Zdrowie

Naturalne sposoby na gorączkę

Naturalne sposoby na gorączkę

Gorączka to jeden z objawów infekcji. Mimo tego, że jest to objaw walki organizmu z bakteriami lub wirusami, to niestety długotrwała i wysoka gorączka jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Należy ją zwalczać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak pojawić się ona może nocą, kiedy nie jesteśmy w stanie sięgnąć po leki z apteki. Co wtedy zrobić? Oto naturalne domowe sposoby na walkę z gorączką.

Ziołowe napary

Napary ziołowe są dobrym sposobem na walkę z gorączką. Dobrze jest wykorzystać w tym wypadku napar z lipy, a także z bzu, ponieważ są to rośliny, które mają działanie napotne. Po ich wypiciu ciepłota ciała zacznie się zmniejszać, a jednocześnie zapobiegają one odwodnieniu, na które narażeni jesteśmy w czasie gorączki. Ten sposób jest bezpieczny u dzieci i dorosłych.

Kompresy

Kiedy pojawia się gorączka, to najlepszym i najprostszym sposobem na zmniejszenie ciepłoty ciała, jest zrobienie zimnego okładu. Do jego przygotowania można użyć tkaniny zmoczonej w zimnej wodzie lub kostek lodu. Trzeba jednak wiedzieć, że u dzieci nie powinno używać się kostek lodu, ponieważ mają one bardzo wrażliwą skórę, przez co istnieje ryzyko, że przy użyciu kostek lodu zostanie ona odmrożona.

Mleko z miodem

To sposób, który wykorzystywały i nadal to robią, nasze babcie.  Babcie zalecają picie mleka z miodem i cytryną w czasie przeziębienia i grypy, ponieważ mleko ma działanie antybakteryjne, a dodatkowo działa napotnie. W soku z cytryny znajduje się witamina C, która ma za zadanie złagodzić objawy infekcji. Warto wiedzieć, że tego rodzaju napoje można podawać dzieciom już od pierwszego roku życia.

Kąpiel

Jeżeli gorączka jest bardzo wysoka i nie chce spaść, to dobrym sposobem na zmniejszenie ciepłoty ciała, jest zastosowanie zimnej kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, by temperatura wody nie była za niska, by nie doszło do szoku termicznego. Do wody należy się zanurzać powoli, a taka kąpiel chłodząca nie powinna trwać dłużej niż pięć- dziesięć minut.

Schłodzenie całego ciała

Dobrym sposobem jest również sięgnięcie po gąbkę, która nawilżona będzie chłodną wodą i polewanie nią całego ciała. To również jest sposób, który najlepiej sprawdza się, kiedy gorączka jest naprawdę wysoka. Taki zabieg najlepiej jest powtarzać co piętnaście minut od obniżenia się temperatury ciała.

Okłady z ziemniaków

Wydawać się może, że to nieprawda, ale okłady z ziemniaków również mogą okazać się skuteczne na gorączkę. Wystarczy surowego ziemniaka pokroić na plasterki, a następnie położyć je na czole i karku. Dzięki temu ziemniaki będą wchłaniać ciepło z ciała, a temperatura obniży się.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Uzależnienie od napojów energetycznych: wszystko, co musisz wiedzieć

Sylwia17 czerwca, 2021

Powody, dla których potas jest ważny dla zdrowia

Klaudia9 maja, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone