Zdrowie

Naturalne sposoby na gorączkę

Naturalne sposoby na gorączkę

Gorączka to jeden z objawów infekcji. Mimo tego, że jest to objaw walki organizmu z bakteriami lub wirusami, to niestety długotrwała i wysoka gorączka jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Należy ją zwalczać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak pojawić się ona może nocą, kiedy nie jesteśmy w stanie sięgnąć po leki z apteki. Co wtedy zrobić? Oto naturalne domowe sposoby na walkę z gorączką.

Ziołowe napary

Napary ziołowe są dobrym sposobem na walkę z gorączką. Dobrze jest wykorzystać w tym wypadku napar z lipy, a także z bzu, ponieważ są to rośliny, które mają działanie napotne. Po ich wypiciu ciepłota ciała zacznie się zmniejszać, a jednocześnie zapobiegają one odwodnieniu, na które narażeni jesteśmy w czasie gorączki. Ten sposób jest bezpieczny u dzieci i dorosłych.

Kompresy

Kiedy pojawia się gorączka, to najlepszym i najprostszym sposobem na zmniejszenie ciepłoty ciała, jest zrobienie zimnego okładu. Do jego przygotowania można użyć tkaniny zmoczonej w zimnej wodzie lub kostek lodu. Trzeba jednak wiedzieć, że u dzieci nie powinno używać się kostek lodu, ponieważ mają one bardzo wrażliwą skórę, przez co istnieje ryzyko, że przy użyciu kostek lodu zostanie ona odmrożona.

Mleko z miodem

To sposób, który wykorzystywały i nadal to robią, nasze babcie.  Babcie zalecają picie mleka z miodem i cytryną w czasie przeziębienia i grypy, ponieważ mleko ma działanie antybakteryjne, a dodatkowo działa napotnie. W soku z cytryny znajduje się witamina C, która ma za zadanie złagodzić objawy infekcji. Warto wiedzieć, że tego rodzaju napoje można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia.

Kąpiel

Jeżeli gorączka jest bardzo wysoka i nie chce spaść, to dobrym sposobem na zmniejszenie ciepłoty ciała, jest zastosowanie zimnej kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, by temperatura wody nie była za niska, by nie doszło do szoku termicznego. Do wody należy się zanurzać powoli, a taka kąpiel chłodząca nie powinna trwać dłużej niż pięć- dziesięć minut.

Schłodzenie całego ciała

Dobrym sposobem jest również sięgnięcie po gąbkę, która nawilżona będzie chłodną wodą i polewanie nią całego ciała. To również jest sposób, który najlepiej sprawdza się, kiedy gorączka jest naprawdę wysoka. Taki zabieg najlepiej jest powtarzać co piętnaście minut od obniżenia się temperatury ciała.

Okłady z ziemniaków

Wydawać się może, że to nieprawda, ale okłady z ziemniaków również mogą okazać się skuteczne na gorączkę. Wystarczy surowego ziemniaka pokroić na plasterki, a następnie położyć je na czole i karku. Dzięki temu ziemniaki będą wchłaniać ciepło z ciała, a temperatura obniży się.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone