Trening

Modelowanie sylwetki z taśmami TRX

Modelowanie sylwetki z taśmami TRX

Jednym z treningów, które mają na celu przede wszystkim modelowanie sylwetki, jest TRX, czyli trening z masą własnego ciała, w którym wykorzystywane są specjalne taśmy. Z taśmami można ćwiczyć w dowolnym miejscu, tak więc jest to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią trenować w domu.

Historia TRX

Zasady treningu TRX opracował były amerykański komandos United States Navy Seals Randy Hetrick. Jego zadaniem było stworzenie metody treningowej dla żołnierzy, jaką można będzie wykorzystywać w warunkach panujących w bazach, w których stacjonowały amerykańskie wojska. Efektem pracy wykonanej przez Randy’ego Hetricka było powstanie lekkich i poręcznych, lecz jednocześnie wytrzymałych pasów, które mają szerokie zastosowanie nawet w trudnych warunkach. Korzyści wynikające z treningów z taśmami sprawiły, że TRX zaczęli wykorzystywać sportowcy. Później zyskał on popularność wśród pasjonatów fitnessu.

Zalety treningu z taśmami

Jedną z najważniejszych zalet treningu TRX jest niski koszt zakupu taśm, szczególnie w stosunku do drogich sprzętów, które znajdują się na siłowniach. Na zakup zestawu pasów może pozwolić sobie każdy, co pozwala na korzystanie z nich we własnym domu bez potrzeby chodzenia na siłownię. Istotną rolę odgrywa także poręczność taśm. Można ich używać wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie przyrządów dostępnych w siłowniach. Ze względu na lekkość i poręczność możliwe jest zabranie ich w podróż i ćwiczenie także podczas wakacji lub wyjazdów służbowych.

Efekty treningów

Podczas treningu mięśnie muszą nie tylko udźwignąć ciężar ciała osoby ćwiczącej, lecz także pokonać siłę grawitacji. Pracuje tutaj wiele grup mięśniowych jednocześnie, między innymi mięśnie głębokie, których stan ma istotny wpływ na postawę i stabilność sylwetki. Rezultatem regularnych treningów jest równomierny rozwój mięśni. Nie dochodzi przy tym do nadmiernego obciążenia kręgosłupa i stawów. TRX modeluje sylwetkę, a zarazem poprawia wytrzymałość i kształtuje równowagę.

Taśmy TRX

Pasy przeznaczone do treningu TRX mają kształt litery Y. Są bardzo wytrzymałe i lekkie, ponieważ wykonuje się je z wysokiej jakości polimeru. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy jeden z końców pasa przywiesić do czegoś solidnego, na przykład do drzwi albo trzepaka do dywanów. Pozostałe dwie linki posiadają specjalne uchwyty, umożliwiające wygodne zaczepienie rąk albo stóp. Pasy są wyposażone w klamry pozwalające na dostosowanie długości taśmy do swoich potrzeb. Czasami taśmy są sprzedawane z przydatnymi akcesoriami, na przykład pasem przedłużającym.

Komu można polecić TRX?

Taśmy mogą być wykorzystywane przez każdego, niezależnie od kondycji, ponieważ możliwe jest dostosowanie poziomu trudności do swojego poziomu i doświadczenia. Trening posiada kilkaset wariantów, tak więc ćwicząc z pasami TRX nie można narzekać na nudę. W szczególny sposób warto polecić go osobom, które muszą unikać treningów obciążających kręgosłup i stawy, ale chcą popracować nad swoją sylwetką i wytrzymałością.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jak osiągnąć sukces w sporcie? Kompleksowy przewodnik dla początkujących i zaawansowanych

spalacze14 kwietnia, 2023

Nordic walking – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Redakcja19 października, 2021

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

Redakcja9 czerwca, 2021

Masowanie: Definicja, sposób i bezpieczeństwo

Sylwia30 października, 2020

Mity na temat robienia brzuszków

Klaudia14 sierpnia, 2020

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone