Suplementacja

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

Koenzym Q10 (CoQ10) jest substancją witaminoopodobną, co oznacza że wykazują aktywność zbliżoną do witamin. Różnicą jest to, że niedobór substancji witaminopodobnych nie powoduje poważnych skutków ubocznych, jednak ich wystarczające spożycie może wiązać się z określonymi korzyściami zdrowotnymi. Koenzym Q10 znajduje się w nieomal każdej komórce ciała. Jest głównie wykorzystywany przez komórki do produkcji energii, której organizm potrzebuje do utrzymania prawidłowego metabolizmu komórkowego. Działa on również jako przeciwutleniacz, który chroni organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez szkodliwe cząsteczki, zwane wolnymi rodnikami.

Dlaczego warto suplementować koenzym Q10

Chociaż CoQ10 odgrywa kluczową rolę w organizmie, większość zdrowych ludzi ilość CoQ10 która pozwala utrzymać metabolizm w normalnym stanie. Istnieją jednak pewne dowody na to, że dodanie większej ilości – w postaci suplementów koenzymu Q10 – może być dodatkowo korzystne dla zdrowia. Postępujący wiek i niektóre schorzenia są związane ze spadkiem poziomu CoQ10.

CoQ10 jest badany pod względem zastosowania w leczeniu wielu różnych schorzeń. Istnieją dowody na to, że suplementy CoQ10 mogą obniżać ciśnienie krwi. Koenzym Q10 jest również stosowany w leczeniu niewydolności serca i innych chorób układu sercowego, co w połączeniu z terapią farmakologiczną może pomóc w poprawie niektórych objawów i zmniejszeniu ryzyka chorobowego serca.

Choć nadal kontrowersyjne, niektóre wstępne dowody sugerują, że CoQ10 może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu działań niepożądanych leków na cholesterol, z grupy statyn, takich jak bóle mięśni i problemy z wątrobą.

Wstępne badania wykazały, że CoQ10 może spowolnić, postęp choroby Alzheimera. Potrzebne jest jednak zdecydowanie więcej badań, aby faktycznie potwierdzić ten efekt.

CoQ10 był również badany jako środek zapobiegawczy migrenowym bólom głowy, choć wskazuje się że wymaga to regularnego, kilkutygodniowego stosowania.

Koenzym Q10 bada się również pod kątem wykorzystania go w leczeniu innych schorzeń, takich jak niska liczba i ruchliwość plemników, chorób nowotworowych, HIV, dystrofii mięśniowej, choroby Parkinsona, chorób dziąseł i wielu innych schorzeń.

Jak zwiększyć spożycie CoQ10?

W celu zwiększania spożycia koenzymu Q10 zaleca się podjęcie diety śródziemnomorskiej. Zbuduj swoją dietę w oparciu o ryby, oliwę z oliwek, orzechy, nasiona, zioła, pełne ziarna, owoce i warzywa. Te pokarmy są podstawą diety śródziemnomorskiej i dostarczają zarówno CoQ10 jak i innych składników odżywczych w najzdrowszy możliwy sposób – przez źródła dietetyczne.

CoQ10 znajduje się głównie w tłustych rybach, takich jak łosoś i makrela, podrobach, takich jak wątroba i nerki oraz orzeszkach ziemnych. Jednak te pokarmy nie są w stanie zapewnić większej ilości CoQ10, których wymaga się w celu osiągnięcia dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Najlepszym sposobem na dostarczenie efektywnej dawki CoQ10 jest suplementacja. Koenzym Q10 występuje w dwóch głównych formach: ubichinonu, który następnie zostaje przekształcony w drugą formę – ubichinol – w organizmie. Większość badań skupia się na tej drugiej formie koenzymu.

Ubichinol jest bioaktywną formą koenzymu Q10, dlatego będzie bardziej efektywnym wyborem suplementacyjnym. Warto sprawdzać jaką formę koenzymu zawiera suplement który chcemy kupić.

Zawsze upewnij się, że suplement, który kupujesz pochodzi z renomowanego źródła.

Ile koenzymu Q10 przyjmować?

Suplementy CoQ10 są sprzedawane w formie kapsułek, żeli i płynów. I o ile nie ma uniwersalnej, zalecanej dziennej dawki dla CoQ10, typowa dawka sugerowana przez producentów waha się od 90 mg do 200 mg dziennie.

W badaniach dotyczących aktywności koenzymu Q10 wykorzystywano następujące dawki:

  • Cukrzyca: 200 mg dziennie
  • Choroby serca: 50 mg do 200 mg dziennie
  • Migrena: 150-300 mg na dobę
  • Ból mięśni jako skutek uboczny przyjmowania statyn: 100 mg dziennie

Koenzym Q10 – FAQ

Czy suplementy CoQ10 mogą przeciwdziałać starzeniu?

Wiele kremów i serum przeciw starzeniu się skóry zawiera składnik koenzym Q10, który ma pomóc w poprawieniu wyglądu skóry, niwelując zmarszczki. Istnieją dowody sugerujące, że topicznie stosowany CoQ10 może pomóc w zwalczaniu widocznych oznak starzenia się, dzięki redukcji wolnych rodników i zwiększeniu potencjału antyoksydacyjnego.

Czy przyjmowanie suplementów z koenzymem Q10 zwiększa płodność?

Niektóre badania sugerują, że CoQ10 może zwiększać ruchliwość plemników. Nie ma jednak wystarczających badań, które potwierdzałyby jego faktyczne zastosowanie jako środka wspomagającego płodność.

Czy CoQ10 poprawia wydolność fizyczną?

Kilka wstępnych badań wykazało, że CoQ10 może mieć pewne korzyści w zakresie poprawy wyników sportowych, zwiększenia mocy i wytrzymałości oraz skrócenia czasu regeneracji.

Podsumowanie

CoQ10 to substancja będąca silnym antyoksydantem, mogąca poprawiać dysfunkcję śródbłonka i prawdopodobnie może zwiększać produkcję ATP w mitochondriach. Chociaż dostępne dane sugerują, że CoQ10 ma ograniczone działania niepożądane, konieczne są dalsze badania w celu zapewnienia bezpieczeństwa stosowania CoQ10 i zidentyfikowania dodatkowych interakcji z lekami.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

  1. Pingback: Zmęczenie pandemią? Badania wskazują na kolejne substancje które mogą pomóc w pandemicznym zmęczeniu! |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalacze6 maja, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone