Dietetyka i zdrowe odżywianie

Kawa – zalety picia napoju

Kawa – zalety picia napoju

Dzisiaj przedstawimy kawę w aspekcie pozytywnym. Bardzo dobre jej właściwości zdrowotne dla ciała i umysłu.  Mogące nas przekonać do tego, że właśnie kawa jest dobrem ale właśnie w pozytywnej proporcji, nie w nadmiarze. Dlatego zapraszamy do lektury.

Można wypić dwie filiżanki kawy na dzień. Rano jedną, a drugą późnym popołudniem. Taka ilość najlepiej zadziała, utrzymując naszą uwagę i koncentrację, poprawi nastrój i sprawność fizyczną. Picie kawy w nocy jest surowo zakazane osobom cierpiącym na bezsenność.

Kawa w historii

Kawa jest uważana za panaceum, lek leczący różne schorzenia. Przybyła do Europy z krajów arabskich około 1600 roku właśnie jako lek. W siedemnastowiecznej Francji to lekarze zalecali picie kawy. Znany pisarz Voltaire już wtedy nazywał go pobudzającym napojem.

Kawa – fakty

 • Pobudza umysł

Kawa rzeczywiście pobudza nas  i nasz umysł. Poprawia sprawność osób pracujących umysłowo, przyśpiesza reakcję, pamięć, poprawia także sprawność prowadzenia pojazdów. Łagodzi stres.

 • Poprawia nastrój

Niejednokrotnie kawa poprawia nastrój osób cierpiących na depresję. Kawa blokuje dostęp neuroprzekaźników hamujących pobudzenie psychiczne. Do tego kofeina zawarta w kawie działa szybko, bo już po 5 minutach od wypicia jest we krwi, a po 20 do 30 minut przenika do mózgu i osiąga szczyt swojego działania po 20 do 30 minut., poziom jej spada o połowę  przez kolejne 3 do 6 godzin.

Poprawia sprawność fizyczną u sportowców i zwiększa siłę w sportach wytrzymałościowych. Stanowi doraźną rezerwę energetyczną.

 • Pogłębia oddech

Badania wykazały, że kawa jest istotnym wsparciem dla osób z astmą. Kofeina rozszerza oskrzela, ułatwiając astmatykom oddychanie. Wypicie od jednego do dwóch kubków kawy może spowodować w czasie od jednej do dwóch godzin zmniejszenie duszności. Kawa wspiera także osoby z katarem siennym. Alergicy mogą jako wsparcie pić kawkę.

 • Zapobiega próchnicy

Kawa dzięki zawartości garbników przeciwdziała procesom powodującym próchnicę zębów. Dlatego kawa oczyszcza z bakterii powoduje mniejsze ubytki próchnicze. Oczywiście nie zapominamy o regularnym myciu zębów.

Ważne uwagi

 • Najgorszym rozwiązaniem jest picie kawy połączone z paleniem tytoniu. Taka sytuacja powoduje znaczący wzrost ciśnienia tętniczego krwi u osób z nadciśnieniem, a u osób bez tego schorzenia powoduje chwilową zwyżkę ciśnienia , ale tylko przejściową.Przyśpiesza perystaltykę jelit

Działa łagodnie przeczyszczająco pobudzając jelita do pracy. Dlatego właśnie tak często kawa jest wykorzystywana w suplementach odchudzających. Przyśpiesza spalanie tłuszczu, usuwa nadmiar wody i toksyn z organizmu.

 • Kawa rano i późnym popołudniem to wystarczające dawki napoju. Nie ma już wtedy potrzeby picia kawy w południe.
 • Dla poprawienia sprawności wysiłkowej należy ją wypić na 20 do 30 minut przed planowanym wysiłkiem fizycznym.

Wartości odżywcze

1 porcja – 220 g

 • w 100 g w porcji 220 g
 • Wartość energetyczna2,00 kcal4,40 kcal
 • Białko0,15 g0,33 g
 • Węglowodany0,27 g0,59 g
 • Tłuszcz0,00 g0,00 g

Więc delektujmy się kawą, cieszmy jej aromatem z rozsądkiem.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone