Dietetyka i zdrowe odżywianie

Magnez – niezwykle ważny minerał

Magnez – niezwykle ważny minerał

Magnez to pierwiastek życia, a nawet niekiedy jest nazywany królem życia. Pełni znaczącą rolę w organiźmie. Jego najważniejszą funkcją jest udział w procesie syntezy i rozpadu związków wysokoenergetycznych. Jest koenzymem lub aktywatorem dla ponad 90 enzymów. Odgrywa ważna rolę w metabolizmie związanym z przemianą białek, kwasów, węglowodanów i lipidów. W organiźmie człowieka znajduje się około 20 do 28 g magnezu. Około połowa tych zasobów ulokowana jest w formie nierozpuszczalnej w kościach, 9 % stanowią zasoby zlokalizowane wewnątrz komórek, a 1% znajduje się w płynach pozakomórkowych.

Przyczyny niedoboru magnezu

Jest ich bardzo dużo. Do najczęstszych należą:

 • niski poziom magnezu w wodzie,
 • nadmierne spożywanie produktów wysoko przetworzonych,
 • stosowanie leków antykoncepcyjnych i niektórych antybiotyków
 • stosowanie leków przeczyszczających i moczopędnych,

Objawy niedoboru magnezu

 • zaburzenia pobudliwości nerwowo – mięśniowej,
 • zaburzenia sercowo- naczyniowe ( nadciśnienie, wzrost krzepliwości krwi),
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zaburzenia ze strony układu pokarmowego,
 • senność, omamy,
 • objawy depresyjne,
 • zmęczenie,
 • mdłości,
 • nadmierna potliwość,
 • wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci,

Magnez wspomaga rozkurcz mięśni. Niedobór magnezu często jest przyczyną arytmii serca. Wywołana jest ona niestabilnością wynikającą z niedoboru tego pierwiastka. Magnez także redukuje skłonność płytek krwi do zlepiania się. Przez co zostaje zmniejszone prawdopodobieństwo powstania skrzepu i zatkania naczynia krwionośnego. Jego ilość ma wpływ na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Obniża on opór w naczyniach krwionośnych. Ponadto niedostateczne stężenie magnezu wiąże się ze spadkiem stężenia potasu w organizmie.

Niedobór magnezu objawia się między innymi często skurczami; od drżenia powiek począwszy aż do bolesnych skurczy łydek. Mechanizm skurczu łydek polega na zmianie długości i napięcia włókien mięśniowych. W wyniku zaciśnięcia włókien mięsień brzuchaty lub strzałkowaty łydki twardnieje, wywołując silny ból. Skurcze w niektórych przypadkach są objawem cukrzycy, żylaków czy nadciśnienia. Niemniej jednak są one często związane ze złymi nawykami żywieniowymi oraz zbyt niską podażą magnezu w organiźmie.

Rezygnacja z mocnych kaw czy rezygnacja z nadmiaru alkoholu może okazać się pomocna. Podobnie jak odpowiednia suplementacja.

Źródła magnezu w pożywieniu

O jego dostępność nie musimy się specjalnie martwić, gdyż występuję w sporej części pokarmów spożywanych przez człowieka. Przyswajalność magnezu z żywności to 50%. Faworytami  jeżeli chodzi o  zawartości tego składnika mineralnego w diecie są:

 • pestki dyni –. 100 g tego produktu zawiera aż 540 mg magnezu, dlatego jest to idealny dodatek do musli, wybierajmy pieczywo z tymi pestkami,
 • kakao –należy podkreślić, że mowa tutaj o tym naturalnym, gorzkim. W 100 g mamy odpowiednio 420 mg magnezu, magnez wchłaniany jest w mniejszym stopniu, jeśli w diecie pojawią się duże ilości mocnej herbaty.
 • kasza gryczana – można nią śmiało zastąpić ziemniaki do obiadu. Zawiera w 100 g 220 mg magnezu (czyli więcej niż czekolada i orzechy).
 • orzechy pistacjowe, laskowe – każdy z nas na pewno kiedyś już słyszał, że ta lubiana przekąska to idealne źródło magnezu, w zależności od rodzaju orzecha zawartość magnezu w 100 g waha się od 140 mg do 158 mg,
 • groch – to warzywo warto wpleść w nasze nawyki żywieniowe. Spożywając 100 g grochu dostarczamy do organizmu 120 mg magnezu.
 • banan – godny polecenia owoc, świetnie nadający się na przekąskę. 100 g tego produktu to 33 mg magnezu; wołowina, wieprzowina – chętnie wrzucane na kanapki. Również one niosą nam ze sobą magnez – 100 g to ok. 24 – 25 mg.
  Jak można podsumować właśnie magnez jest niezbędny nam do każdego procesu zachodzącego w naszym ciele. Dlatego dbajmy o naszą kondycję i zdrowie w kontekście magnezu i jego zawartości w naszym organiźmie.
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone