Trening

Kiedy biegać – rano, czy wieczorem?

Kiedy biegać – rano, czy wieczorem?

Biegać rano, czy wieczorem? Jaka pora na bieganie jest najlepsza? Istnieje wiele badań na ten temat, a jedne z nich wykazują, że bieganie rano może być efektowniejsze, niż w nocy. Jest to w szczególności ważne, jeżeli chodzi o odchudzanie. Jednak bieganie daje lepsze efekty w redukcji stresu i poprawy jakości snu. Co więc wybrać lepiej? Warto dowiedzieć się, która pora na bieganie będzie najlepsza.

Bieganie rano pobudza organizm

Bieganie rano jest doskonałym sposobem na to, by rozbudzić swój organizm. Ten trening znacząco przyśpiesza tętno, zwiększa krążenie krwi, a także dotlenia organizm. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie pracy organizmu z rana już na wysokich obrotach i utrzymanie takiego stanu do końca dnia. Poranne bieganie przyczynia się również do poprawy pracy mózgu. Dodatkowo poprawia się praca jelit i żołądka, a serce mocniej pompuje krew. Jest wiele osób, które długo czują się słabo po przebudzeniu rano, a bieganie o tej porze dnia sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej. Trening będzie miał działanie zdrowotne, a także doda Ci energii na resztę dnia.

Bieganie rano przyśpiesza metabolizm

Bieganie o poranku sprawia, że poprawiają się nasze procesy metaboliczne. Jest to jednak możliwe, jeżeli bieganie o stałym tempie zmienisz na wysiłek ze zmiennym tempem, czyli interwały. Taki trening polega na zmianie tempa wysiłkowego. Co oznacza, że raz twoje tempo biegu ma być szybkie, a potem wolne, spadające niemal do szybkiego marszu. Taka zmiana sprawi, że organizm zacznie intensywniej pracować, a najwięcej zmian pojawi się właśnie w obrębie procesów metabolicznych.

Bieganie rano wspomaga pracę mózgu

Podczas biegania poprawia się krążenie, a organizm jest lepiej dotleniony. To sprawia, że podczas biegania i zaraz po nim nasz mózg sprawniej pracuje. Poranne bieganie przyczynia się do poprawy koncentracji i pomaga w zapamiętywaniu. Dodatkowo sprawia, że organizm lepiej radzi sobie ze stresem, więc łatwiej będzie nam trzeźwo i racjonalnie myśleć w czasie stresujących sytuacji.

Bieganie wieczorem redukuje stres

Dla osób, które mają stresującą pracę dobrym rozwiżaniem będzie trening biegowy wieczorem. Jest to sposób na obniżenie poziomu stresu. Jednak trzeba pamiętać, że do osiągnięcia takiego działania wysiłek nie powinien być zbyt intensywny, ponieważ można doprowadzić do odwrotnej sytuacji.

Bieganie wieczorem ułatwia zasypianie

Bieganie wieczorem sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, a to znacząco ułatwi zasypianie i sprawia, że jesteśmy w stanie zasnąć w głęboki sen, dzięki czemu nie będziemy budzić się w ciągu nocy, a rano obudzimy się wypoczęci. Dodatkowo podczas treningu w organizmie zaczyna się wydzielać serotonina, a to wprawia nas w dobry nastrój i ułatwia zapadnięcie w zdrowy sen.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone