Zdrowie

Melisa lekarska – spokój i sen

Melisa lekarska – spokój i sen

Melisa lekarska od wieków używana jest jako jedno z najskuteczniejszych ziół na sen i uspokojenie. Trzeba jednak wiedzieć, że ta wyjątkowa roślina ma jeszcze wiele więcej właściwości prozdrowotnych. Może być ona wykorzystywana jako preparat o działaniu łagodzącym i wspomagającym trawienie. Melisa lekarska doskonale nadaje się dla kobiet, które mają problemy z bolesnymi miesiączkami, a także jako preparat na łagodzenie mdłości w czasie ciąży. To nie wszystko, ponieważ melisa jest rośliną, która ma zastosowanie w kosmetyce. Nie tylko jako środek zwalczający oznaki zmęczenia, ale również jako sposób na przetłuszczające się włosy. Jakie jeszcze zastosowania ma melisa lekarska?

Melisa wspomaga spokojny sen

Jak wiadomo sen jest procesem, który jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Jest on potrzebny do regeneracji mięśni i mózgu. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób ma problem z zasypianiem, przez co pojawić się może:

  • Przemęczenie,
  • Rozdrażnienie,
  • Problemy z koncentracją,
  • Bóle mięśni,
  • Bóle głowy.

Napar z melisy może nam pomóc poradzić sobie z tym problemem. Mają one działanie uspokajające, zmniejsza uczucie stresu, a także pomaga w stanach lękowych. Dodatkowo melisa może zwalczyć bóle głowy, stosuje się ją przy stanach depresyjnych, a także przy melancholii. Najlepiej stosować preparaty, z melisy, która wyhodowana jest w ogródku. Sproszkowana melisa ma w sobie bardzo mało olejków eterycznych, więc jej działanie uspokajające – jest znikome.

Melisa na trawienie

Okazuje się, że melisa jest doskonała nie tylko na uspokojenie, ale również trawienie, a to za sprawą tego, że wspomaga ona wydzielanie soku żołądkowego i żółci. To sprawia, że jej spożywanie pobudza apetyty i przyczynia się do ułatwienia trawienia.  Dobrym sposobem na wykorzystanie melisy, jest spożywanie naparów z tej rośliny po spożyciu ciężkostrawnego posiłku typu grochówka, czy bigos. Jeżeli pojawi się u nas ból brzucha lub kolka, to również można sięgnąć po melisę. Ma ona działanie moczopędne, dzięki czemu może ułatwiać wydalanie szkodliwych związków przemiany materii z organizmu.

Melisa dla dzieci?

Na temat działania ziół na dorosłych przeprowadzono wiele badań. Do dziś wiadomo, że wiele z naturalnych preparatów ma zbawienne działanie na organizm człowieka, ale nie wiele się wie na temat ich działania na organizm dzieci. Jednak melisa może być przez nich spożywana. Na rynku dostępne są herbatki dla dzieci, które mają w składzie melisę. Zazwyczaj mają one działanie uspokajające. Warto je stosować, kiedy dziecko na problem z zasypianiem lub jest nadmiernie pobudzone. Lepiej jednak nie stosować ich w nadmiarze, ponieważ mogą otumanić malucha i sprawić, że stanie się wycofany i zacznie braknąć mu energii. Najlepiej stosować melisę jedynie, wtedy gdy naprawdę jest potrzebna. Takie zalecenie tyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone