Zdrowie

Miesiączka – fakty i mity na temat miesiączki

Miesiączka – fakty i mity na temat miesiączki

Miesiączka to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. Towarzyszy ona nam prawie w każdy miesiącu od początku okresu dojrzewania aż do menopauzy. Przerwą w miesiączkowaniu jest jedynie ciąża. Skoro jest to tak istotna część życia kobiet, to powinniśmy wiedzieć o niej wszystko. To jednak nie zdarza się zawsze. Czas więc zgłębić swoją wiedzę o pierwszych dniach z cyklu menstruacyjnego i poznać wszystkie fakty i mity na temat miesiączki

Obfite miesiączkowanie jest niebezpieczne dla zdrowia

Jest to prawda. Przy obfitych miesiączkach może dojść do rozwoju anemii. Jest to możliwe, jeśli podczas okresu dziennie zużywamy więcej niż dziesięć podpasek. Przez tak dużą utratę krwi z organizmu kobiety wytrącone zostaje żelazo w dużych ilościach, a to przyczyniać się może do niedokrwistości. Przyczyną tego może być zbyt małe stężenie żelaza we krwi.

Używając antykoncepcji hormonalnej możemy sterować miesiączką

Jest to możliwe, jednak nie powinno się tego robić bez nadzoru lekarza i zbyt często. Zbyt częste i długie przesuwanie terminu miesiączki może być niebezpieczne dla zdrowia kobiety. Tak więc to lekarz powinien zdecydować, czy do takich zabiegów nie ma żadnych przeciwwskazań,  jeśli nie to specjalista powinien określić, kiedy i o ile najlepiej przesunąć jest termin miesiączki.

Kiedy miesiączka się zatrzyma – to ciąża

Nie tylko ciąża może zatrzymać nasz okres na dłużej  niż jeden miesiąc. Może również dojść do długotrwałego zatrzymania się cyklu menstruacyjnego, ponieważ kobieta przeżywała lub nadal przeżywa długotrwały stres. Nieprawidłowo się odżywia lub przebywa na diecie o restrykcyjnych zasadach. Do zatrzymania miesiączki może dojść, kiedy kobieta straciła na wadze w szybkim tempie lub w ciągu jednego miesiąca drastycznie przytyła. Termin miesiączki może się przesunąć, jeśli kobieta w danym lub poprzednim cyklu rozpoczęła suplementację, lub jakieś zmiany w diecie. Zatrzymanie miesiączki może pojawić się przy stosowaniu niektórych leków. Może się również zdarzyć, że kobieta zbyt intensywnie ćwiczy fizycznie, przez co praca jej organizmu drastycznie się zmienia, a ma to ogromny wpływ na cykl.

Podczas miesiączki można zajść w ciążę

Jest to prawda, chociaż trudno w to uwierzyć. Taka sytuacja może pojawić się u kobiet, które mają krótkie cykle, mające nie więcej niż dwadzieścia- dwadzieścia dwa dni. W takim wypadku do uwolnienia komórki jajowej dochodzi w ostatnich dniach miesiączki. Warto również pamiętać, że podczas stosunku mogą pojawić się silne emocje, a sprzyjać one będą zapłodnieniu. Jest tak na przykład przy silnym podnieceniu obu partnerów, czy przy negatywnych emocjach, wtedy również możliwe jest zajście w ciążę w czasie miesiączki.

W czasie miesiączki nie można uprawiać sportu

Jest to fałsz, w który wierzą młode dziewczyny i wiele kobiet. Podczas menstruacji można jednak zajmować się dokładnie tym samym co na co dzień. Warto również pamiętać, że lekkie ćwiczenia mogą nam pomóc w złagodzeniu bóli i skurczy menstruacyjnych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Jak naturalnie zwiększyć libido?

MonikaPaździernik 3, 2019

Witamina D rozwiązaniem na wszystko?

MonikaWrzesień 15, 2019

Suche powietrze w domu – sprawdź czym może grozić

MonikaWrzesień 15, 2019

Podkrążone oczy – dlaczego masz sińce pod oczami?

MonikaWrzesień 13, 2019

Dlaczego masz problemy z koncentracją?

KlaudiaSierpień 17, 2019

Bor – jakie ma działanie i właściwości?

MonikaSierpień 13, 2019

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

KlaudiaSierpień 12, 2019

Cynk- składnik, który wpływa na naszą urodę i zdrowie

KlaudiaLipiec 27, 2019

Niski poziom testosteronu – co trzeba zrobić?

MonikaLipiec 20, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone