Odchudzanie

Na czym polega działanie chitosanu?

Na czym polega działanie chitosanu?

Wśród suplementów diety wspomagających odchudzanie znajdują się preparaty zawierające chitosan. Kilka lat temu ta substancja zdobyła ogromną popularność wśród osób dążących do redukcji wagi i nadal jest często wykorzystywana, pomimo wprowadzenia na rynek wielu innych produktów ułatwiających odchudzanie. Warto przyjrzeć się bliżej właściwościom i sposobowi działania chitosanu oraz jego bezpieczeństwu.

Właściwości i działanie

Chitosan jest pozyskiwany z chityny, która znajduje się w pancerzach skorupiaków takich jak kraby, homary, krewetki czy raki. Znalazł zastosowanie w suplementach wspomagających odchudzanie, ze względu na właściwości wiązania tłuszczu. Do wchłaniania tłuszczu z pożywania dochodzi głównie w jelicie cienkim, w którym tłuszcz rozłożony na cząsteczki przenika do krwiobiegu przez kosmki jelitowe. Dla powstrzymania tego procesu niezbędne są substancje, które hamują wchłanianie tłuszczu. Jedna cząsteczka chitosanu jest w stanie wiązać tłuszcz w ilości kilkakrotnie przewyższającej własną masę. Takie połączenie nie może być strawione w przewodzie pokarmowym, dlatego tłuszcz zostaje wydalony z organizmu. Dzięki chitosanowi posiłki są mniej tuczące, ponieważ blokuje on trawienie tłuszczu i sprawia, że zostaje usunięty z organizmu. Badania nad działaniem chitosanu nieustannie trwają. Niektórzy naukowcy sprzeciwiają się przypisaniu mu właściwości hamujących wchłanianie tłuszczu, ale wyniki części przeprowadzonych testów dowodzą tego, że chitosan naprawdę ułatwia walkę z nadwagą. Jako przykład można wskazać badania w Katowicach, które zostały przeprowadzone pod kontrolą prof. Barbary Zahorskiej-Markiewicz, zajmującej się leczeniem otyłości. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Osoby, którym podawano chitosan, schudły ciągu pół roku średnio 16 kg, podczas gdy członkowie grupy niestosującej tego suplementu stracili 10 kg, czyli o ponad 1/3 mniej. Oczywiście, chitosan nie powinien być traktowany jako cudowny środek odchudzający, ponieważ nie da się zredukować wagi bez odpowiedniej diety i aktywności. Chitosan ma korzystny wpływ nie tylko na tempo odchudzania. Wśród jego właściwości prozdrowotnych można wymienić regulację poziomu cukru i cholesterolu oraz wspomaganie regeneracji flory bakteryjnej jelit. Chityna, z której jest pozyskiwany chitosan, wchłania zanieczyszczenia z wody, dlatego znalazła zastosowanie w odkażaniu ran.

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w przypadku każdej innej substancji wspomagających odchudzanie, pojawia się pytanie dotyczące bezpieczeństwa chitosanu. Suplementy zawierające chitosan są bezpieczne, jeżeli są stosowane w prawidłowy sposób. Jednak ze względu na swoje pochodzenie nie powinien być wykorzystywany przez osoby uczulone na skorupiaki. Wśród możliwych skutków ubocznych suplementacji chitosanu znajdują się zaparcia oraz zahamowanie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. Takie problemy występują rzadko i zazwyczaj są związane z przyjmowaniem zbyt dużych dawek chitosanu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone