Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje energetyczne – co musisz wiedzieć?

Napoje energetyczne – co musisz wiedzieć?

Obecnie coraz więcej osób sięga po napoje energetyczne. Korzystają z nich nie tylko dorośli, ale również młodzież i niestety dzieci. Pierwszy napój stworzony został w Japonii w latach 60 dwudziestego wieku. W Polsce napoje energetyczne wkroczyły na rynek dopiero po długich latach, ponieważ dopiero w latach 90. W dobie dwudziestego pierwszego wieku dostęp do takich napoi jest niezwykle łatwy. Znajdują się one niemal w każdym sklepie spożywczym, a także dostępne są na stacjach benzynowych. Z badań wynika, że po tego rodzaju napoje sięgać około 21 procent Polaków w wieku od 15 do 75 lat.

Czym są napoje energetyczne?

Napoje energetyczne zazwyczaj nie mają dodatku alkoholu, a ich działanie jest pobudzające. Ich skład jest wzbogacony o składniki, których zadaniem jest zwiększenie koncentracji, a także poprawienie wydajności organizmu. Rzekomo mają one zwiększyć szybkość naszych reakcji. Ich dodatkowym zadaniem ma być przyśpieszanie metabolizmu i działanie przeciw zmęczeniu. Napoje energetyczne zaliczane są do grupy napojów funkcjonalnych, czyli należą one do żywności funkcjonalnej. Według zasad i definicji, jakie zostały wyznaczone przez FOFOSE taka żywność powinna charakteryzować się korzystnym wpływem na ludzki organizm. Powinna ona mieć chociaż jedną korzystną cechę dla zdrowia oprócz tego, że posiada efekt odżywczy. Taka żywność powinna przyczyniać się na przykład do:

  • Poprawy stanu zdrowia,
  • Poprawy samopoczucia,
  • Zmniejszenia ryzyka rozwoju poszczególnych chorób.

W Polsce wiele osób nazywa napoje energetyczne energetykami. Jednak nie jest to poprawne określenie, ponieważ takiego rodzaju napoje nie są słabym źródłem energii.

Kto powinien pić, a kto powinien unikać?

Napoje energetyczne są skierowane przede wszystkim do osób dorosłych. Są one pomocne dla osób, których organizm ma być w stałej gotowości zarówno psychicznej, jak i fizycznej, zmagających się z sennością i uczuciem zmęczenia, a także dla tych, którzy chcą pobudzić swój organizm do maksymalnego wysiłku. Tak więc do tej grupy osób można zaliczyć tych, którzy pracują na nocne zmiany, pokonują długie trasy bez zatrzymania i odpoczynku, sportowców, a także osób, które muszą intensywnie się uczyć.

Po napoje energetyczne z pewnością nie powinny  sięgać dzieci i młodzież. Kategorycznie są one zabronione dla kobiet w ciąży i młodych mam karmiących piersią. Nie są wskazane dla osób, które cierpią z powodu zaburzeń ciśnienia krwi, cukrzykom, a także mającym arytmie serca. Przed sięgnięciem po napoje energetyczne warto zapoznać się z ich składem, ponieważ nie poleca się ich spożywania osobom, które mogą być uczulone na jeden ze składników.

Po co spożywa się napoje energetyczne?

Najczęściej po napoje energetyczne sięgamy, kiedy potrzebujemy:

  • Dodatku energii,
  • Zmniejszenia uczucia zmęczenia,
  • Zmniejszenia uczucia senności,
  • Poprawy samopoczucia,
  • Poprawy wydajności organizmu.
Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone