Zdrowie

Mięsień piwny – drobna niedoskonałość sylwetki czy poważne zagrożenie?

Mięsień piwny – drobna niedoskonałość sylwetki czy poważne zagrożenie?

Wystający brzuch często jest przyczyną żartów. Osoby, które nie przywiązują zbyt dużej wagi do swojego wyglądu, uważają go za drobny mankament i nie próbują w żadne sposób pozbyć się charakterystycznej oponki. Nierzadko mówi się na nią „mięsień piwny”. Chociaż powodem problemu może być alkohol, to określenie mięsień ma charakter żartobliwy, ponieważ wystający brzuch tak naprawdę zbudowany jest przez tkankę tłuszczową, która gromadząc się w tym miejscu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Otłuszczone narządy wewnętrzne

Otyłość androidalna jest uważana za znacznie niebezpieczniejszą od gynoidalnej, w której tłuszcz gromadzi się w rejonie pośladków i ud. Dochodzi tutaj bowiem do otłuszczenia ważnych narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka, a nawet serce, co poważnie utrudnia ich pracę. W rezultacie wzrasta ryzyko rozwoju takich chorób jak zapalenie trzustki, miażdżyca, cukrzyca, a nawet zawał serca. Ryzyko rozwoju otyłości androidalnej jest wyższe u mężczyzn, niż u kobiet, które są bardziej podatne na otyłość gynoidalną. Nie oznacza to jednak, że u kobiet w ogóle się ona nie rozwija.

Nie tylko alkohol

Przyczyną gromadzenia się tłuszczu w okolicy brzucha jest nie tylko alkohol. Spożywania piwa lub innych trunków w rozsądnych ilościach nie doprowadzi do znacznego przyrostu tkanki tłuszczowej, jeżeli nie będzie połączone z innymi błędami dietetycznymi. Nie można jednak zapominać o tym, że alkohol jest wysokokaloryczny, a dodatkowo ma negatywny wpływ na przemianę materii. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że piwo często łączy się z przekąskami takimi jak chipsy czy frytki. Nie bez powodu zatem tworząca się na brzuchu oponka bywa kojarzona z piciem piwa.

Wyeliminowanie tkanki nagromadzonej w okolicy brzucha jest dosyć trudne, ale nie niemożliwe. Same brzuszki, 6 Weidera czy inne zestawy ćwiczeń nie są w stanie zlikwidować „mięśnia piwnego”. Konieczne jest połączenie ruchu z odpowiednią dietą, której elementem jest znaczna redukcja alkoholu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone