Suplementacja

Kofeina na odchudzanie

Kofeina na odchudzanie

Na liście popularnych składników suplementów wspomagających odchudzanie znajduje się kofeina. Kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą, która pobudza i dodaje energii, kiedy pojawia się senność. Widza na temat jej wpływu na tempo redukcji wagi wciąż jest dość mała. Warto zatem wyjaśnić, dlaczego tak często stosuje się ją w suplementach diety i zastanowić się nad tym, czy kofeina jest skuteczna.

Kofeina to alkaloid, który występuje w ziarnach nie tylko kawy, ale i kakaowca, owoców guarany oraz orzeszków cola. Na początku warto zwrócić uwagę na to, że w odchudzaniu pomaga między innymi pobudzające działanie kofeiny. Kofeina oddziałuje na korę mózgową, poprawiając sprawność myślenia i redukując uczucie fizycznego i psychicznego zmęczenia. Dzięki temu mamy więcej siły na treningi sportowe. Może ćwiczyć dłużej i intensywniej, co przekłada się na tempo redukcji wagi. Działanie kofeiny jest jednak bardziej złożone. Po jej spożyciu w organizmie człowieka wzrasta poziom glukozy, co skutkuje krótkotrwałym zahamowaniem apetytu. Z punktu widzenia osoby zainteresowanej redukcją masy ciała większe znacznie ma fakt, że kofeina przyśpiesza przemianę materii. Dzięki niej dochodzi do zwiększenia produkcji soku żołądkowego. Według naukowców wypicie jednego kubka kawy przyspiesza pracę metabolizmu o mniej więcej 3-4%. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to efekt chwilowy, a zatem kofeina nie usprawnia przemiany materii na stałe. Istotne znaczenie ma także fakt, że większe dawki kofeiny wykazują także działanie termogeniczne, tak więc podczas wysiłku fizycznego spalamy więcej kalorii. Uzyskanie takiego efektu wymaga zastosowania dawki 300 mg na dobę. Warto wspomnieć o tym, że przed laty dużą popularnością cieszył się stack złożony z kofeiny, efedryny i aspiryny. Aktualnie takie mieszanki nie są stosowane, ponieważ stosowanie efedryny w suplementach diety zostało zakazane.

Opinie na temat bezpieczeństwa kofeiny są podzielone, jednak przeważają opinie pozytywne. Uznaje się, że przyjmowanie do 500 mg kofeiny na dobę to dawka bezpieczna dla człowieka. Niektórym osobom zaleca się jednak unikanie suplementów zawierających kofeinę. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, którzy mają nadciśnienie tętnicze. Należy zachować ostrożność także w przypadku rozdrażnienia i problemów ze snem, ponieważ kofeina może nasilać te dolegliwości. Oczywiście, 500 mg to łączna dawka kofeiny. W przypadku picia dużych ilości kawy oraz innych napojów z kofeiną należy zatem z rozwagą stosować suplementację.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone