Suplementy i odżywki

Kiedy zacząć brać suplementy diety

Kiedy zacząć brać suplementy diety

 

Większość osób uważa, że tylko sportowcy doświadczeni powinni zażywać suplementy diety. Mówi się, że na początku najlepiej z nich zrezygnować i w czasie początkowych treningów należy wykorzystywać swój potencjał. Dopiero po odpowiednim czasie warto sięgnąć po wspomagacze. Czy to jednak dobra teoria? Czy rzeczywiście początkowi sportowcy nie muszą brać suplementów diety, a jeśli tak to ile trzeba ćwiczyć, by móc zacząć z nich korzystać?

Czy warto stosować suplementy diety dla sportowców?

Może zanim sprawdzimy, kiedy i czy początkowi sportowcy powinni spożywać suplementy diety warto zadać sobie pytanie, czy są one w ogóle potrzebne? Suplementy diety są stworzone z w pełni naturalnych składników i w niektórych przypadkach z chemicznych dodatków, które mają poprawić właściwości danego produktu. Uważane są one za produkty, które mają za zadanie uzupełnić niedobory  w organizmie lub urozmaicić dietę w bogato odżywcze składniki. Dzięki nim poprawia się praca całego organizmu, więc wydaje się, że ich stosowanie jest jak najbardziej konieczne. W przypadku sportowców są szczególnie potrzebne, ponieważ w czasie wysiłku fizycznego z organizmu zostają wytrącone ważne składniki odżywcze, a suplementy diety pomagają uzupełnić braki. Efektów jakich możemy się spodziewać po stosowaniu odżywek dla sportowców jest wiele:

  • Mniejsze bóle mięśniowe,
  • Szybki wzrost masy mięśniowej,
  • Większa wydajność,
  • Przyśpieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej,
  • Szybsza regeneracja mięśni,
  • Wzmocniona odporność,
  • Dobre samopoczucie.

Czy sportowcy początkujący powinni stosować suplementy diety?

Wiele badań udowodniło, że to na początku ćwiczeń u początkujących sportowców występuje największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze na przykład na białko. Sportowcy doświadczeni sięgają w tym przypadku po odżywki białkowe, dlaczego więc sportowcy mniej doświadczeni nie mogą tego zrobić? Nie ma ku temu żadnych powodów. Trzeba zaznaczyć, że podczas treningów z organizmu wytrącane zostają ważne składniki odżywcze, a przez wysiłek fizyczny zwiększa się zapotrzebowanie na takie składniki jak białko, węglowodany i tłuszcze. Nie można również zapomnieć o witaminach i minerałach. Te wszystkie składniki powinny znaleźć się w  większych porcjach w diecie sportowca. A suplementy diety pomagają urozmaicić dietę we wszystkie te witaminy i minerały. Nie wiadomo skąd pojawiło się stwierdzenie, że początkujący sportowcy nie  potrzebują wsparcia suplementów diety. Jest to teza nieprawdziwa.

To ile ćwiczymy ma znaczenie

Oczywiście przyjmowanie wszystkich suplementów dla sportowców na początku zwiększenia naszej aktywności fizycznej wcale nie jest konieczne. Nie wszystkie suplementy są kierowane do grupy początkujących sportowców. Wiele składników jest silnych chemicznie i mają one pozytywne działanie tylko w przypadku ćwiczeń intensywnych i doświadczonego treningu. Jeśli zostałby zastosowane u początkującego miałby podobny efekt, ale organizm sportowca nie byłby przygotowany na taką ilość składników mineralnych, więc pojawiłby się u niego skutki uboczne takie jak na przykład nadmiar energii, rozdrażnienie, czy bezsenność. To tak samo z treningiem, czy dietą. Początkujący nie powinien wybierać diety, czy treningów, które są odpowiednie dla sportowców doświadczonych. Dlatego należy dobierać odpowiednie suplementy do swojego doświadczenia. Na początku wspierającym suplementem diety jest na przykład kreatyna. Jej zadaniem jest zwiększenie naszych sił, dodanie energii. Dzięki spożywaniu tego suplementu diety nasze ćwiczenia stają się efektowniejsze, możemy wykonać więcej powtórzeń, a jego działanie redukuje błędy jakie najczęściej pojawiają się u początkujących sportowców, czyli nieprawidłowego wykonywania powtórzeń. To sprawia, że do procesu rozbudowy i wzmocnienia sił układu mięśniowego dochodzi w szybkim tempie.

Podsumowanie

Suplementy diety dla sportowców są zarówno dla tych doświadczonych i początkujących. Jednak podczas wyboru odżywek warto zwrócić uwagę na jego działanie i przeznaczenie. Dla początkującego najlepsze będą odżywki białkowe, węglowodanowe, witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementy i odżywki

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024
witamina d3 jesienią i zimą

Witamina D3 – musisz o niej pamiętać!

spalacze23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Ashwagandha – dlaczego warto stosować adaptogeny?

Milena9 kwietnia, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalacze7 kwietnia, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.pl10 marca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone