Trening

Najczęstsze błędy popełniane podczas treningów

Najczęstsze błędy popełniane podczas treningów

Wiele osób decyduje się na samodzielne treningi, rezygnując z pomocy doświadczonego trenera. Ćwicząc w ten sposób można wprawdzie osiągnąć bardzo dobre efekty, jednak pod warunkiem, że nie popełnia się pewnych błędów. Oto lista najczęstszych z nich.

Pomijanie rozgrzewki

Rozpoczynanie treningu bez rozgrzewki to najczęstszy błąd, który popełniają osoby rozpoczynające treningi. Zazwyczaj ćwiczący zmieniają swoje postępowanie, kiedy po raz pierwszy doświadczą skutków braku rozgrzewki. Mięśnie, które nie zostały właściwie rozgrzane, są bardziej narażone na kontuzje, dlatego każdy trening stanowi poważne zagrożenie. Celem rozgrzewki jest przygotowanie całego organizmu do wysiłku. Należy pamiętać, że rozgrzewka powinna trwać przynajmniej 10 minut, dlatego skracanie jej także jest poważnym błędem. Ważne jest również to, żeby w trakcie rozgrzewki zaangażowane zostały wszystkie partie ciała. Szczególną uwagę należy poświęcić stawom. Dobra rozgrzewka wcale nie wymaga wykonywania skomplikowanych ćwiczeń. Można rozpocząć ją od truchtu i stopniowo zwiększać biegu, a następnie dodać krążenia i wymachy rąk. Wskazane są także krążenia głowy, bioder i klatki piersiowej. W trakcie rozgrzewki można także wsiąść na rowerek stacjonarny albo wykonać inne ćwiczenia, na przykład pajacyki i skłony.

Brak planu treningowego

Dobry plan treningowy ułatwia realizację wyznaczonych sobie celów, a jednocześnie pomaga zachować systematyczność treningów. Trudno oczekiwać satysfakcjonujących zmian, jeżeli wykonuje się przypadkowe ćwiczenia i nie zwraca uwagi na ilość powtórzeń. Początkowo wydaje się, że brak planu zapewnia większą swobodę, jednak z biegiem czasu można dostrzec, że ma on wyłącznie negatywne skutki.
Brak systematyczności

Brak systematyczności często jest powiązany właśnie z brakiem precyzyjnego planu treningowego. Na bardzo dobre efekty można liczyć wyłącznie w przypadku systematycznych treningów. Wyczerpujący trening raz w tygodniu to złe rozwiązanie. Najlepiej ćwiczyć trzy razy w tygodniu z taką intensywnością, aby nie odczuwać bólu całego ciała przez kolejne trzy dni.

Brak przerw pomiędzy kolejnymi treningami

Równie poważnym błędem jest nadmierna częstotliwość treningów. Codzienne ćwiczenia nie przyniosą pozytywnych rezultatów, z wyjątkiem treningu kardio. Mięśnie potrzebują co najmniej jednodniowego odpoczynku, ponieważ w przeciwnym razie nie mają czasu na regenerację. Także w trakcie treningu warto robić przerwy między seriami, jeżeli ma się na celu rozbudowę masy mięśniowej.
Zbyt intensywny trening

Chęć szybkiej realizacji wyznaczonych sobie celów skłania to intensywnych treningów. Osoby początkujące nierzadko stosują zbyt duże obciążenia oraz wykonują nadmierną ilość powtórzeń. Warto pamiętać, że najlepsze efekty można uzyskać, dostosowując intensywność treningów do swoich indywidualnych możliwości. Przetrenowanie prowadzi do wyczerpania i nadwyrężęnia mięśni. Po nadmiernie intensywnym treningu pojawiają się zakwasy i ból, co utrudnia, a niekiedy uniemożliwia kolejne treningi.

Skupianie się na jednej partii ciała

Błędem jest także koncentrowanie się wyłącznie na jednej partii ciała. Dobry trening to taki, który pozwala na harmonijne kształtowanie sylwetki i poprawę ogólnej kondycji fizycznej. W celu uniknięcia monotonii warto co kilka tygodni wprowadzać zmiany w planie treningowym.

Zła technika

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń ma istotny wpływ na efektywność treningu, a także na nasze bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia należy zapoznać się z techniką wykonania. Dotyczy to nawet popularnych ćwiczeń. Trenerzy nierzadko zwracają uwagę na to, że większość osób rozpoczynających treningi wykonuje nieprawidłowo na przykład pompki albo przysiady.

Lista błędów treningowych jest jeszcze dłuższa, jednak to te przedstawione powyżej są popełniane najczęściej. Jeżeli chcemy uniknąć tych oraz innych pomyłek, to warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę na temat prawidłowego treningu albo skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone