Środków wspomagających odchudzanie jest tak wiele, że momentami trudno się w nich odnaleźć. Dziś przyjrzymy się L-karnitynie i wyjaśnimy jaką rolę odgrywa w odchudzaniu. Choć narosło wokół niej wiele mitów, jej działanie jest w gruncie rzeczy proste. Jak L-karnityna może pomóc Ci w czasie redukcji i czy warto ją suplementować?
Karnityna jest organicznym związkiem chemicznym syntetyzowanym w wątrobie, nekach i w mózgu, który ma wpływ na wiele różnych procesów organizmu. Z perspektywy odchudzania najbardziej zainteresuje nas jednak rola w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Warto zauważyć, że karnityna jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez organizm, lecz jej synteza może być mniejsza od dziennego zapotrzebowania. W takim przypadku konieczne jest przyjmowanie jej również z pokarmem (w formie lewoskrętnego enancjomeru o nazwie L-karnityna). Wpływ na obniżoną syntezę karnityny mają także niedobory niektórych aminokwasów, witamin oraz żelaza. Niezbędnymi prekursorami i kofaktorami L-karnityny są: metionina, lizyna, żelazo oraz witaminy C, B3 oraz B6. Sama L-karnityna zaś nie jest witaminą, a związkiem witaminopodobnym.
Działanie L-karnityny
W jaki sposób L-karnityna ułatwia odchudzanie? Umożliwia ona transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, które następnie ulegają przemianom prowadzącym do uwolnienia energii. Co ważniejsze, dotyczy to także kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach, które metabolizowane są gorzej od tłuszczy średnio- oraz krótkołańcuchowych. Z perspektywy odchudzanie utrzymanie L-karnityny ma więc duże znaczenie. Niezagospodarowana energia z kwasów tłuszczowych pozostanie bowiem odłożona w postaci tkanki tłuszczowej.
Prozdrowotne działanie L-karnityny
Oprócz funkcji metabolicznych L-karnityna odgrywa też inne role w organizmie. Wpływa na prawidłową pracę serca, ogranicza liczbę wolnych rodników w organizmie, łagodzi zakwaszenie mięśni po treningu, pomaga w profilaktyce i leczeniu nerek, posiada właściwości odtruwające, a jej niedobór może skutkować nawet pogorszeniem zdolności poznawczych. Utrzymanie wymaganego poziomu L-karnityny ma więc znaczenie nie tylko odchudzające, ale i wpływające na homeostazę organizmu.
Skąd pozyskiwać L-karnitynę?
L-karnityna zawarta jest w różnego rodzaju pożywieniu m.in. w mięsie (przede wszystkim w dziczyźnie, baraninie, wołowinie oraz wieprzowinie). Niewielkie ilości można znaleźć też w drobiu, rybach oraz nabiale. Jako że jest to związek pozyskiwany głównie z produktów odzwierzęcych i jego obecność w produktach roślinnych jest znikoma, w przypadku diet bezmięsnych konieczna może się okazać suplementacja. Tym bardziej, że w tego typu dietach łatwo o niedobory żelaza, które odgrywa ważną rolę w procesie syntezy karnityny.
Czy warto suplementować L-karnitynę?
Choć L-karnityna sama w sobie nie jest magicznym spalaczem tłuszczu, to stanowi nieocenioną pomoc w procesie lipolizy tłuszczu. Jej niedobory mogą więc oznaczać trudności ze spaleniem tkanki tłuszczowej, nie mówiąc już o pozostałych skutkach, m.in. przewlekłym zmęczeniu, osłabieniu intelektualnym, zaniku mięśni (miopatia), spadku siły czy ryzyku wystąpienia niewydolności mięśnia sercowego. Suplementacja L-karnityny nie zastąpi deficytu kalorycznego, zbilansowanej diety ani aktywności fizycznej, jednak może okazać się bardzo pomocna. Na rynku dostępne są suplementy w formie tabletek zawierające duże dawki L-karnityny w porcji. Należy pamiętać, że wraz z L-karnityną warto przyjmować też jej kofaktory, czyli żelazo, witaminę C, witaminę B3 (niacyna) oraz witaminę B6 (pirodoksyna).
Kto powinien suplementować L-karnitynę?
Najpopularniejsze grupy, w których występuje niedobór L-karnityny to:
– osoby na diecie redukcyjnej,
– wyczynowi sportowcy,
– osoby trenujące siłowo,
– kobiety w ciąży lub karmiące piersią,
– osoby spożywające niewiele mięsa oraz nabiału,
– osoby pragnące poprawić wydolność organizmu,
– wegetarianie.
Czy można przedawkować L-karnitynę i jakie są tego skutki?
Przedawkowanie L-karnityny jest bardzo trudne, a badania nie wskazują na szkodliwość dużej dawki tego związku. Najpopularniejsze skutki uboczne towarzyszące przyjęciu suplementu to biegunka, ból żołądka lub nudności.
L-karnityna to suplement dostępny nie tylko w czystej formie, ale i dodatek do wielu preparatów wspomagających odchudzanie. Jeśli spotkasz ją w składzie swojego suplementu, już wiesz jaką odgrywa rolę.
Facebook
RSS