Zdrowie

Katar – jak w domowych warunkach leczyć katar?

Katar – jak w domowych warunkach leczyć katar?

Katar jest potocznie nazywany nieżytem nosa. Jest to choroba wirusowa, która najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Niestety karatem bardzo łatwo możemy się zarazić. Wystarczy, że w sklepie lub w innym miejscu publicznym przejdziemy obok osoby, która kicha, a następnego ranka ty również możesz mieć problem z katarem. Szacuje się, że leczenie kataru może zająć siedem dni, a jednak możesz wyleczyć go jeszcze szybciej. Sprawdź, jak to zrobić w domowych warunkach.

Jakie są przyczyny kataru?

Katar jest chorobą górnych dróg oddechowych, która wywołana jest najczęściej przez wirusy. Do najczęstszych infekcji wirusowych, które wywołują katar należą:

  • Adenowirusy – występują one przez cały rok,
  • Coronawirusy – najczęściej atakują one wczesną wiosną i przez całą zimę.
  • Rhinoworusy – do infekcji dochodzi najczęściej w czasie wiosny, lata i jesieni.

Bywa również tak, że katar może być spowodowany infekcją bakteryjną. Jednak trzeba pamiętać, że ten rodzaj kataru występuje znacznie rzadziej. Zarazkami można zarazić się bardzo szybko i zachodzi to drogą kropelkową. Tak więc wystarczy, że przejdziesz obok kogoś, kto właśnie kichnął i infekcja gotowa. Przez to jedna osoba chora może w łatwy sposób zarazić tysiące innych osób. Suche powietrze, oziębienie organizmu, czy przegrzanie, może sprawić, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje, a więc może pojawić się u nas katar.

Domowe sposoby na katar

Zdaniem niektórych osób, katar wystarczy jedynie przeczekać. A jednak w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej, ponieważ nieżytu nosa, tak jak innych chorób nie wolno lekceważyć i kiedy pojawią się ich objawy, to należy jak najszybciej zacząć leczenie. Powszechnie uważa się, że nieleczony katar trwa siedem dni, ale nie jest to prawda. Nieleczony katar może trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Poza lekami na karat są dostępne również inne proste domowe sposoby na walkę z katarem, a oto nasze porady, jak walczyć i leczyć z katarem domowymi sposobami:

  • Kiedy zacznie się katar rób inhalacje z olejków aromatycznych. Najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy, z drzewa sosnowego, a także napary z rumianku. Dzięki nim odblokujesz zatkany nos, a dodatkowo pomoże ci to walczyć z nagromadzoną wydzieliną.
  • Nos smaruj maścią z witaminą A. Częste wydmuchiwanie nosa w chusteczki, czy papier może podrażniać skórę, więc nie zapominaj o jej nawilżaniu,
  • Jeżeli katar jest dokuczliwy, a do tego towarzyszą mu również inne objawy przeziębienia lub grypy, to najlepiej sięgnąć po pomoc leków na przeziębienie.
  • Regularnie nawadniaj organizm – pij dużo wody, a także sięgaj po ziołowe napary, które doskonale wspomagają walkę z katarem. Skuteczny okazać się może napar z rumianku.
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalaczewrzesień 18, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwiaczerwiec 17, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudiamaj 9, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczemaj 6, 2021

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Klaudialuty 18, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone