Dietetyka i zdrowe odżywianie

Kapsaicyna – zdrowy, ostry polepszacz formy

Kapsaicyna – zdrowy, ostry polepszacz formy

Kapsaicyna to nazwa dla laika dość egzotyczna, a tak naprawdę wszyscy wiemy i bez świadomości smakujemy właśnie tą substancję. Jednak tajemnice jej działania i specyfikę poznamy dzisiaj. Kapsaicyna to substancja odpowiedzialna za ostry smak papryki, to właśnie ona daje tak ostry i charakterystyczny aromat temu zdrowemu warzywu. Substancja ta specjalistycznie nazywana alkaloidem bezpośrednio działa na układ nerwowy, wysyłając sygnały do mózgu przewodzi ból i pieczenie, które odczuwamy w jamie ustnej. To taka prosta definicyjnie interpretacja definicji i istoty kapsaicyny jako substancji odżywczej.

Kapsaicyna przeciwko chorobom
Przeprowadzono kilka badań, dotyczących antynowotworowych właściwości kapsaicyny. Wstępne badania wskazują na skuteczność kapsaicyny w zwalczaniu komórek rakowych. Badacze wskazują na konieczność dalszych badań, gdyż są również naukowe doniesienia na temat drażnienia żołądka przez kapsaicynę, spożywaną w dużej ilości.  Udowodniono na pewno, że kapsaicyna ma właściwości chroniące przed wirusami i bakteriami. Pikantny smak odkaża spożywane potrawy i może chronić między innymi przed salmonellą. Kapsaicyna w dużych dawkach jest substancją toksyczną, która może uszkodzić wątrobę. Może okazać się nawet śmiertelną trucizną, ponieważ jej przedawkowanie może powodować kłopoty z oddychaniem, zasinienie skóry oraz konwulsje. Toksyczne działanie kapsaicyny wynika z nadmiernego porażenia układu nerwowego, co zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie.

Kapsaicyna, a odchudzanie

Fakty – kapsaicyna  i jej funkcje dla naszej przemiany materii

  • Stymuluje organizm do zwiększonej pracy,
  • Silny aromat i ostry smak są także odpowiedzialne za wzmożone wydzielanie adrenaliny odpowiedzialnej za spalanie kalorii,
  • Rozgrzewa organizm, tym samym pobudzając do intensywnego spalania, identycznie jak w przypadku adrenaliny,

Pamiętajmy jednak!!

Ważne, sama kapsaicyna cudu nie uczyni, ale razem z ćwiczeniami i dietą da super efekty.

Kapsaicyna, a nowotwory

Kapsaicyna odpowiada za ostry i piekący smak papryk, powszechnie wykorzystywana jest między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym (produkcja leków przeciwbólowych) oraz kosmetycznym. Przeprowadzone badania pozwalają przypisać jej właściwości: antyoksydacyjne, pomagające zmniejszyć masę ciała, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz termoregulacyjne. Działanie chemoprewencyjne oraz gastroprotekcyjne kapsaicyny znajduje się pod znakiem zapytania i wywołuje wiele dyskusji wśród ekspertów. Wynika to głównie z wysokiej toksyczności tego związku (aczkolwiek czynnikiem determinującym jej działanie jest prawdopodobnie właśnie dawka oraz częstość przyjmowania). Kapsaicyna wykazuje właściwości lecznicze tylko w bardzo małych dawkach, stosowana w nadmiernych ilościach staje się substancją wysoce toksyczną. Obecnie nie wiadomo dlaczego wysokie dawki kapsaicyny są śmiertelne (dawka śmiertelna zależna od źródeł literaturowych: ok. 56-512mg/kg mc.), prawdopodobnie związane jest to z paraliżem oddechowym. Badania na zwierzętach wykazały również jej neurotoksyczność. Mimo wielu zagrożeń płynących ze stosowania jej w bardzo wysokich stężeniach oddziałuje ona również pozytywnie na organizm człowieka, o czym będzie mowa poniżej.

Kapsaicyna - zdrowy, ostry polepszacz formy

Suplementacja jest istotna. Dlatego szukajmy suplementów, które w składzie mają paprykę chilli, która będąc składnikiem suplementów wspierających przyśpieszenie przemiany materii istotnie przyśpiesza spalanie tłuszczu. Substancje właśnie rozgrzewające nasze tkanki mają najważniejszy  wpływ na lepsze ukrwienie tkanek.

Więc dobro ale z rozsądkiem. Nawet w takiej dziedzinie jak spalanie tłuszczów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone