Dietetyka i zdrowe odżywianie

Mity i fakty na temat kreatyny

Mity i fakty na temat kreatyny

Na temat kreatyny przeprowadzono już wiele badań, a mimo to nadal wiele tez na jej temat jest mitami, które mieszają nam w głowie. Przyczyną powstawania mitów na temat kreatyny jest to, że niemal każdy ma swój pogląd na temat jej samej, suplementacji oraz sposobu dawkowania. Dziś przekonamy się, które tez na temat keratyny to fakt, a które mit.

To jakie osiągniemy wyniki zależy od formy kreatyny

To pierwszy mit na temat kreatyny. Na rynku dostępne są różne rodzaje i formy kreatyny, więc może nam się wydawać, że jedna z nich jest tą najlepszą. To jednak nie jest prawda. Z popularnych form kreatyny możemy wymienić:

  • Monohydrat,
  • Jabłczan,
  • Azotan,
  • Cytrynian,
  • Fosforan,
  • Orotan.

Są to niemal wszystkie rodzaje kreatyny, a te które zajmują dwa pierwsze miejsca są najczęściej wybierane przez sportowców. Mimo tak wielkiego wyboru nie ma tutaj znaczenia, jaki rodzaj kreatyny wybierzemy. Jej działanie w każdym rodzaju jest takie samo. Jeśli chodzi o formę kreatyny, to najbardziej popularny jest proszek lub tabletki. I tutaj również nie ma żadnej różnicy co do wyników jakie uda nam się osiągnąć. Największe różnice między nimi to ich forma, sposób spożywania, trwałość i szybkość z jaką kreatyna się przyswaja do organizmu. Jednak koniec końców nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ wyniki i tak będą takie same. Oczywiście w suplemencie diety mogą pojawić się różnego rodzaju wspomagacze, których celem jest potęgowanie działania kreatyny, to jednak w wielu przypadkach nic nie zmienia, ponieważ, jak już wcześniej wspomnieliśmy kreatyna w każdej formie i bez względu na rodzaj ma takie samo działanie. To jakie wyniki osiągniemy, kiedy będziemy ją s zależy głównie od nas.

Kreatyna to sterydy

Tutaj po raz kolejny spotykamy się ze stwierdzeniem, które jest mitem. To stwierdzenie najczęściej pojawia się u osób początkujących lub tych, które nawet nie wiedzą czym jest kreatyna, a słyszały jedynie o tym, że jest to produkt, który wspomaga wzrost mięśni. Kreatyna w żaden sposób nie ingeruje w nasz układ hormonalny, więc nie możemy jej nazwać sterydami. Nie ma ona wpływu na poziom testosteronu. Jest to suplement diety, który sprawia, że w organizmie wzrasta poziom adenozynotrójfosforan i to sprawia, że mamy większą wytrzymałość siłową, to z kolei przekłada się na lepsze wyniki sportowe i poprawę niemal wszystkich procesów fizjologicznych.

Kreatynę można suplementować cały rok

Jak wiadomo kreatyna jest zaliczana do suplementów diety. Lekarze zalecają robienie przerw od suplementacji, by organizm nie przyzwyczaił się do tak łatwiej porcji składników odżywczych oraz suplement nie stracił swojej skuteczności. Niektóre suplementy diety zaleca się przyjmować przez trzy miesiące, sześć miesięcy lub można je przyjmować cały rok. Takim suplementem jest kreatyna. Jest to bezpieczne, ponieważ kreatyna jest związkiem, który organizm człowieka sam wytwarza. Tak więc możemy go traktować jako makroskładnik, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego. Nie musimy się więc obawiać, że nasz organizm zacznie nieprawidłowo funkcjonować, kiedy nie zrobimy przerwy od suplementacji kreatyną. Ważne jest jednak to, by przyjmować odpowiednie dawki kreatyny. Nie można jej przedawkować, ponieważ przez rok przy nadwyżce może stać się silnym przeciążeniem dla nerek co może odbić się na ich zdrowiu.

Kreatyna nie jest dla początkujących sportowców

To prawda, przed zakupieniem kreatyny na początek konieczne jest zaadaptowanie organizmu do nowego środowiska. Suplementy diety będą miały lepsze działanie i staną się skuteczniejsze jeśli mamy co najmniej półroczny staż. Jeśli dopiero zaczynamy ćwiczyć to nie warto sięgać po ten produkt. Dla początkowych sportowców to co jest najważniejsze, to prawidłowo zbilansowana dieta i odpowiedni do swoich możliwości plan treningowy. Dopiero po pewnym czasie, kiedy dieta staje nie niewystarczająca można sięgnąć po kreatynę. Warto jednak wykorzystać swój potencjał.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone