Odchudzanie

Nowy Rok i odchudzanie – jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Nowy Rok i odchudzanie – jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Odchudzanie to najpopularniejsze postanowienie noworoczne. Większość z nas pragnie zrzucić nadprogramowe kilogramy, które przybyły nam po Świętach i wypracować doskonałą formę na lato. Ale jak się przygotować do odchudzania, by nie porzucić planów w kąt po kilku tygodniach? Oto rozwiązanie!

Zaplanuj

Aby plan został zrealizowany, nie możesz wpisać do noworocznej listy postanowień zwykłego „schudnąć” odchudzanie to długi i dość skomplikowany proces, który wymaga od ciebie stałego kontrolowania wagi, zjedzonych kalorii, mierzenia obwodów ciała itd. Jednak jeśli zaplanujesz od razu zrzucenie 20 kilogramów, Twój cel będzie odległy, a Ty zniechęcisz się w połowie drogi. Zamiast tego zaplanuj wiele pomniejszych etapów, np. zrzucenie 3 kilogramów w ciągu miesiąca lub zmniejszenie obwodu w pasie o kilka centymetrów.

Dokumentuj

Minął miesiąc i myślisz, że w Twojej sylwetce nic się nie zmieniło? To popularna pułapka. Zazwyczaj już nie pamiętamy, jak wyglądaliśmy przed rozpoczęciem odchudzania. Zanim zaczniesz, zrób kilka zdjęć. Dzięki temu po każdym miesiącu pracy nad wymarzoną sylwetką będzie można porównać, a przede wszystkim dostrzec efekty. A uwierz – mogą być naprawdę duże.

Uzbrój się w cierpliwość

Popularnym błędem wielu osób jest chęć schudnięcia jak najszybciej. „20 kilogramów w miesiąc”, „idealna forma w dwa tygodnie”, „błyskawiczna terapia 20-dniowa” – to wszystko nagłówki, które znajdziesz w najróżniejszych czasopismach i portalach. Niestety, to bujda. Szybko utracone kilogramy w ciągu pierwszych tygodni to głównie utrata glikogenu oraz wody, a nie tkanki tłuszczowej. Rozsądne tempo chudnięcia to ok. 0,5 – 1 kg masy ciała tygodniowo.

Nie szukaj dróg na skróty

W Internecie znajdziesz wiele „diet cud”. Będą Cię przekonywać, że wystarczy jeść kapustę albo pić soki, a zaczniesz chudnąć. To jednak tak nie działa. Zamiast wyszukiwać gotowe diety, poradź się sprawdzonego dietetyka. Przygotuje dla Ciebie indywidualny jadłospis dostosowany do Twoich celów i wytłumaczy Ci jaką rolę odegrają w Twoim żywieniu poszczególne składniki diety.

Nie wszystko od razu

„Musisz dawać z siebie wszystko”, „100% albo nic”, „wyciśnij z siebie ostatnią kroplę” – ile razy słyszeliśmy już podobne bzdury? Pamiętaj, że odchudzanie nie jest walką o życie i może być przyjemne. Trening musi być intensywny, ale nic się nie stanie, jeśli spędzisz na bieżni minutę krócej lub wykonasz jedno powtórzenie mniej. Nie dajmy się zwariować.

Lubisz słodycze? Jedz je!

Znasz te internetowe obrazki, w których odchudzające się osoby zagryzają marchew lub kalarepę? Owszem, to bardzo zdrowe i smaczne warzywa, ale nie zaniedbujmy drobnych przyjemności. Nie rezygnuj ze słodyczy, a nie wpadniesz w żywieniową frustrację. Zbyt restrykcyjna dieta kończy się bowiem najczęściej niekontrolowanym obżarstwem w chwilach kryzysu. Włącz drobną przekąskę w swój bilans kaloryczny, a nic złego się nie stanie. Pamiętaj jednak, by była to raczej łyżeczka Nutelli, a nie cały słoik.

Poszukaj zamienników

Odchudzanie będzie łatwiejsze, jeśli zastąpisz niezdrowe rzeczy ich mniej kalorycznymi odpowiednikami. W wielu przypadkach, np. zastępując cukier erytrytolem lub ksylitolem, nawet nie wyczujesz różnicy. Białe pieczywo zastąp żytnim, mięso upiecz zamiast smażyć w tłuszczu, a domową pizzę zrób z razowego ciasta i dodaj do niej ulubionych warzyw. Zdrowe jedzenie może być naprawdę pyszne.

