Mierzył on koncentrację, stopień uwagi ciągłej i czas reakcji.

Następnie uczestnicy zjedli jeden z dwóch posiłków na które składały się kiełbasa indycza, jajka, herbatniki i sos. Oba posiłki zawierały 60 gramów tłuszczu – jeden posiłek zawierał dużo tłuszczów nasyconych, a drugi zawierał olej słonecznikowy o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych.

Po 5 godzinach uczestnicy wykonali kolejny ciągły test wydajności.

Od 1 do 4 tygodni później uczestnicy wrócili, aby ponownie wykonać testy, ale tym razem zmieniono posiłek który spożywali.

Przed dniem oceny uczestnicy zjedli trzy standardowe posiłki, a następnie pościli przez 12 godzin przed spożyciem wysokotłuszczowego posiłku podczas badania. Badacze wzięli również pod uwagę czynniki zakłócające, które mogły mieć wpływ na względny poziom funkcjonowania poznawczego uczestników.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy jedli posiłek o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, radzili sobie gorzej w ciągłym teście wydajności układu nerwowego niż ci, którzy jedli posiłek zawierający nienasycony tłuszcz.

Według Annelise Madison, główny autor badania i absolwent psychologii klinicznej w The Ohio State University, stwierdza że

„Widać wyraźną zależność nasyconych kwasów tłuszczowych a obniżoną sprawnością umysłową. A to był tylko jeden posiłek. ”. Warto zwrócić uwagę że mimo że jeden z dwóch posiłków miał stosunkowo niższy poziom tłuszczów nasyconych, jednakże oba posiłki zawierały znaczną ilość tłuszczu ogółem.

„Ponieważ oba posiłki były wysokotłuszczowe i potencjalnie problematyczne dla naszego organizmu, efekt poznawczy posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych mógłby być jeszcze większy, gdyby porównano go z posiłkiem o niższej zawartości tłuszczu” – zauważył Madison. Naukowcy przyjrzeli się także skutkom, jakie upośledzona bariera jelitowa może mieć na koncentrację po spożyciu tłustych posiłków.

Aby to zrobić przyjrzeli się poziomom markerów endotoksemii we krwi uczestników. Są to markery, które pojawiają się w krwiobiegu, gdy dana osoba ma upośledzone działanie jelit. Według Madison „ jeśli kobiety miały wysoki poziom endotoksemii zniwelowały również różnice między posiłkami. Mieli wyraźnie obniżony poziom koncentracji niezależny od rodzaju spożytego tłuszczu.”

Chociaż badanie nie wyjaśniło, dlaczego pokarmy bogate w tłuszcze nasycone mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie poznawcze danej osoby, Madison zauważa, że ​​mogą one zwiększać stan zapalny, co może faktycznie wpływać na obniżenie efektywności działania układu nerwowego.

„Możliwe, że kwasy tłuszczowe oddziałują bezpośrednio z mózgiem. Jednakże obecne porównania opierają się głównie na pośrednim oddziaływaniu przy rozregulowaniu funkcjonowania jelit.”

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone