Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje dietetyczne – hit czy kit?

Napoje dietetyczne – hit czy kit?

Dietetyczne napoje gazowane są popularnymi napojami na całym świecie, szczególnie wśród osób, które chcą zmniejszyć spożycie cukru lub kalorii. Zamiast cukru, do ich słodzenia stosuje się sztuczne słodziki, takie jak aspartam, cyklaminiany, sacharyna, acesulfam-k lub sukralozę. Prawie każdy popularny na rynku napój słodzony cukrem występuje w wersji „light” lub „dietetycznej” – Cola Zero, Pepsi Max, Sprite Zero itp. Pomimo braku cukru i kalorii, zdrowotne skutki napojów dietetycznych, a w szczególności sztucznych słodzików są kontrowersyjne.

Soda dietetyczna nie jest pożywna

Zwykle ma bardzo mało kalorii lub nie wręcz jest kaloryczna. Na przykład jedna puszka Coli Zero nie zawiera kalorii, cukru, tłuszczu ani białka i 40 mg sodu.

Jednak nie wszystkie napoje gazowane zawierające sztuczne słodziki są niskokaloryczne. Niektórzy producenci używają razem cukru i słodzików. Na przykład jedna puszka Coca-Cola Life, która zawiera naturalny słodzik – stewię, zawiera 90 kalorii i aż 24 gramy cukru.

Wpływ na utratę wagi jest sprzeczny

Ponieważ napoje gazowane zwykle nie zawierają kalorii, naturalne byłoby założenie, że mogą one pomóc w utracie wagi. Jednak badania sugerują, że ta zależność może nie być taka prosta.

Kilka badań obserwacyjnych wykazało, że stosowanie sztucznych słodzików i picie dużych ilości napojów gazowanych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości i zespołu metabolicznego.

Naukowcy zasugerowali, że dietetyczne napoje gazowane mogą zwiększać apetyt poprzez stymulację hormonów głodu, pobudzanie receptorów słodkiego smaku i wyzwalanie odpowiedzi dopaminowej w mózgu.

Biorąc pod uwagę, że dietetyczne napoje nie mają kalorii, reakcje te mogą powodować większe spożycie słodkich lub bogatych w kalorie pokarmów, co skutkuje przyrostem masy ciała. Jednak dowody na to nie są spójne w badaniach na ludziach.

Inna teoria sugeruje, że korelację spożycia napojów dietetycznych z przyrostem masy ciała można wytłumaczyć piciem większej jego ilości przez osoby o złych nawykach żywieniowych. Przyrost masy ciała, którego doświadczają, może być spowodowany ich już istniejącymi, nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, a nie spożywaniem napojów bezcukrowych.

Badania eksperymentalne nie potwierdzają twierdzenia, że ​​napoje gazowane powodują przyrost masy ciała. W rzeczywistości badania te wykazały, że zastąpienie napojów słodzonych cukrem, ich bezkalorycznymi odpowiednikami może spowodować utratę wagi.

Ogólnie rzecz biorąc, potrzeba więcej badań, aby określić rzeczywisty wpływ napojów dietetycznych na utratę lub przyrost wagi.

Napoje dietetyczna a cukrzyca i choroby serca

Chociaż napoje dietetyczne nie zawierają kalorii, cukru ani tłuszczu, w kilku badaniach zostały powiązane z rozwojem cukrzycy typu 2 i chorobami serca.

Badania wykazały, że już jedna porcja sztucznie słodzonego napoju dziennie wiąże się z wyższym o 8–13% ryzykiem cukrzycy typu 2.

W badaniu z udziałem 64.850 kobiet stwierdzono, że sztucznie słodzone napoje były związane z 21% większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednak nadal stanowiło to jedynie połowę ryzyka związanego ze zwykłymi słodkimi napojami. Inne badania dały podobne wyniki.

Napoje dietetyczne są również powiązane ze zwiększonym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca.

Przegląd czterech badań, w których wzięło udział 227 254 osób, wykazał, że każda porcja sztucznie słodzonego napoju dziennie zwiększa ryzyko nadciśnienia o 9%.

Ponadto jedno badanie powiązało napoje gazowane z niewielkim wzrostem ryzyka udaru, ale było to oparte tylko na danych obserwacyjnych.

Potrzebne są bardziej bezpośrednie badania eksperymentalne, aby ustalić, czy istnieje prawdziwy związek przyczynowy między napojami dietetycznymi a zwiększonym ciśnieniem krwi.

Soda dietetyczna i zdrowie nerek

Picie napojów dietetycznych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przewlekłej choroby nerek.

W niedawnym badaniu przeanalizowano diety 15 368 osób i stwierdzono, że ryzyko wystąpienia schyłkowej niewydolności nerek wzrasta wraz z liczbą szklanek napojów gazowanych spożywanego w ciągu tygodnia.

W porównaniu z osobami, które spożywały mniej niż jedną szklankę tygodniowo, osoby, które wypijały ponad siedem szklanek napoju gazowanego tygodniowo, miały prawie dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na chorobę nerek.

Podsumowanie

Badania nad dietetyczną sodą przyniosły wiele sprzecznych wniosków.

Jednym z wyjaśnień tych sprzecznych informacji jest to, że większość badań ma charakter obserwacyjny. Oznacza to, że obserwuje trendy, ale brakuje konkretnych, twardych danych o tym, czy spożycie napojów gazowanych jest przyczyną, czy jest to przyczynowość pośrednia.

Dlatego, chociaż niektóre badania brzmią dość niepokojąco, potrzeba więcej badań eksperymentalnych, aby można było wyciągnąć konkretne wnioski na temat wpływu napojów dietetycznych na zdrowie.

Niemniej jedno jest pewne: dietetyczne napoje gazowane nie dodają żadnych wartości odżywczych do Twojej diety.

Tak więc, jeśli chcesz zastąpić zwykłe napoje gazowane słodzone cukrem w swojej diecie, inne opcje mogą być lepsze niż ich bezcukrowe odpowiedniki. Wypróbuj alternatywę, taką jak mleko, kawa, czarna lub ziołowa herbata lub woda z dodatkiem owoców.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone