Biegać rano, czy wieczorem? Jaka pora na bieganie jest najlepsza? Istnieje wiele badań na ten temat, a jedne z nich wykazują, że bieganie rano może być efektowniejsze, niż w nocy. Jest to w szczególności ważne, jeżeli chodzi o odchudzanie. Jednak bieganie daje lepsze efekty w redukcji stresu i poprawy jakości snu. Co więc wybrać lepiej? Warto dowiedzieć się, która pora na bieganie będzie najlepsza.
Bieganie rano pobudza organizm
Bieganie rano jest doskonałym sposobem na to, by rozbudzić swój organizm. Ten trening znacząco przyśpiesza tętno, zwiększa krążenie krwi, a także dotlenia organizm. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie pracy organizmu z rana już na wysokich obrotach i utrzymanie takiego stanu do końca dnia. Poranne bieganie przyczynia się również do poprawy pracy mózgu. Dodatkowo poprawia się praca jelit i żołądka, a serce mocniej pompuje krew. Jest wiele osób, które długo czują się słabo po przebudzeniu rano, a bieganie o tej porze dnia sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej. Trening będzie miał działanie zdrowotne, a także doda Ci energii na resztę dnia.
Bieganie rano przyśpiesza metabolizm
Bieganie o poranku sprawia, że poprawiają się nasze procesy metaboliczne. Jest to jednak możliwe, jeżeli bieganie o stałym tempie zmienisz na wysiłek ze zmiennym tempem, czyli interwały. Taki trening polega na zmianie tempa wysiłkowego. Co oznacza, że raz twoje tempo biegu ma być szybkie, a potem wolne, spadające niemal do szybkiego marszu. Taka zmiana sprawi, że organizm zacznie intensywniej pracować, a najwięcej zmian pojawi się właśnie w obrębie procesów metabolicznych.
Bieganie rano wspomaga pracę mózgu
Podczas biegania poprawia się krążenie, a organizm jest lepiej dotleniony. To sprawia, że podczas biegania i zaraz po nim nasz mózg sprawniej pracuje. Poranne bieganie przyczynia się do poprawy koncentracji i pomaga w zapamiętywaniu. Dodatkowo sprawia, że organizm lepiej radzi sobie ze stresem, więc łatwiej będzie nam trzeźwo i racjonalnie myśleć w czasie stresujących sytuacji.
Bieganie wieczorem redukuje stres
Dla osób, które mają stresującą pracę dobrym rozwiżaniem będzie trening biegowy wieczorem. Jest to sposób na obniżenie poziomu stresu. Jednak trzeba pamiętać, że do osiągnięcia takiego działania wysiłek nie powinien być zbyt intensywny, ponieważ można doprowadzić do odwrotnej sytuacji.
Bieganie wieczorem ułatwia zasypianie
Bieganie wieczorem sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, a to znacząco ułatwi zasypianie i sprawia, że jesteśmy w stanie zasnąć w głęboki sen, dzięki czemu nie będziemy budzić się w ciągu nocy, a rano obudzimy się wypoczęci. Dodatkowo podczas treningu w organizmie zaczyna się wydzielać serotonina, a to wprawia nas w dobry nastrój i ułatwia zapadnięcie w zdrowy sen.
Facebook
RSS