Zapomnij o głodówkach

Tak, głodówka bardzo często polecana jest jako kuracja odchudzająca. Czy działa? Oczywiście! Oprócz tego ma wiele innych właściwości. Dzięki niej zaczną wypadać Ci włosy, kruszyć się paznokcie, nabawisz się chorób, stracisz mięśnie, a przez całą kurację będziesz w podłym nastroju, bez jakiejkolwiek energii do działania. Czy naprawdę tego chcesz? Zamiast głodówki wybierz rozsądną dietę redukcyjną (z deficytem kalorycznym). By chudnąć, trzema mieć siłę!

Wybierz aktywność fizyczną, która Ci odpowiada

Planujesz biegać, bo wszyscy dookoła biegają? A może wybierzesz rower, bo wiele osób w Twojej okolicy jeździ na rowerze? Przy wyborze sposobu odchudzania nie warto kierować się innymi. Wybierz aktywność fizyczną, która odpowiada Tobie. Jeśli nie lubisz przebywać na mrozie, zdecyduj się na klub fitness. Nie chcesz przebywać wśród ludzi? Kup orbitrek. Wolisz bardziej urozmaicony trening? Postaw na tabatę przy użyciu pasów TRX! Sposobów na odchudzanie jest do wyboru, do koloru.

Partner treningowy? Niekoniecznie

Pójście na siłownię z kolegą lub koleżanką ma swoje plusy. Zawsze raźniej, większa motywacja, można rozłożyć koszty dojazdów. Ale co się stanie, jeśli znajoma złamie swoje noworoczne postanowienie i zrezygnuje z odchudzania? Najlepiej nie oglądać się na nikogo i zacząć odchudzanie samemu. A jeśli ktoś do Ciebie dołączy w trakcie – wspaniale!

Nie odchudzaj się – wprowadź zdrowy tryb życia

Teraz dochodzimy do sedna problemu, czyli do błędnego zrozumienia odchudzania. Pamiętajmy, że nie jest to wyłącznie przejściowy okres, po którym zyskamy świetną sylwetkę i będziemy mogli wrócić do beztroskiego objadania. Utrzymanie formy wymaga od nas zmiany nawyków na stałe. Jeśli ich nie zmienisz, dopadnie Cię efekt jojo. Ale nie martw się, przy dosłownie odrobinie samokontroli bez problemu mu sprostasz.

Sprawdź: Jak zacząć odchudzanie?

2 komentarze

2 Comments

  1. Wika

    Styczeń 10, 2018 na 6:26 am

    Ha ha ha! 😅 Dieta jest moim postanowieniem od kilku lat i zawsze pozostaje na etapie ,,postanowienia”. Nie wiem czemu nigdy nie potrafię się zmobilizować do działania. Ciekawy post! O tym nie szukaj drogi na skróty przeczytałam 3 razy bo ja zawsze jej szukam, a wychodzi z tego zawsze to samo. Czyli kompletnie nic 😂

  2. ania

    Styczeń 10, 2018 na 7:49 am

    i wszystko zaczyna sie w glowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Odchudzanie

Wpływ genów i bakterii na nadwagę

RedakcjaLipiec 3, 2019

Dlaczego chrom wspomaga odchudzanie?

MonikaLipiec 2, 2019

Ćwiczenia, jako sposób na walkę z niechcianymi boczkami

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Poradnik redukowana tkanki tłuszczowej

KlaudiaMaj 21, 2019

Domowy trening na spalanie tkanki tłuszczowej

KlaudiaMaj 19, 2019

Jak białko wpływa na odchudzanie?

KlaudiaMaj 12, 2019

Czy basen, jest sposobem na odchudzanie?

MonikaKwiecień 11, 2019
Tłuszcz wisceralny, tłuszcz wewnętrzny, otyłość brzuszna

Tłuszcz trzewny i podskórny: dlaczego zbyt niski poziom tłuszczu jest niezdrowy?

RedakcjaLuty 14, 2019

Ćwiczenia, które wspomagają odchudzanie

KlaudiaLuty 12, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone