Siłownia jest miejscem, z którego mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie trudno jednak zauważyć, że większość klientów stanowią panowie, podczas gdy pań najczęściej jest tam niezbyt wiele. Jest to związane z tym, że kobiety mają pewne obawy przed korzystaniem z siłowni. Większość z nich jest jednak bezpodstawna, ponieważ w trakcie treningów wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Plan treningowy
Szczególne znaczenie ma odpowiedni plan treningowy. Paniom zaleca się ograniczenie ćwiczeń na maszynach na rzecz wolnych ciężarów, takich jak sztangi czy hantle. Za wyborem ciężarów przemawia kilka przyczyn. Po pierwsze, taki trening umożliwia skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej niż ćwiczenia na maszynach. Jeszcze przez wiele godzin po zakończeniu treningu metabolizm pozostaje pobudzony, co pozwala na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej. Po drugie, takie ćwiczenia angażują mięśnie różnych partii ciała, dlatego można uzyskać lepsze efekty przy krótszym czasie trwania treningu, w porównaniu z ćwiczeniami na maszynach. Trening z wolnymi ciężarami wywołuje także silniejszy impuls hormonalny, umożliwia zbudowanie o wiele większej siły i zwiększenie siły chwytu. Co więcej, prowadzi do poprawy składu ciała, czyli do wzrostu suchej masy mięśniowej. Oczywiście, istotne znaczenie ma wybór odpowiednich ciężarów. Zaleca się stosowanie takiego, który da możliwość wykonania od 6 do 10 powtórzeń.
Wielu trenerów odradza kobietom także treningi cardio. Argumentują to faktem, iż podczas ćwiczeń cardio spalany jest tłuszcz śródmięśniowy. Wpływ takiego treningu na metabolizm oraz na budowę mięśni jest znikomy. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na kolejny powód niechęci kobiet do siłowni, czyli na lęk przed przyrostem masy mięśniowej. To właśnie mięśnie umożliwiają spalanie tłuszczu. Bardzo dobry wpływ treningu siłowego na spalanie tkanki tłuszczowej potwierdziły badania przeprowadzone w 2009 roku. Co więcej, zbudowanie dużej masy mięśniowej nie jest takie proste. Mężczyźni zazwyczaj muszą włożyć w to wiele wysiłku, przestrzegać odpowiedniej diety oraz stosować suplementację. Kobiety nie muszą zatem obawiać się tego, że po kilku miesiącach na siłowni będą miały męską sylwetkę.
Siłownie dla kobiet i koedukacyjne
Na koniec dobrze byłoby wspomnieć o tym, że wiele kobiet nie chodzi na siłownię, ponieważ czuje się niekomfortowo ćwicząc w towarzystwie mężczyzn. Jak już zostało wspomniane na początku artykułu, siłownie zazwyczaj są przeznaczone dla obu płci. Istnieją jednak takie kluby, z których mogą korzystać wyłącznie kobiety. Co więcej, siłownie koedukacyjne często są podzielone na strefę damską i męską, aby każdy mógł cieszyć się pełnym komfortem w trakcie treningu. Warto zatem sprawdzić ofertę pobliskich siłowni przed odrzuceniem takiej formy aktywności.
Suplementacja
Zarówno kobiety, które zdecydowały się na korzystanie z siłowni, jak i zwolenniczki innych rodzajów aktywności fizycznej, powinny zainteresować się tematem suplementacji. W poprzedniej części artykułu pojawiła się informacja o tym, że tego typu produkty są niezbędne dla zbudowania masy mięśniowej. Nie oznacza to jednak, że duże i silne mięśnie pojawią się, gdy tylko kobieta sięgnie po odżywkę czy suplement diety dla sportowców. Wiele z tych preparatów można stosować bez względu na płeć. Kobiety mogą bez obaw sięgnąć na przykład po aminokwasy, a zwłaszcza po BCAA. Aminokwasy rozgałęzione ułatwiają bowiem spalanie tkanki tłuszczowej i ograniczają łaknienie, co jest szczególnie ważne dla kobiet zainteresowanych redukcją wagi. Co więcej, BCAA ograniczają uczucie zmęczenia, wspomagają regenerację potreningową i hamują katabolizm. Są zatem bardzo przydatne w trakcie intensywnych treningów sportowych.
Suplementem diety, który wzbudza wśród kobiet szczególne wątpliwości jest kreatyna. Wbrew panującemu mitowi, można ją wykorzystać nie tylko w celu rozbudowy masy mięśniowej. Kreatyna poprawia bowiem zdolności wysiłkowe oraz opóźnia moment wystąpienia zmęczenia podczas treningu. Wzrost siły i wytrzymałości można zauważyć już po 2-3 tygodniach stosowania suplementów kreatynowych. Kreatyna wyłącznie w niewielkim stopniu rozbudowuje mięśnie, natomiast zapewnie ich wzmocnienie. Co więcej, jako silny przeciwutleniacz, może ona zwalczać wolne rodniki i opóźniać procesy starzenia. Kreatyna poprawa także pamięć i koncentrację.
Warto zwrócić uwagę również na odżywki białkowe. Im także przypisuje się przede wszystkim wpływ na rozbudowę muskulatury, dlatego wiele kobiet ma pewne obawy przed ich stosowaniem. W rzeczywistości odżywki białkowe są po prostu cennym źródłem białka, co oznacza, że działają na ludzki organizm w podobny sposób jak produkty spożywcze, które są bogate w białko. Obawy przed stosowaniem odżywek białkowych są zatem tak samo nieracjonalne, jak lęk przed jedzeniem żywności dostarczającej dużą dawkę białka. Odżywki białkowe można stosować jako zamienniki normalnych posiłków. To szybkie i wartościowe pożywienie, które doskonale sprawdzi się nawet w pracy, jako drugie śniadanie. Co więcej, białko ogranicza uczucie łaknienia i wspomaga metabolizm, zatem może być bardzo pomocne w trakcie odchudzania. Spożyte po wysiłku wspomaga regenerację, dlatego warto po nie sięgnąć po intensywnym treningu. Oczywiście, ważne jest również to, aby wybrać odpowiednią odżywkę i stosować ją w prawidłowy sposób. Najlepiej sięgać po produkty zawierające białko serwatkowe, ze względu na jego wysoką wartość biologiczną. Zalecana dawka zazwyczaj określona jest przed producenta i w żadnym wypadku nie powinno się jej przekraczać.
Warto wspomnieć o tym, że istnieją również takie suplementy diety, które zostały opracowane specjalnie z myślą o kobietach. Są to przede wszystkim produkty zawierające witaminy oraz składniki mineralne, które mają szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu. Oczywiście, mogą z nich korzystać również te kobiety, które nie uprawiają żadnego sportu oraz nie stosują diety redukcyjnej.
Facebook
RSS