Na liście popularnych składników suplementów wspomagających odchudzanie znajduje się kofeina. Kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą, która pobudza i dodaje energii, kiedy pojawia się senność. Widza na temat jej wpływu na tempo redukcji wagi wciąż jest dość mała. Warto zatem wyjaśnić, dlaczego tak często stosuje się ją w suplementach diety i zastanowić się nad tym, czy kofeina jest skuteczna.
Kofeina to alkaloid, który występuje w ziarnach nie tylko kawy, ale i kakaowca, owoców guarany oraz orzeszków cola. Na początku warto zwrócić uwagę na to, że w odchudzaniu pomaga między innymi pobudzające działanie kofeiny. Kofeina oddziałuje na korę mózgową, poprawiając sprawność myślenia i redukując uczucie fizycznego i psychicznego zmęczenia. Dzięki temu mamy więcej siły na treningi sportowe. Może ćwiczyć dłużej i intensywniej, co przekłada się na tempo redukcji wagi. Działanie kofeiny jest jednak bardziej złożone. Po jej spożyciu w organizmie człowieka wzrasta poziom glukozy, co skutkuje krótkotrwałym zahamowaniem apetytu. Z punktu widzenia osoby zainteresowanej redukcją masy ciała większe znacznie ma fakt, że kofeina przyśpiesza przemianę materii. Dzięki niej dochodzi do zwiększenia produkcji soku żołądkowego. Według naukowców wypicie jednego kubka kawy przyspiesza pracę metabolizmu o mniej więcej 3-4%. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to efekt chwilowy, a zatem kofeina nie usprawnia przemiany materii na stałe. Istotne znaczenie ma także fakt, że większe dawki kofeiny wykazują także działanie termogeniczne, tak więc podczas wysiłku fizycznego spalamy więcej kalorii. Uzyskanie takiego efektu wymaga zastosowania dawki 300 mg na dobę. Warto wspomnieć o tym, że przed laty dużą popularnością cieszył się stack złożony z kofeiny, efedryny i aspiryny. Aktualnie takie mieszanki nie są stosowane, ponieważ stosowanie efedryny w suplementach diety zostało zakazane.
Opinie na temat bezpieczeństwa kofeiny są podzielone, jednak przeważają opinie pozytywne. Uznaje się, że przyjmowanie do 500 mg kofeiny na dobę to dawka bezpieczna dla człowieka. Niektórym osobom zaleca się jednak unikanie suplementów zawierających kofeinę. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, którzy mają nadciśnienie tętnicze. Należy zachować ostrożność także w przypadku rozdrażnienia i problemów ze snem, ponieważ kofeina może nasilać te dolegliwości. Oczywiście, 500 mg to łączna dawka kofeiny. W przypadku picia dużych ilości kawy oraz innych napojów z kofeiną należy zatem z rozwagą stosować suplementację.
Facebook
RSS