Odchudzanie

Napady głody między posiłkami – jak sobie z nimi radzić?

Napady głody między posiłkami – jak sobie z nimi radzić?

Jednym z problemów utrudniających redukcję wagi jest głód pojawiający się pomiędzy posiłkami. Wiele osób nie jest w stanie nad nim zapanować i sięga po jedzenie, łamiąc w ten sposób zasady stosowanej diety. Przed podjęciem decyzji o rezygnacji z odchudzania warto spróbować pokonać łaknienie, korzystając z poniższych wskazówek.

Zapotrzebowanie energetyczne organizmu

Na początku należy określić czy naprawdę mamy do czynienia z nadmiernym głodem, czy też niewłaściwie oceniliśmy zapotrzebowanie energetyczne swojego organizmu. W sieci można znaleźć wiele tabel, prezentujących optymalną ilość kalorii w zależności od wieku i płci. Opierając się wyłącznie na takich danych nie można ustalić rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego, ponieważ uzależnione jest ono także od aktywności fizycznej, wzrostu i aktualnej wagi. Osoby wykonujące pracę fizyczną lub intensywnie trenujące potrzebują więcej kalorii niż ci, którzy pracują umysłowo i są umiarkowanie aktywni. Błędem jest nadmierne ograniczenie kalorii, ze względu na chęć szybkiej redukcji wagi. W takiej sytuacji głód staje się bardzo dokuczliwy i utrudnia wytrwanie na diecie, nie wspominając o problemach zdrowotnych, które mogą być skutkiem zbyt restrykcyjnej diety. Oczywiście nie można także pozwalać sobie na zwiększenie codziennej dawki kalorii, usprawiedliwiając to większym zapotrzebowaniem energetycznym, gdy nie jest to zgodne z prawdą.

Zbilansowana dieta

Przyczyną głodu pomiędzy posiłkami może być niewłaściwie zbilansowana dieta. W menu nie może zabraknąć pokarmów dostarczających odpowiednią ilość białka, zdrowych tłuszczy i węglowodanów. Ważną rolę odgrywa także błonnik oraz witaminy i składniki mineralne, których niedobór może być odpowiedzialny za napady głodu.

Staranny wybór produktów

Produkty spożywcze można podzielić na te, które zapewniają długotrwałe uczucie sytości oraz te, które eliminują głód tylko na krótki czas. Do tych drugich zaliczają się produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Białe pieczywo, słodycze albo masło orzechowe dadzą uczucie sytości, lecz nie na długi czas. W jadłospisie powinna znajdować się przede wszystkim żywność nieprzetworzona, która eliminuje głód na dłużej.

Apetyt na wybrane produkty

Uczucie głodu łatwo pomylić z ochotą na konkretne produkty. Często wydaje nam się, że jesteśmy głodni, gdy w zasięgu wzroku pojawiają się ulubione przekąski. W przypadku chęci na czekoladę, ciastka albo chipsy najważniejsze jest to, żeby utrudnić sobie dostęp do tego typu produktów. Najlepiej usunąć z domu wszystkie przekąski, aby nie utrudniać sobie odchudzania.

Zajadanie emocji

Uczucie głodu posiłkami często jest związane z „zajadaniem” emocji. Niektórzy sięgają po pożywienie, żeby uporać się ze stresem. Jedzenie może być także sposobem na nudę. W takiej sytuacji najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu jest znalezienie innych sposobów na rozładowanie emocji. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne, ziołowe herbatki uspokajające albo psychoterapia. Jeżeli po jedzenie sięgamy wtedy, gdy czujemy się znudzeni, to warto zastanowić się nad tym, jak wykorzystać wolny czas i poszukać jakiegoś hobby.

Suplementacja

Wśród suplementów wspomagających odchudzanie znajdują się preparaty redukujące łaknienie. To produkty, które oszukują mózg, eliminując łaknienie i dając uczucie pełnego żołądka. Ich działanie polega także na regulacji poziomu cukru we krwi. Tego typu suplementy przydadzą się osobom, które naprawdę mają problem z nadmiernym apetytem i napadami głodu miedzy posiłkami. Wiele z nich zawiera naturalne składniki, takie jak wyciągi roślinne lub chrom, dlatego stosowanie ich jest bezpieczne.

Oczywiście, w walce z napadami głodu niezbędna jest także silna wola, bez której trudno pozbyć się nadmiernych kilogramów. Nagła zmiana nawyków żywieniowych jest szokiem dla każdego człowieka, który do tej pory pozwalał sobie na jedzenie wszystkiego na co miał ochotę. Napady głodu będą mniej dokuczliwe, jeżeli dietę będzie się modyfikowało stopniowo.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone