Suplementy i odżywki

Kreatyna – czy warto po nią sięgnąć?

Kreatyna – czy warto po nią sięgnąć?

 

Kreatyna zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej zakupywanych suplementów diety dla sportowców. Jest zaraz po odżywkach białkowych. Zainteresowanie kreatyną jest największe u osób, które przechodzą na dietę i trenują, by zwiększyć masę mięśniową. Dzisiaj przekonamy się, czym jest tak naprawdę kreatyna, czy warto ją stosować, jak ją dawkować, czy powoduje jakieś skutki uboczne?

Czym jest kreatyna – wszystko co musisz wiedzieć

Kreatyna jest składnikiem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Składa się ona z trzech aminokwasów:

  • Argininy,
  • Glicyny,
  • Metioniny

Aminokwasy te są właśnie związkami chemicznymi, które naturalnie występują w organizmie człowieka, a ich największa część jest produkowana w wątrobie. Kreatyna zostaje transportowana do komórek mięśniowych przez naczynia krwionośne. Tam ma ona łączyć się z fosforanem. Dzięki temu w komórkach mięśniowych powstaje fosfokreatyna, która w mięśniach zaczyna się rozkładać na energię, czyli ATP. Jest to energia, która powstaje bardzo szybko i wytwarzana jest na przykład podczas intensywnego treningu. Możemy na podstawie tych informacji określić, że kreatyna jest potrzebna do wytworzenia energii do treningu. Dzięki niej mamy więcej siły na dłuższe treningi, co zapewni nam osiągnięcie lepszych efektów szybkim tempie. Można więc jej używać, kiedy brak nam energii i siły na dalsze treningi, a jej spożycie powinno nas zmotywować do kolejnych ćwiczeń.

Efekty stosowania suplementów diety z kreatyną

Spożywanie kreatyny przez sportowców ma wiele plusów. Nic więc dziwnego, że tak chętnie po nią sięgają. Sprawdźmy zatem jakie efekty możemy osiągnąć spożywając suplementy z kreatyną:

  • Kreatyna jest odpowiedzialna za wytwarzanie energii w komórkach mięśniowych. Dzięki temu mamy więcej siły w czasie treningu i energii do kolejnych ćwiczeń. To sprawia, że nasze treningu się wydłużają, a ich efektowność wzrasta. Poprawia się więc nasza kondycja, mamy więcej energii, a mięśnie stają się większe i silniejsze.
  • Kreatyna sprawia, że do komórek mięśniowych wpływa większa ilość wody, która się w nich zatrzymuje. To skutkuje powiększeniem się masy mięśniowej nawet o piętnaście procent. Takie napełnienie mięśni wodą wpływa pozytywnie na ich wygląd i kształt, ale ma również wpływ na produkcję białka w mięśniach oraz przyrost masy mięśniowej.

Skutki uboczne stosowania kreatyny

Mimo wielu spekulacji na temat tego, że kreatyna ma szkodliwe działanie na organizm człowieka nie potwierdzają tego żadne badania. Wiele osób twierdzi, ze kreatyna ma szkodliwe działanie na nerki, jednak nie wykazują tego barania, a osoby, które spożywają kreatynę nie mają problemów z nerkami częściej niż osoby, które nigdy jej nie spożywały. Rzekomo kreatyna ma odwadniać organizm, więc przy jej stosowaniu zaleca się pice dużej ilości wody. Nie jest to jednak koniecznie, ponieważ osoby mające dużą aktywność fizyczną powinny dziennie wypijać co najmniej cztery litry wody. Przy takiej ilości płynów z pewnością nie dojdzie u nich do odwodnienia.

Dawkowanie kreatyny

W internecie można znaleźć wiele metod na przyjmowanie kreatyny. Jeśli decydujesz się na jej zakupienie, to najlepiej wybieraj kreatynę w tabletkach, ponieważ jej smak nie każdemu przypada do gustu i wypicie kreatyny może nie być udaną suplementacją. Musisz również pamiętać, by dziennie przyjmować pięć gramów kreatyny. Tyle wystarczy ci w zupełności. Nie musisz za jednym razem spożywać całej dawki. Nie jest to nawet wskazane, ponieważ kreatyna spożyta za jednym razem może w nadmiarze zostać wydalona z organizmu. Spożywaj zalecaną dzienną dawkę kreatyny, ale kilka razy dziennie w mniejszych dawkach.

Ile czasu można stosować kreatynę

Kreatyna to suplement diety i mimo, że wiele osób uważa, że można ją przyjmować cały czas, to jak w przypadku każdego suplementu diety zaleca się przerwę w suplementacji, by organizm odpoczął i  nie przyzwyczaił się do łatwego źródła aminokwasów, które przecież sam produkuje. Zaleca się więc co trzymiesięczną lub co półroczną przerwę na miesiąc lub dwa.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Suplementy i odżywki

More in Suplementy i odżywki

Ferrytyna- za co jest odpowiedzialna, co powoduje, co w sytuacji jej nadmiaru, a co z jej niedoborem?

SylwiaMaj 29, 2020

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2020

spalaczeKwiecień 6, 2020

Najlepsze spalacze tłuszczu – co stosować oprócz treningu?

RedakcjaLuty 19, 2020

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaLuty 15, 2020

5 naturalnych spalaczy tłuszczu, które faktycznie działają

SylwiaStyczeń 16, 2020

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalaczeListopad 7, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

DNP – spalacz czy trucizna?

SylwiaListopad 4, 2019

Jakie aminokwasy najlepiej przyjmować na budowanie masy mięśniowej?

MonikaPaździernik 4, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone