Dietetyka i zdrowe odżywianie

Nietolerancja laktozy – jak sobie z tym radzić?

Nietolerancja laktozy – jak sobie z tym radzić?

Laktoza w diecie człowieka odgrywa niezwykle ważną rolę wpływając na wiele aspektów naszego życia. Niestety nie każdy może ją zażywać, gdyż u niektórych osób pojawia się tak zwana nietolerancja laktozy, a więc układ pokarmowy takiego człowieka nie jest w stanie w odpowiedni sposób jej trawić. Dziś zajmiemy się tym tematem dogłębniej, próbując znaleźć odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania związane z nietolerancją laktozy przez nasz organizm.

Czym jest laktoza i jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Laktoza jest dwucukrem, który znajduje się zarówno w mleku, jak również i we wszelkich produktach pochodzenia mlecznego. Stawiając na dietę, w której ta laktoza się znajduje pozwalamy nie tylko lepiej pracować naszemu układowi trawiennemu, ale również poprawić wygląd naszej cery, zmniejszyć bóle migrenowe, dostarczyć jakże ważnych witamin w tym A, D, K, B, a także wapnia, cynku i magnezu. Laktoza stanowi więc niezwykle ważny element naszej diety o jakim nie możemy zapominać. I jeśli pojawia się u nas nietolerancja na nią należy wiedzieć, w jaki sposób się suplementować, by dostarczyć organizmowi tego wszystkiego, co niezbędne, a co w samej laktozie jest.

Nietolerancja laktozy- czyli skąd w ogóle taki stan?

Jak wspomnieliśmy na początku nietolerancją jest nieumiejętność trawienia laktozy przez układ pokarmowy. Jeśli u danej osoby taki stan chorobowy się pojawia, oznacza to deficyt laktazy, a dokładniej enzymu który produkowany jest w jelicie cienkim odpowiadając za jej trawienie. Osoba z tolerancją spożywając laktozę rozkłada ją przez enzym na glukozę i galaktozę. Te zaś wchłaniane są do krwiobiegu przez wyściółkę jelita. Jeśli pojawia się problem z enzymem, wówczas jest i problem z trawieniem.

Rodzaje nietolerancji laktozy:

  • Pierwotna nietolerancja laktozy- dotyczy ona uwarunkowań genetycznych i występuje najczęściej w krajach śródziemnomorskich i południowoeuropejskich
  • Wtórna nietolerancja laktozy- dotyczy ona osób z chorobami jelita cienkiego lub przypadków związanych z operacjami w obrębie jelita.
  • Wrodzona lub rozwojowa nietolerancja laktozy- pojawia się ona najrzadziej i związana jest z chorobą dziedziną autosomalną. Obydwoje rodziców muszą posiadać nietolerancję genetyczną i ten gen dziecku przekazać.

Skąd wiedzieć, że problem dotyczy właśnie nas?

Początkowo sami obserwujemy nasz organizm. Jeśli widzimy, że po wypiciu mleka, zjedzeniu jogurtu lub innego produktu pochodzenia mlecznego stale boli nas brzuch, mamy gazy i biegunkę powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten zleca wykonanie niezbędnego do wykrycia tej choroby badania. Jest to test tolerancji laktozy. Podaje się płyn mający dużą jej zawartość w składzie, a po dwóch godzinach wykonuje się badanie krwi określające poziom glukozy. Jeśli poziom glukozy nie wzrośnie oznacza to niemożliwość jej strawienia, a więc i tym samym występowanie nietolerancji laktozy.

Nietolerancja laktozy, a jej spożywanie

Mając problem z nietolerancją laktozy nie musimy kategorycznie rezygnować z wszelkich mlecznych produktów. Przyjmowane w małych ilościach nie stanowią problemu i nie wywołują nieprzyjemnych dla ciała objawów. Warto podawać je z tłuszczami, dzięki którym jeszcze bardziej spowolniony zostaje proces opróżniania treści pokarmowych. W przypadku odpowiedniej diety należy być uważnym, ale wszystko w graniach zdrowego rozsądku. Przy nietolerancji laktozy nawet wypicie łącznie 500 ml mleka na dobę nie powinno stanowić większego problemu. Trzeba jednak pamiętać, że laktoza występuje nie tylko w mleku, serach czy jogurtach, ale również i w innych produktach dlatego też tak ważna jest odpowiednia kontrola nad codzienną dietą. Na pewno duże znaczenie mają zamienniki, w których występuje zmniejszona ilość laktozy lub jej brak. Są to na przykład twarogi, sery lub jogurty, które na opakowaniu mają zaznaczony jej brak lub zmniejszoną zawartość. Można również wspierać się enzymem rozkładającym laktozę.

Nietolerancja laktozy, a alergia

Bardzo ważną rzeczą jest zdiagnozowanie problemu. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że nietolerancja laktozy nie jest tym samym co alergia. Choć objawy początkowo mogą być takie same, w rzeczywistości alergia to dużo poważniejszy stan, gdyż tutaj zrezygnować z laktozy musimy całkowicie.

Z pewnością coś, co nas ogranicza nie jest dla nas dobre. Nietolerancja laktozy to utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu, ale nie choroba z którą nie idzie żyć. Początkowo jest trudno, bo trzeba często zmienić całą swoją dietę. Wraz jednak z biegiem czasu wszystko zaczyna być dużo łatwiejsze, a ograniczenie mleka, przetworów mlecznych i produktów z dużą zawartością laktozy nie stanowi już dla nas żadnego problemu. Warto również zainwestować w dobry suplement z enzymem, który rozkłada laktozę, jako wspomaganie niespodziewanych posiłków poza domem. 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone