Zdrowie

Joga na zdrowie układu hormonalnego

Joga na zdrowie układu hormonalnego

Każdej kobiecie i mężczyźnie dobrze znane jest określenie „huśtawka nastrojów” I jest to powiedzenie, które może odnosić się do zaburzeń hormonalnych. Niestety w organizmie człowieka bardzo często dochodzi do zaburzeń hormonalnych, przez co pojawić się może u nas zmiana nastroju, a z wesołego człowieka możemy w jeden sekundzie stać się nerwowi i przygnębieni. Wiele czynników może wpływać pozytywnie na pracę układu hormonalnego, a joga jest jednym z nich. Pod tym względem okazuje się, że joga może być bardzo pomocna, a wpływa ona korzystnie nie tylko na nasze hormony, ale również układ nerwowy, rozrodczy, trawienny i oddechowy.

Hormony są związkami chemicznymi, które wydzielane są w organizmie człowieka przez gruczoły, a także tkanki układu hormonalnego. Ich zadaniem jest regulowanie pracy tkanek, które znajdują się w pobliżu lub wpływają one na funkcjonowanie całego organizmy. Wydzielają je gruczoły i tkanki dokrewne, a są one kierowane do krwi i limfy. Jeżeli chcemy zadbać o pracę układu hormonalnego i zapobiec jego zaburzeniom, to warto zainteresować się ćwiczeniami jogi, ponieważ mogą one doskonale wpłynąć na ciało,  a szczególnie na dokrewne gruczoły i ich pracę. Dodatkowo ćwiczenia jogi wpływają na nasz umysł i regulują pracę układu nerwowego i oddechowego, co może przyczynić się do poprawienia samopoczucia.

Kobiety i joga – wstęp

To kobiety najczęściej interesują się zajęciami z jogi, a kiedy zaczynają one ją praktykować, to już po pierwszych ćwiczeniach można poczuć różnicę w samopoczuciu. Po pierwsze pojawia się uczucie odzyskania sprężystości ciała, a także zwiększa się nasz zakres ruchu. Joga ma działanie terapeutyczne i profilaktyczne. Jest doskonałym sposobem na spowolnienie procesów starzenia się organizmu,  a także przyczynia się do zmniejszenia różnych dolegliwości. Dodatkowo sprawia, że zmniejszają się objawy podwyższonego poziomu niektórych hormonów żeńskich, a to sprawia, że pojawia się większe uczucie energii, poprawia się sprawność fizyczna i umysłowa, a także zwiększa się równowaga emocjonalna.

To właśnie kobiety czują największe zaburzenia hormonów. Cykle menstruacyjne, ciąża, czy menopauza, to wszystko są procesy, których pracę regulują hormony. Jeśli więc dojdzie do zaburzeń hormonalnych, to każdy z tych procesów może zostać zaburzony, a to prowadzić może do wielu powikłań, które są groźne nie tylko dla zdrowia, ale nawet życia. Joga sprawi, że kobieta odzyska równowagę, a dzięki temu będzie miała czas na relaks i codzienną odnowę. Jest to potrzebne, by utrzymać równowagę na poziomie fizycznym i psychicznym. To właśnie joga jest doskonałym sposobem na poprawienie działania układu hormonalnego, a także sprawia, że kobiecie łatwiej jest utrzymać zdrowie i energię w każdym etapie jej życia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone