Mimo licznych akcji, mających na celu promocję zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia, ilość osób borykających się z problemem nadwagi i otyłości nieustannie się zwiększa. Nierzadko zdarza się, że dotyczy on wszystkich członków rodziny. Wbrew pozorom winne nie są tutaj geny.
Przyczyny rodzinnej nadwagi
Wprawdzie naukowcy uważają, że istnieją geny, które zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi, ale specjaliści są zgodni co do tego, że waga uzależniona jest przede wszystkim od stylu życia. Nadwaga u całej rodziny zwykle ma związek z przekazywaniem z pokolenia na pokolenie złych nawyków żywieniowych i uczenia dzieci mało aktywnego trybu życia. Ludzie, którzy przez całe życie byli przyzwyczajeni do jedzenia tłustych potraw i dużej ilości słodyczy, a sport uznawali za zbędny wysiłek, powielają błędy swoich rodziców i przekazują szkodliwe nawyki własnym dzieciom. Przygotowywane w takim domu potrawy nie sprzyjają zachowaniu zdrowia i prawidłowej wagi. W takie sytuacji geny mają niewielkie znaczenie.
Nadwaga i otyłość u dzieci
Wzrasta ilość dzieci, u których stwierdza się nadwagę i otyłość. Problem ten często jest ignorowany, ponieważ niektórym wydaje się, że dziecko wyrośnie z nadwagi. Jeżeli jego rodzice także są otyli, to rodzina w ogóle nie widzi w tym niczego złego. Istnieją ludzie, szczególnie wśród osób starszych, które uważają, że grube dziecko wygląda ładnie i zdrowo, natomiast chudy maluch jest niedożywiony lub chory.
Należy pamiętać o tym, że w obliczeniu prawidłowej wagi dziecka nie pomoże kalkulator BMI, który jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych. U najmłodszych stosuje się specjalny przelicznik albo siatkę centylową. Jeżeli wynik wskaże, że dziecko waży zbyt dużo, to konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety. Tutaj także nie można zapominać o różnicach wynikających z wieku. Diety redukcyjne proponowane dorosłym nie są właściwe dla dzieci, a zastosowanie ich u kilku lub kilkunastolatka mogłoby doprowadzić do zahamowania wzrostu oraz innych trudności rozwojowych i komplikacji zdrowotnych.
Terapia rodzinna
Jeżeli wszyscy członkowie rodziny mają nadwagę lub są otyli, to przekonanie ich do przejścia na dietę może być trudne. Najpierw należy uświadomić domownikom, jakie skutki zdrowotne ma nadmiar tkanki tłuszczowej. To także nie jest prostym zadaniem, ponieważ negatywne konsekwencje nadwagi nie zawsze są odczuwalne od razu. Zdarza się, że ludzie ważą zbyt wiele, ale deklarują, że czują się dobrze, więc nie widzą powodu do zmiany swojego życia. Niestety, wystąpienie problemów zdrowotnych jest tylko kwestią czasu.
W trakcie pracy z rodziną, w której występuje problem nadwagi i otyłości, ważną rolę odgrywa przekonanie domowników, że zdrowe odżywianie nie musi wiązać się z monotonną dietą i niesmacznymi potrawami. Takie postrzeganie zdrowej diety nierzadko jest jedną z przyczyn zbyt wysokiej masy ciała. Zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, aby ludzie, którzy zdecydowali się na zmianę nawyków żywieniowych, po kilku dniach nie zniechęcili się do nowego sposobu odżywiania.
Jak wiadomo, niezbędnym elementem odchudzania jest aktywność fizyczna. Należy zadbać o to, żeby rodzina nieprzyzwyczajona do ruchu przekonała się, że z uprawiania sportu można czerpać przyjemność. Może w tym pomóc połączenie aktywności z zabawą, szczególnie jeżeli w rodzinie są małe dzieci. Rodzinna gra w piłkę, wycieczka rowerowa albo wizyta na basenie to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, co sprzyja budowaniu dobrych relacji pomiędzy członkami rodziny.
Podsumowując, przyczyną nadwagi i otyłości u całej rodziny są przekazywane z pokolenia złe nawyki żywieniowe i zniechęcanie dzieci do aktywnego trybu życia. Zbyt duża waga zawsze stanowi zagrożenie dla zdrowie, bez względu na wiek. Współpraca z rodziną, w której występuje taki problem nie jest prosta. Nacisk trzeba położyć na negatywne konsekwencje nadwagi i otyłości, a także na udowodnienie wszystkim członkom rodziny, że zdrowa dieta może być smaczna, a aktywny wypoczynek przyjemny.
Facebook
RSS