Nerki są jednymi z ważniejszych narządów w organizmie człowieka. Pracują one nieustannie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, a ich zadaniem jest oczyszczanie organizmu, z toksyn i szkodliwych związków pochodzących z przemiany materii. Są one odpowiedzialne za oczyszczanie osocza i produkcję moczu, dzięki któremu wydalają toksyny z organizmu. Nerki biorą również udział w tworzeniu niektórych hormonów, a dodatkowo wspomagają one regulację ciśnienia krwi. Jeżeli w organizmie człowieka zaczynają gromadzić się odpady, to praca nerek zostanie silnie zaburzona. To sprawia, że skuteczność tych organów zostaje mocno zaburzona, a to ma bardzo zły wpływ na organizm człowieka.
Pijesz za mało wody
Woda jest ważnym składnikiem naszej codziennej diety. Nerki do prawidłowej pracy potrzebują około 3 litrów wody każdego dnia. Jeżeli pojemy za mało płynów w ciągu doby, to zwiększa się u nas ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych, takich jak niewydolność nerek. Woda jest niezbędna do prawidłowej pracy nerek, jest ona podstawowym składnikiem, który pozwala na sprawne usuwanie toksyn z organizmu. Jeżeli jest jej za mało, to praca nerek zostaje zwiększona. Muszą one samodzielnie oddzielić wartościowe składniki od substancji toksycznych. Lepiej więc nie czekać aż pojawi się u nas uczucie pragnienia, a najlepiej regularnie uzupełniać płyny w ciągu dnia.
Za dużo soli w diecie
Spożywamy zdecydowanie za dużo soli i wykazują to sondaże. Ich wyniki pokazują, że Polacy spożywają nawet piętnaście gramów soli w ciągu dnia, a jest to dawka trzykrotnie większa od tej zalecanej. To prowadzi do nagromadzenia się soli w organizmie, a zwiększa to ryzyko zaburzeń funkcjonowania nerek. Nadmiar soli w organizmie przyśpiesza procesy starzenia się tych organów, a także sprawia, że pracują one wolniej i są mniej wydajniejsze. Jeżeli nie umiesz pożegnać się z solą, to można ją zastąpić solą morską i himalajską, które również mają silny smak, ale nie są tak szkodliwe dla naszych nerek.
Unikasz wizyty w toalecie
Praca, szkoła i inne obowiązki sprawiają, że nawet jeżeli pojawi się potrzeba udania się do toalety, to jej unikamy. Jednak zwlekanie udania się do toalety, sprawia, że w nerkach może rozwinąć się stan zapalny. To niestety częsty nawyk, który ma negatywny wpływ na te organy. Mocz, który gromadzi się w nerkach i układzie moczowym, to nie tylko woda, ale również kwasy i amoniak, które jeżeli są przetrzymywane zbyt długo, to przyczynić się mogą nawet do uszkodzenia ścian pęcherza. Co więcej, jeżeli wstrzymywanie moczu zdarza się u nas notorycznie, to może dojść do tworzenia się kamieni nerkowych. To właśnie sprawia, że korzystanie z toalety jest ważne i jeżeli poczujesz taką potrzebę, to nie można zwlekać.
Facebook
RSS