Obecnie coraz więcej osób sięga po napoje energetyczne. Korzystają z nich nie tylko dorośli, ale również młodzież i niestety dzieci. Pierwszy napój stworzony został w Japonii w latach 60 dwudziestego wieku. W Polsce napoje energetyczne wkroczyły na rynek dopiero po długich latach, ponieważ dopiero w latach 90. W dobie dwudziestego pierwszego wieku dostęp do takich napoi jest niezwykle łatwy. Znajdują się one niemal w każdym sklepie spożywczym, a także dostępne są na stacjach benzynowych. Z badań wynika, że po tego rodzaju napoje sięgać około 21 procent Polaków w wieku od 15 do 75 lat.
Czym są napoje energetyczne?
Napoje energetyczne zazwyczaj nie mają dodatku alkoholu, a ich działanie jest pobudzające. Ich skład jest wzbogacony o składniki, których zadaniem jest zwiększenie koncentracji, a także poprawienie wydajności organizmu. Rzekomo mają one zwiększyć szybkość naszych reakcji. Ich dodatkowym zadaniem ma być przyśpieszanie metabolizmu i działanie przeciw zmęczeniu. Napoje energetyczne zaliczane są do grupy napojów funkcjonalnych, czyli należą one do żywności funkcjonalnej. Według zasad i definicji, jakie zostały wyznaczone przez FOFOSE taka żywność powinna charakteryzować się korzystnym wpływem na ludzki organizm. Powinna ona mieć chociaż jedną korzystną cechę dla zdrowia oprócz tego, że posiada efekt odżywczy. Taka żywność powinna przyczyniać się na przykład do:
- Poprawy stanu zdrowia,
- Poprawy samopoczucia,
- Zmniejszenia ryzyka rozwoju poszczególnych chorób.
W Polsce wiele osób nazywa napoje energetyczne energetykami. Jednak nie jest to poprawne określenie, ponieważ takiego rodzaju napoje nie są słabym źródłem energii.
Kto powinien pić, a kto powinien unikać?
Napoje energetyczne są skierowane przede wszystkim do osób dorosłych. Są one pomocne dla osób, których organizm ma być w stałej gotowości zarówno psychicznej, jak i fizycznej, zmagających się z sennością i uczuciem zmęczenia, a także dla tych, którzy chcą pobudzić swój organizm do maksymalnego wysiłku. Tak więc do tej grupy osób można zaliczyć tych, którzy pracują na nocne zmiany, pokonują długie trasy bez zatrzymania i odpoczynku, sportowców, a także osób, które muszą intensywnie się uczyć.
Po napoje energetyczne z pewnością nie powinny sięgać dzieci i młodzież. Kategorycznie są one zabronione dla kobiet w ciąży i młodych mam karmiących piersią. Nie są wskazane dla osób, które cierpią z powodu zaburzeń ciśnienia krwi, cukrzykom, a także mającym arytmie serca. Przed sięgnięciem po napoje energetyczne warto zapoznać się z ich składem, ponieważ nie poleca się ich spożywania osobom, które mogą być uczulone na jeden ze składników.
Po co spożywa się napoje energetyczne?
Najczęściej po napoje energetyczne sięgamy, kiedy potrzebujemy:
- Dodatku energii,
- Zmniejszenia uczucia zmęczenia,
- Zmniejszenia uczucia senności,
- Poprawy samopoczucia,
- Poprawy wydajności organizmu.
Facebook
RSS