Zdrowie

Migrena – czym jest i jakie są jej objawy

Migrena – czym jest i jakie są jej objawy

Migrena jest chorobą neurologiczną, która wielu osobom utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pojawić się może w najmniej oczekiwanym momencie, a objawia się silnym bólem głowy, z którym można poradzić sobie jedynie dzięki sięgnięciu po silne środki przeciwbólowe. Warto jednak zadać sobie pytanie, skąd bierze się migrena. Jak można ją rozpoznać i jakie są jej przyczyny? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a dodatkowo podać sposoby na radzenie sobie z nieznośnymi bólami głowy. Zalecenia dotyczą diety, ale także stosowania niektórych suplementów diety, które mogą zapobiec pojawieniu się migreny.

Czym jest migrena?

Migrena to intensywny ból głowy, który na skłonność do nawracania. Ból ten występuje w każdej grupie wiekowej, a jej głównymi objawami jest uporczywy ból głowy po jednej stronie. Może on utrzymywać się od czerech godzin nawet do trzech dni. Przez bóle głowy pojawić się mogą nudności i wymioty. Wiele osób skarży się również na nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięk. Pojawiają się również zaburzenia wegetatywne, do których można zaliczyć zawroty głowy, omdlenia, nadmierne pocenie, czy problemy z potencją i koncentracją. Problemy z migreną znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. U większości osób pojawiają się one między dwudziestym a trzydziestym rokiem  życia.

Jakie są przyczyny migreny?

Niestety mimo długoletnich badań na temat migreny, nie znaleziono konkretnej odpowiedzi na temat tego, jaka jest ich przyczyna. Wiele badań wskazuje jednak, że migrena jest chorobą dziedziczną. Istnieje wiele stwierdzeń na temat tego, co przyczynia się do powstawania migreny, jednak dotychczas nie ma badań, które mogłyby potwierdzić którąkolwiek teorię. Bóle migrenowe, które pojawiają się okresowo są wywołane wieloma czynnikami. Udowodniono, że kluczowym czynnikiem, który prowadzi do migreny, jest stres, zmęczenia, a także nadmierny wysiłek psychiczny i fizyczny. Migrena może nas jednak dopaść, jeżeli po intensywnym stresie, chcemy szybko się zrelaksować. Dodatkowo badania wykazują, że migrena może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Leczenie migreny

Do leczenia migreny należy podejść poważnie. Jeżeli ma to być działanie skuteczne, to powinno być kompleksowe. To więc oznacza, że leczenie powinno obejmować leczenie napadów farmakologicznie, a także leczenie niefarmakologiczne. Najważniejszą zasadą leczenia migreny, jest szybkie działanie. Tak, więc jeżeli pojawiają się u nas pierwsze objawy bólu, to konieczne jest natychmiastowe przyjęcie leku przeciwbólowego. Jeżeli po przyjęciu pierwszej dawki leków ból zaczyna narastać, to warto sięgnąć po kolejną dawkę. Niestety w wielu przypadkach migreny leczenie środkami doustnymi nie jest skuteczne.

Warto również zadbać o wyeliminowanie ryzyka pojawienia się migreny. Konieczne jest więc skorzystanie z pomocy specjalisty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone