Zdrowie

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Melatonina na problemy ze snem i co jeszcze?

Jeże dojdzie do zaburzenia naturalnego rytmu dobowego, to w organizmie pojawić się może problem z niedoborem melatoniny, a to z kolei doprowadzić może do licznych zaburzeń snu, a nawet do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia. Obecnie średnia długość snu człowieka to od 5 do 6 godzin. A specjaliści ostrzegają, że człowiek powinien spać przynajmniej 7 godzin w ciągu doby. Kluczowe jest również to, by sen w żaden sposób nie został zaburzony. Jeżeli budzimy się w ciągu nocy i potem ponownie zasypiamy, to w ciągu dnia pojawić się mogą problem z koncentracją, a także zaburzenia emocjonalne.

Czym jest melatonina?

Melatonina jest hormonem, który produkowany jest przez szyszynkę. Jest to niewielki narząd, który zlokalizowany jest w mózgu człowieka. Potocznie melatonina jest nazwana hormonem snu lub hormonem ciemności. Jest to związek  chemiczny, który odpowiada przede wszystkim za regulację dobowego cyklu snu i czuwania. Jest to nasz osobisty zegar biologiczny, który wyznacza nam, kiedy pora położyć się do łóżka, a kiedy należy się obudzić. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na wydzielanie melatoniny w organizmie, jest cykl światła. W ciągu dnia ilość tego hormonu jest znikoma, a natomiast wieczorem i w nocy zwiększa się nawet o osiemdziesiąt procent.

Działanie i dawkowanie melatoniny

Melatonina w postaci suplementu diety to substytut naturalnej melatoniny, która jest wytwarzana w organizmie człowieka. Jej przyjmowanie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, a także nie prowadzi do uzależnienia, więc można ją stosować nawet przez dłuższy czas. To jaką dawkę melatoniny należy przyjmować jest kwestią indywidualną, tak samo, jak zalecany czas jej suplementacji. Najlepiej przyjmować ją wieczorem, a optymalny czas, to godzina przed planowanym zaśnięciem. Wspomaganie snu to nie jedyne działanie, jakie jest charakterystyczne dla tego związku chemicznego. Badania wykazują, że melatonina przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu, a także reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Po preparaty z melatoniną może sięgnąć każdy, ponieważ są one dostępne bez recepty. Jednak przed rozpoczęciem kuracji, warto jest skonsultować się z lekarzem, ponieważ to właśnie specjalista będzie w stanie określić, jaka dawka melatoniny, jest dla nas odpowiednia. Jak już wspomnieliśmy, dawkę melatoniny ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Zazwyczaj stosuje się dawkę od 1 do 3 mg melatoniny na dobę. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zwiększenie dawki nawet do 5 mg na dobę.

Melatonina – przeciwwskazania

Nie każdy powinien decydować się na przyjmowanie preparatów z melatoniną. Nie jest to wskazane dla osób:

  • Z nadwrażliwością na melatoninę,
  • Z chorobą wątroby,
  • Nie można spożywać melatoniny po alkoholu,
  • Nie powinny po nią sięgać dzieci,
  • Z chorobami autoimmunologicznymi.

Sprawdź też: Melatonina i jej rola w sporcie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalaczewrzesień 18, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwiaczerwiec 17, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudiamaj 9, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczemaj 6, 2021

Masowanie: Definicja, sposób i bezpieczeństwo

Sylwiapaździernik 30, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone