Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

Napoje energetyczne i ich wpływ na pracę i zdrowie serca

Badanie pokazuje, że napoje energetyczne powodują zmiany bicia serca i ciśnienia krwi w ciągu kilku godzin od ich spożycia. Zmiany bicia serca i ciśnienia krwi mogą okazać się na tyle niebezpieczne, że niektórzy konsumenci napojów energetycznych wylądują na ostrym dyżurze. Takie, oraz wiele innych, potencjalnie groźnych konsekwencji picia energetyków, odnotowano podczas badania klinicznego, które przetestowało ich krótkoterminowy wpływ na serce. Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Journal of American Heart Association i sugerują, że każda osoba z wysokim ciśnieniem krwi lub zaburzeniami rytmu serca powinna zachować  ostrożność podczas spożywania napojów energetycznych.

Podczas badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Pacyfiku w Stockton w Kalifornii sprawdzono potencjalne problemy zdrowotne związane ze spożywaniem napojów energetycznych. Napoje energetyczne – które zawierają mieszankę kofeiny i innych składników pobudzających i stymulujących- zostały powiązane z wieloma schorzeniami, w tym z nieprawidłowym rytmem serca, zawałem serca i nagłym zatrzymaniem akcji serca. Tylko w 2011 roku napoje energetyczne spowodowały ponad 20 000 wizyt w szpitalach i do tej pory doprowadziły do ​​co najmniej 34 zgonów(!).

Jednak mechanizm, który powoduje negatywny wpływ napojów energetycznych na nasze zdrowie nie jest do końca znany.

Aby dowiedzieć się więcej, naukowcy śledzili aktywność serca 34 zdrowych ochotników, którzy spożyli dwie popularne marki napojów energetycznych (lub napój placebo z cukrem) przy trzech różnych okazjach. Celem było sprawdzenie, w jaki sposób napoje energetyczne wpływają na ciśnienie krwi i zmiany w odstępie bicia serca, czyli w czasie, w którym serce ładuje się pomiędzy uderzeniami.

Napoje energetyczne testowane w badaniu zawierały od 152 do 160 miligramów kofeiny na puszkę, wraz z innymi składnikami, takimi jak tauryna, glukuronolakton i witaminy. Napój placebo zawierał tylko gazowaną wodę, sok z limonki i aromat wiśniowy.

Po monitorowaniu rytmu serca i ciśnienia krwi uczestników przez cztery godziny po spożyciu napojów naukowcy odkryli, że dwa napoje energetyczne znacznie zwiększyły ciśnienie krwi w porównaniu z napojem placebo. Po spożyciu napojów energetycznych średni odstęp QT uczestników był również o 6-7 milisekund wyższy niż po spożyciu napoju placebo.

Pokazuje to, według autorów, że napoje energetyczne mogą mieć bezpośredni wpływ zarówno na ciśnienie krwi, jak i rytm serca. Zmiany te mogą być odpowiedzialne za wzrost ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych związanych z konsumpcją napojów energetycznych.

Długi odstęp QT może sygnalizować zaburzenie rytmu serca, który może zwiększać ryzyko udaru mózgu. Wysokie ciśnienie krwi, które dotyka prawie połowy dorosłych w USA, jest również znanym czynnikiem ryzyka chorób serca i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowych, np. zawałów serca.

Z tych powodów eksperci wzywają osoby z chorobami serca i wysokim ciśnieniem krwi do zachowania ostrożności i ograniczenia spożycia napojów energetycznych. Autorzy zachęcają również do dodatkowych badań w celu sprawdzenia długoterminowych skutków zdrowotnych regularnego spożywania napojów energetyzujących i aby pomóc zidentyfikować składniki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia serca.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone