Dietetyka i zdrowe odżywianie

Kontrowersyjna dieta kopenhaska

Kontrowersyjna dieta kopenhaska

Wśród diet redukcyjnych, które zdobyły szczególną popularność, należy wymienić dietę kopenhaską. Jest to zarazem jedna z tych metod walki z nadwagą, które wzbudzają szczególne kontrowersje. Pomimo swoich wad dieta kopenhaska umożliwiła wielu osobom redukcję wagi, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej.

Dieta trwa trzynaście dni, dlatego nazywa się ją także trzynastodniową. Niektórzy stosują również nazwę dieta szwedzka. Pomimo krótkiego czasu trwania, dieta jest bardzo restrykcyjna i nie wszyscy są w stanie wytrwać na niej przez trzynaście dni. Osoby stosujące tę dietę muszą trzymać się ściśle określonego jadłospisu, który pozwala na spożycie dziennie nie więcej niż 1000 kalorii. Zgodnie z zasadami diety kopenhaskiej posiłki muszą być spożywane o dokładnie określonych porach. Śniadanie je się między 8 a 9, obiad pomiędzy 12 a 14, natomiast kolację między 17 a 18.

O tym, że dieta jest bardzo restrykcyjna, można się przekonać, czytając jadłospis dla jednego dnia. Pierwszego i ósmego dnia na śniadanie należy wypić kubek czarnej kawy, posłodzony jedną kostką cukru. Obiad to 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku albo brokułów oraz jeden pomidor. Podczas kolacji spożywa się duży befsztyk wołowy (200 gram) z pięcioma liśćmi sałaty, łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny. Jeszcze gorzej wygląda siódmy dzień diety. Śniadanie ogranicza się do kubka herbaty bez cukru, obiad to pierś z kurczaka (150 gram) przygotowana na grillu lub w piekarniku i świeży owoc, natomiast kolacji w ogóle nie ma.

Dieta kopenhaska umożliwia pozbycie się 10 kilogramów w ciągu 13 dni. Zdaniem zwolenników diety to jej największa zaleta, natomiast według przeciwników należy uznać to za wadę. Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że tak szybkie odchudzanie jest szkodliwe dla zdrowia i sprzyja efektowi jojo. Restrykcyjność diety sprawia, że nie dla wszystkich jej stosowanie kończy się dobrze. Większość osób podczas diety kopenhaskiej skarży się na przemęczenie, osłabienie i problemy z koncentracją. Często pojawia się także rozdrażnienie oraz problemy z cerą, włosami i paznokciami. Nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę jadłospis diety, a przede wszystkim śniadanie, które przez większość dni ogranicza się do picia kawy z odrobiną cukru. Nie można zaprzeczyć temu, że dieta kopenhaska nie jest zgodna z zasadami zdrowego odżywiania. Nie brakuje jednak osób, które zapewniają, że dzięki tej diecie pozbyły się nadwagi i nie doświadczyły poważniejszych problemów zdrowotnych.

Bez wątpienia dieta kopenhaska jest propozycją wyłącznie dla osób zdrowych. Ci, którzy decydują się na jej stosowanie, powinni zachować dużą ostrożność. Niektórzy zalecają stosowanie podczas tej diety suplementów, które dostarczą organizmowi ważnych składników odżywczych. Szczególnie polecane są kompleksy witamin i minerałów, ponieważ posiłki spożywane podczas diety kopenhaskiej nie dostarczają tych ważnych dla organizmu składników. Ważne jest także ostrożne i przemyślane wychodzenie z diety, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia efektu jojo.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone