Odchudzanie

Koniec odchudzania i co dalej?

Koniec odchudzania i co dalej?

Niezależnie od tego, jak dużej ilości tkanki tłuszczowej postanowiłeś się pozbyć, prędzej czy później nadchodzi czas, w którym waga wskazuje upragniony wynik. Oznacza to, że odchudzanie dobiegło końca. U wielu osób radość z realizacji wyznaczonego sobie celu miesza się z wątpliwościami dotyczącymi tego, co robić dalej. W jaki sposób zakończenie odchudzania wpływa na dalsze życie?

Aby znów nie przytyć

Nie ulega wątpliwości, że po uzyskaniu właściwej wagi nie powinno się kontynuować diety stosowanej podczas redukcji, ponieważ prowadziłoby to dalszego, niepożądanego już teraz spadku masy ciała. Jednak z drugiej strony koniec odchudzania nie może być równoznaczny z powrotem do dawnych nawyków żywieniowych, które doprowadziły do nadwagi. Większość osób, które niedawno odzyskały prawidłową masę ciała, deklaruje że już nigdy nie powróci do błędów z przeszłości. Niestety, według statystyk po dwóch latach od zakończenia diety redukcyjnej tylko połowa osób nadal waży tyle samo, natomiast u pozostałych waga znów się zwiększa. Powrót do dawnych nawyków rzadko następuje nagle. Zazwyczaj niekorzystne zmiany są wprowadzane stopniowo. Konieczność trzymania się prawidłowych zasad odżywiania przez całe życie może wydawać się trudna, ale z pewnością będzie ci łatwiej niż w momencie, kiedy musiałeś wprowadzić je do swojego życia i zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Pamiętaj o tym, że po zakończeniu odchudzania i tak masz większą swobodę niż w trakcie stosowania diety redukcyjnej.

Optymalna dieta

Aby ustalić odpowiednią dla siebie dietę, musisz obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ dostępne są kalkulatory, które same dokonają niezbędnych obliczeń, gdy tylko podasz wymagane informacje. Nie oznacza to jednak, że z diety redukcyjnej można od razu przejść do sposobu odżywiania, który ma pozwolić na zachowanie obecnej masy ciała. Przejście powinno odbywać się stopniowo. Tak zwana faza stabilizacji, nazywana też fazą wychodzenia z diety, redukuje ryzyko wystąpienia efektu jojo. Polega ona na stopniowym rozszerzaniu diety i powolnym odstawianiu suplementów wspomagających odchudzanie. Dopiero kiedy zakończysz ten etap, możesz pozwolić sobie na stosowanie dobrej dla siebie diety. Oczywiście, dobra dieta to nie tylko dostarczanie organizmowi właściwej ilości kalorii, dlatego nie wystarczy dokonać obliczenia wspomnianego zapotrzebowania energetycznego. Odchudzanie do czas, w którym człowiek uczy się zdrowych nawyków żywieniowych i warto kontynuować je po zakończeniu redukcji. Jedną z najważniejszych zasad jest regularne spożywanie posiłków. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które mają słabą przemianę materii. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie spożywać kolacji tuż przed snem, a także trzymać się zasady dotyczącej obfitości poszczególnych posiłków. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na coś słodkiego, ale pochłanianie codziennie tabliczki czekolady albo porcji lodów to bardzo zły pomysł. Najlepiej postawić na desery owocowe, zawierające naturalne cukry. Dobrym nawykiem jest także spożywanie dużej ilości płynów, a w szczególności wody, zielonej herbaty i naparów z ziół, które mają korzystny wpływ na metabolizm. Warto także trzymać się diety zawierającej dużo owoców i warzyw. Nie bez znaczenia jest rodzaj diety stosowanej w trakcie walki z nadwagą. Jeżeli najskuteczniejsza okazała się dla ciebie dieta ograniczająca pewne produkty bądź wprowadzająca zasadę niełączenia ich z innymi produktami, to taki sposób odżywiania może być korzystny także po zakończeniu odchudzania.

Aktywy tryb życia

Prawidłowe nawyki wypracowane podczas odchudzania to nie tylko dieta, ale i aktywność. Jeżeli już zmusiłeś się do zejścia z kanapy i rozpoczęcia treningów, to dla dobra sylwetki i swojego zdrowia nie rezygnuj z tej zmiany. Chęć pozbycia się nadwagi sprawiła, że przesiadłeś się z samochodu na rower? Zacząłeś ćwiczyć podczas oglądania telewizji? W takim razie rób to nadal. Zwróć uwagę na to, że zapotrzebowanie energetyczne jest uzależnione między innymi od stopnia aktywności. Oznacza to, że częste treningi sprawiają, iż można pozwolić sobie na trochę większe dawki pożywienia. Nie musisz ograniczać się do jednej dyscypliny i ciągle trenować tego samego sportu co podczas odchudzania. Czasem dobrze jest popróbować wielu rzeczy, aby znaleźć tę, która sprawia największą przyjemność. Wiosną warto zacząć chodzić na spacery lub spróbować jazdy na rowerze, natomiast zimą można zainteresować się sportami typowymi dla tej pory roku.

Podsumowanie

Koniec diety sprawia, że można pozwolić sobie na większą swobodę w kwestii odżywiania. Nie oznacza to jednak całkowitej wolności, ponieważ powrót do dawnych nawyków w pewnym momencie doprowadzi do powrotu dawnej wagi. Wychodzenie z diety powinno być zaplanowane równie dobrze jak sama dieta, natomiast po zakończeniu fazy stabilizacyjnej warto trzymać się pewnych zasad, wypracowanych podczas odchudzania. Zasady te dotyczą zarówno odżywiania, jak i aktywności.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone