Zdrowie

Miesiączka – fakty i mity na temat miesiączki

Miesiączka – fakty i mity na temat miesiączki

Miesiączka to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. Towarzyszy ona nam prawie w każdy miesiącu od początku okresu dojrzewania aż do menopauzy. Przerwą w miesiączkowaniu jest jedynie ciąża. Skoro jest to tak istotna część życia kobiet, to powinniśmy wiedzieć o niej wszystko. To jednak nie zdarza się zawsze. Czas więc zgłębić swoją wiedzę o pierwszych dniach z cyklu menstruacyjnego i poznać wszystkie fakty i mity na temat miesiączki

Obfite miesiączkowanie jest niebezpieczne dla zdrowia

Jest to prawda. Przy obfitych miesiączkach może dojść do rozwoju anemii. Jest to możliwe, jeśli podczas okresu dziennie zużywamy więcej niż dziesięć podpasek. Przez tak dużą utratę krwi z organizmu kobiety wytrącone zostaje żelazo w dużych ilościach, a to przyczyniać się może do niedokrwistości. Przyczyną tego może być zbyt małe stężenie żelaza we krwi.

Używając antykoncepcji hormonalnej możemy sterować miesiączką

Jest to możliwe, jednak nie powinno się tego robić bez nadzoru lekarza i zbyt często. Zbyt częste i długie przesuwanie terminu miesiączki może być niebezpieczne dla zdrowia kobiety. Tak więc to lekarz powinien zdecydować, czy do takich zabiegów nie ma żadnych przeciwwskazań,  jeśli nie to specjalista powinien określić, kiedy i o ile najlepiej przesunąć jest termin miesiączki.

Kiedy miesiączka się zatrzyma – to ciąża

Nie tylko ciąża może zatrzymać nasz okres na dłużej  niż jeden miesiąc. Może również dojść do długotrwałego zatrzymania się cyklu menstruacyjnego, ponieważ kobieta przeżywała lub nadal przeżywa długotrwały stres. Nieprawidłowo się odżywia lub przebywa na diecie o restrykcyjnych zasadach. Do zatrzymania miesiączki może dojść, kiedy kobieta straciła na wadze w szybkim tempie lub w ciągu jednego miesiąca drastycznie przytyła. Termin miesiączki może się przesunąć, jeśli kobieta w danym lub poprzednim cyklu rozpoczęła suplementację, lub jakieś zmiany w diecie. Zatrzymanie miesiączki może pojawić się przy stosowaniu niektórych leków. Może się również zdarzyć, że kobieta zbyt intensywnie ćwiczy fizycznie, przez co praca jej organizmu drastycznie się zmienia, a ma to ogromny wpływ na cykl.

Podczas miesiączki można zajść w ciążę

Jest to prawda, chociaż trudno w to uwierzyć. Taka sytuacja może pojawić się u kobiet, które mają krótkie cykle, mające nie więcej niż dwadzieścia- dwadzieścia dwa dni. W takim wypadku do uwolnienia komórki jajowej dochodzi w ostatnich dniach miesiączki. Warto również pamiętać, że podczas stosunku mogą pojawić się silne emocje, a sprzyjać one będą zapłodnieniu. Jest tak na przykład przy silnym podnieceniu obu partnerów, czy przy negatywnych emocjach, wtedy również możliwe jest zajście w ciążę w czasie miesiączki.

W czasie miesiączki nie można uprawiać sportu

Jest to fałsz, w który wierzą młode dziewczyny i wiele kobiet. Podczas menstruacji można jednak zajmować się dokładnie tym samym co na co dzień. Warto również pamiętać, że lekkie ćwiczenia mogą nam pomóc w złagodzeniu bóli i skurczy menstruacyjnych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone