Odchudzanie

Marchewki i jabłka w diecie redukcyjnej

Marchewki i jabłka w diecie redukcyjnej

Marchewki i jabłka znajdują się w jadłospisie wielu diet odchudzających. Panuje przekonanie, że te warzywa i owoce są sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki, a jednocześnie zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Czy jest tak naprawdę?

Marchew

W 100 gramach marchwi znajduje się tylko 41 kalorii, a jednocześnie 2,8 grama błonnika, który pomaga w zachowaniu szczupłej sylwetki. Zdaniem niektórych specjalistów ważne jest to, żeby spożywać marchew na surowo. Po ugotowaniu zwiększa się jej indeks glikemiczny, tak więc w niedługim czasie po jej zjedzeniu uczucie głodu powraca. Inni eksperci zwracają uwagę na fakt, że do wzrostu poziomu cukru we krwi może dojść wyłącznie po spożyciu bardzo dużych ilości gotowanej marchwi, około 1 kilograma. Oznacza to, że podczas odchudzania można pozwolić sobie zarówno na surową, jak i gotowaną marchew. To ważna informacja dla osób, które nie przepadają za surowym warzywem. Oczywiście, zamiast jedzenia marchwi można pić przyrządzony z niej sok lub inne produkty. Marchew wykorzystuje się nawet do przygotowania dżemu. To warzywo, które zawiera dużo beta-karotenu, witaminy C i potasu. Znajdują się w niej także fosfor, wapń i witamina K. Beta-karoten jest przeciwutleniaczem, tak więc regularne spożywanie marchwi ogranicza ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworu. Jednocześnie poprawia koloryt skóry i korzystnie wpływa na wzrok. Ta druga cecha sprawia, że karoten jest polecany w szczególności osobom pracującym przy komputerze.

Jabłko

Jabłka także nie zawierają dużo kalorii, ponieważ w 100 gramach owocu jest ich tylko 52. Co więcej, w takiej ilości jabłek znajduje się aż 14 gramów błonnika pokarmowego, który daje uczycie sytości i usprawnia przemianę materii. Z tego powodu dużą popularność zdobyła dieta, której najważniejszą zasadą jest spożywanie jabłka przed każdym posiłkiem. W jabłkach znajdują się pektyny, które podczas trawienia wiążą niektóre metale ciężkie, a jednocześnie korzystnie wpływają na florę bakteryjną i obniżają poziom cholesterolu. Wprawdzie jabłka dostarczają sporą dawkę fruktozy, jednak cukier zawarty w owocach nie powinien być uznawany za zagrożenie. Jabłka powinno się spożywać na surowo i ze skórką. To właśnie pod nią znajduje się najwięcej witaminy C, a obróbka termiczna prowadzi do jej częściowej utraty. Podobnie jak w przypadku marchwi, jabłka można spożywać pod różnymi postaciami, między innymi w formie soku.

Podsumowując, marchewki i jabłka to bardzo dobre propozycje dla osób, którym zależy na zachowaniu szczupłej sylwetki. Zawierają dużo błonnika, a także inne cenne dla zdrowia substancje, szczególnie witaminy. Ważne jest to, aby wybierać wyłącznie świeże owoce i warzywa, a przed spożyciem dokładnie je umyć. Warto kupować marchew i jabłka, które były uprawiane bez użycia sztucznych nawozów. Pestycydy sprawiają, że owoce i warzywa, które powinny pomagać w zachowaniu zdrowia, zamieniają się w produkty szkodliwe dla organizmu.

Sprawdź też: Owoce i warzywa w diecie redukcyjnej

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Ćwiczenia, jako sposób na walkę z niechcianymi boczkami

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Dlaczego chrom wspomaga odchudzanie?

MonikaMaj 25, 2019

Poradnik redukowana tkanki tłuszczowej

KlaudiaMaj 21, 2019

Domowy trening na spalanie tkanki tłuszczowej

KlaudiaMaj 19, 2019

Jak białko wpływa na odchudzanie?

KlaudiaMaj 12, 2019

Czy basen, jest sposobem na odchudzanie?

MonikaKwiecień 11, 2019
Tłuszcz wisceralny, tłuszcz wewnętrzny, otyłość brzuszna

Tłuszcz trzewny i podskórny: dlaczego zbyt niski poziom tłuszczu jest niezdrowy?

RedakcjaLuty 14, 2019

Ćwiczenia, które wspomagają odchudzanie

KlaudiaLuty 12, 2019

Adaptacje metaboliczne — co zrobić, gdy odchudzanie przestaje przynosić skutki?

Spalacze.plStyczeń 22, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone