Trening

Modelowanie sylwetki z taśmami TRX

Modelowanie sylwetki z taśmami TRX

Jednym z treningów, które mają na celu przede wszystkim modelowanie sylwetki, jest TRX, czyli trening z masą własnego ciała, w którym wykorzystywane są specjalne taśmy. Z taśmami można ćwiczyć w dowolnym miejscu, tak więc jest to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią trenować w domu.

Historia TRX

Zasady treningu TRX opracował były amerykański komandos United States Navy Seals Randy Hetrick. Jego zadaniem było stworzenie metody treningowej dla żołnierzy, jaką można będzie wykorzystywać w warunkach panujących w bazach, w których stacjonowały amerykańskie wojska. Efektem pracy wykonanej przez Randy’ego Hetricka było powstanie lekkich i poręcznych, lecz jednocześnie wytrzymałych pasów, które mają szerokie zastosowanie nawet w trudnych warunkach. Korzyści wynikające z treningów z taśmami sprawiły, że TRX zaczęli wykorzystywać sportowcy. Później zyskał on popularność wśród pasjonatów fitnessu.

Zalety treningu z taśmami

Jedną z najważniejszych zalet treningu TRX jest niski koszt zakupu taśm, szczególnie w stosunku do drogich sprzętów, które znajdują się na siłowniach. Na zakup zestawu pasów może pozwolić sobie każdy, co pozwala na korzystanie z nich we własnym domu bez potrzeby chodzenia na siłownię. Istotną rolę odgrywa także poręczność taśm. Można ich używać wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie przyrządów dostępnych w siłowniach. Ze względu na lekkość i poręczność możliwe jest zabranie ich w podróż i ćwiczenie także podczas wakacji lub wyjazdów służbowych.

Efekty treningów

Podczas treningu mięśnie muszą nie tylko udźwignąć ciężar ciała osoby ćwiczącej, lecz także pokonać siłę grawitacji. Pracuje tutaj wiele grup mięśniowych jednocześnie, między innymi mięśnie głębokie, których stan ma istotny wpływ na postawę i stabilność sylwetki. Rezultatem regularnych treningów jest równomierny rozwój mięśni. Nie dochodzi przy tym do nadmiernego obciążenia kręgosłupa i stawów. TRX modeluje sylwetkę, a zarazem poprawia wytrzymałość i kształtuje równowagę.

Taśmy TRX

Pasy przeznaczone do treningu TRX mają kształt litery Y. Są bardzo wytrzymałe i lekkie, ponieważ wykonuje się je z wysokiej jakości polimeru. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy jeden z końców pasa przywiesić do czegoś solidnego, na przykład do drzwi albo trzepaka do dywanów. Pozostałe dwie linki posiadają specjalne uchwyty, umożliwiające wygodne zaczepienie rąk albo stóp. Pasy są wyposażone w klamry pozwalające na dostosowanie długości taśmy do swoich potrzeb. Czasami taśmy są sprzedawane z przydatnymi akcesoriami, na przykład pasem przedłużającym.

Komu można polecić TRX?

Taśmy mogą być wykorzystywane przez każdego, niezależnie od kondycji, ponieważ możliwe jest dostosowanie poziomu trudności do swojego poziomu i doświadczenia. Trening posiada kilkaset wariantów, tak więc ćwicząc z pasami TRX nie można narzekać na nudę. W szczególny sposób warto polecić go osobom, które muszą unikać treningów obciążających kręgosłup i stawy, ale chcą popracować nad swoją sylwetką i wytrzymałością.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trening

More in Trening

Typowe błędy początkujących na siłowni – czego należy unikać?

Spalacze.plPaździernik 14, 2018

Napoje izotoniczne – warto czy nie?

KlaudiaPaździernik 8, 2018

Iść na siłownię – najczęstsze pytania sportowców

KlaudiaPaździernik 7, 2018

Turystyka górska – sposób na odchudzanie

spalaczePaździernik 2, 2018

Jak ćwiczyć w domu?

MonikaWrzesień 30, 2018

Jak często ćwiczyć, by trening był efektowny?

MonikaWrzesień 29, 2018

Jak wybrać dobrą siłownię? 11 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Spalacze.plWrzesień 16, 2018

Jak proteiny wpływają na trening

KlaudiaWrzesień 16, 2018

Jak trenować z piłką

KlaudiaWrzesień 14, 2018

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone