Dietetyka i zdrowe odżywianie

Kiedy zmienić dietę?

Kiedy zmienić dietę?

Niektóre osoby szybko zniechęcają się do odchudzania i rezygnują z walki o szczupłą sylwetkę. Inni natomiast są zdecydowani schudnąć, niezależnie od wyrzeczeń i pojawiających się po drodze problemów. Silna wola i wytrwałe dążenie do redukcji wagi bez wątpienia zasługują na pochwałę, jednak podczas odchudzania należy postępować rozsądnie i pamiętać o tym, że najważniejsze jest własne zdrowie. W pewnych sytuacjach konieczna może być zmiana diety.

Osłabienie

Brak energii i senność to sygnały, że doszło do zachwiania równowagi organizmu, co może być spowodowane niedoborem pewnych składników odżywczych. Odchudzanie nigdy nie powinno polegać na ograniczeniu pożywienia, dlatego tak zwana dieta „MŻ” nie jest dobrym sposobem na obniżenia masy ciała. Nieprzemyślana redukcja jedzenia może doprowadzić do tego, że organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości potrzebnych mu składników odżywczych. Ważniejsze od ilości pożywienia jest to, co się je. Na osłabienie często skarżą się osoby stosujące restrykcyjne diety, na przykład dietę kopenhaską. Warto pamiętać o tym, że taki sposób redukcji wagi sprzyja nie tylko problemom zdrowotnym, lecz także wystąpieniu efektu jojo. Zmęczenie może być spowodowane brakiem węglowodanów oraz niedoborem witamin B12 i żelaza, co może doprowadzić do anemii. Jeżeli badania krwi potwierdzą niedobór żelaza, to należy sięgnąć po odpowiedni suplement, aby uzupełnić poziom tego ważnego pierwiastka i zapobiec rozwojowi choroby.

Problemy z pamięcią i koncentracją
W diecie może brakować witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla zachowania dobrej pamięci oraz koncentracji. Problemy z zapamiętywaniem i skupieniem mogą pojawić się między innymi w przypadku niedoboru magnezu i witamin z grupy B. Ważną rolę odgrywają również kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, których czasami brakuje w diecie. Brak koncentracji może być spowodowany trudnością z przystosowania się do nowych zasad żywieniowych i ciągłym myśleniem o zakazanym jedzeniu, dlatego ważna jest rzetelna analiza sytuacji.

Problemy skórne, wypadające włosy i łamliwe paznokcie

Niedobór ważnych składników odżywczych ma wpływ nie tylko na samopoczucie fizyczne i psychiczne, lecz także na wygląd zewnętrzny. Pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci może być związany z brakiem cynku, witamin A, C i E albo kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Najczęstsze objawy niedoboru tych składników to łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, przesuszenie skóry, łuszczenie się naskórka i trądzik. Stosowanie dobrych kosmetyków nie rozwiąże problemu, ponieważ o wygląd trzeba dbać także od wewnątrz, zapewniając swojemu organizmowi odpowiednią dawkę potrzebnych mu składników odżywczych.

Zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu, czyli zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej, dotyczy 80% Europejczyków, dlatego narażeni na nie są wszyscy, nie tylko osoby odchudzające się. Mogłoby się wydawać, że jeżeli zakwaszenie jest tak powszechnym zjawiskiem, to nie należy się nim przejmować. To złe podejście, ponieważ zakwaszony organizm jest bardziej narażony na wiele chorób, a zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej utrudnia redukcję wagi. Zakwaszeniu sprzyja nadmiar białka w diecie, dlatego pojawia się szczególnie często u osób stosujących diety wysokoproteinowe. Produkty spożywcze można podzielić na zasadotwórcze i kwasotwórcze. W celu uniknięcia zakwaszenia należy zadbać, aby te drugie nie dominowały w menu.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Nadmierne ograniczanie pożywienia jest błędem także ze względu na fakt, że może skutkować spowolnieniem metabolizmu. Jeżeli spożywasz dużo błonnika i pijesz mało wody albo nadużywasz środków przeczyszczających, to skutkiem może być zaburzenie pracy jelit i zaparcia. Prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego jest niezbędne dla zachowania szczupłej sylwetki, dlatego nie można lekceważyć takich problemów.

Zaburzenia hormonalne

Ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych dotyczy głównie kobiet. Konsekwencją restrykcyjnej diety mogą być zaburzenia cyklu miesiączkowego, zmniejszenie obfitości krwawień, a nawet zanik miesiączki. Zbyt mała ilość pożywienia w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym zmusza organizm to zahamowania procesów, które nie są mu niezbędne do przetrwania, dlatego nieprzemyślane odchudzanie może doprowadzić do wtórnego braku miesiączki. W przypadku wystąpienia takich problemów należy udać się do ginekologa, który przepisze leki przywracające równowagę hormonalną.

Oczywiście, problemy zdrowotne mogą nie być związane ze stosowaną dietą. Jeżeli jesteś przekonany, że odchudzasz się w bezpieczny sposób i nie masz przeciwwskazań do wybranej diety, to skonsultuj się z lekarzem, aby jak najszybciej ustalić przyczynę dolegliwości.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone