Ostatnimi czasy coraz szersze kręgi zatacza informacja, że picie octu jabłkowego pomaga w odchudzaniu. Po ocet sięgają osoby z nadwagą, które dopiero zaczynają przygodę z odchudzaniem, jak i osoby regularnie uprawiające sport, które chcą jeszcze lepiej podkreślić sylwetkę. Ale czy ocet jabłkowy naprawdę wpływa na zgubienie tkanki tłuszczowej? W jaki sposób wpływa na organizm? I, co najważniejsze, czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne? Tymi tematami zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Co zawiera ocet jabłkowy?
Jak można się domyślić, octu jabłkowego nie pijemy ze względu na wyjątkowe wrażenia smakowe. Co więc się w nim kryje, że zyskuje on tak wiele zwolenniczek? Jak się okazuje, w occie jabłkowym znajduje się wiele cennych substancji, m.in. beta-karoten, polifenole (kwas chlorogenowy oraz katechina), minerały, witaminy (A, B1, B2, B6, C, E, P), flawonoidy (florydzyna, kwercetyna), a także kwasy: octowy, cytrynowy oraz mlekowy. Ocet powstały na bazie jabłek ma dostarczać te składniki do organizmu, wzmagając potencjał odchudzania.
Jak działa ocet jabłkowy?
Zanim opiszemy działanie octu jabłkowego, warto wspomnieć o najważniejszym: ocet jabłkowy nie odchudza. Nie można wszak powiedzieć, że samo spożywanie octu jabłkowego sprawi, że zaczniemy chudnąć. Do spalania tkanki tłuszczowej niezbędna jest dieta z deficytem kalorycznym oraz aktywność fizyczna. Dlaczego więc tuż po rozpoczęciu kuracji octowej tracimy kilka kilogramów? Odpowiedź jest prosta: tracimy zalegającą w organizmie wodę.
Jak więc ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie? Przede wszystkim, na co zwracają uwagę osoby stosujące tę kurację, hamuje on apetyt, zwłaszcza na słodycze. Wystarczy łyżeczka octu jabłkowego rozpuszczona w szklance wody, aby skutecznie zniwelować apetyt na słodycze. Wbrew pozorom, to właśnie hamowanie łaknienia może przynieść największe korzyści w czasie odchudzania. Podjadanie „drobnych przekąsek” daje czasami ogromną pulę kaloryczną.
Duże znaczenie ma także wpływ octu jabłkowego na usprawnienie trawienia poprzez pobudzenie aktywności jelit. Dzięki temu czujemy się lżejsi, posiadamy lepsze samopoczucie i oczyszczamy organizm ze złogów. Warto wspomnieć o tym, że florę bakteryjną jelit nazywa się czasem „drugim mózgiem”. Utrzymanie jej w prawidłowej kondycji jest niezwykle ważne nie tylko dla kondycji fizycznej, ale i psychicznej. Dowiedziono, że nieprawidłowa flora bakteryjna jelit może nawet zwiększać ryzyko depresji.
Ocet jabłkowy posiada przy tym potencjał spalający tłuszcz. Aktywizuje mechanizmy, które umożliwiają uwalnianie kwasów z komórek tłuszczowych, a następnie ich spalanie. Zapobiega także wypełnianiu się adipocytów nowymi trójglicerydami, regulując metabolizowanie cukrów i przeciwdziałając gwałtownemu wyrzutowi insuliny. Ocet jabłkowy obniża glikemię posiłku (indeks glikemiczny), a w dłuższej perspektywie może przyczynić się do obniżenia lub zapobiegania insulinoodporności. Dodatkowo ocet jabłkowy hamuje wchłanianie tłuszczu, co może pogłębiać deficyt kaloryczny, a tym samym wpływać na rezultaty odchudzania. Należy mieć jednak na uwadze, że tłuszcz w diecie jest niezbędny, m.in. do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.
Czy spożywanie octu jabłkowego jest bezpieczne?
O tym, czy picie octu jabłkowego na odchudzanie będzie bezpieczne, decyduje w pierwszej kolejności dawka. Spożycie jednej 1-2 łyżeczek na dobę, jak ma to miejsce w popularnych kuracjach, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Należy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest prowadzenie zbilansowanej diety z uwzględnieniem zdrowych tłuszczy. Ich źródłem mogą być np. olej kokosowy, awokado, orzechy czy oliwa z oliwek.
Są jednak przypadki, w których lepiej zrezygnować ze spożywania octu jabłkowego. Ze względu na swój kwasowy odczyn nie jest on wskazany dla osób, które borykają się z problemami żołądkowymi, wrzodami lub nadwrażliwością jelit i żołądka (np. u osób z chorobą Leśniewskiego-Crohna). W takim przypadku, zamiast spożywania czystego octu jabłkowego, można skorzystać z suplementów zawierających ocet jabłkowy. Zachowa on swój dobroczynny wpływ na organizm, a jednocześnie nie będzie podrażniał błony śluzowej żołądka. Ważne jest też to, aby po spożyciu octu jabłkowego umyć zęby, bowiem kwas octowy silnie uszkadza szkliwo zębów.
W jaki sposób spożywać ocet jabłkowy na odchudzanie?
Najpopularniejszym sposobem jest rozpuszczenie 1-2 łyżeczek octu jabłkowego w szklance wody i wypicie, np. rano. Dla poprawienia smaku, można dodać do mieszanki łyżeczkę miodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dodać ocet jabłkowy np. do sałatki. Jego charakterystyczny, jabłkowy smak doskonale podkreśli inne aromaty oraz doda świeżości. Sałatka z dodatkiem octu jabłkowego będzie nieoceniona zwłaszcza podczas imprez, gdzie spożywamy ciężkostrawne potrawy, np. w czasie grilla. Ocet jabłkowy zwalcza niestrawność i ułatwia trawienie ciężkich dań.
Podsumowując, nie można oczekiwać, że samo spożycie octu jabłkowego okaże się cudownym sposobem na odchudzanie. Nie zmienia to jednak faktu, że włączenie go do diety usprawni spalanie tkanki tłuszczowej i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Pod warunkiem, że nie posiadamy żadnych problemów z jelitami oraz żołądkiem.
Facebook
RSS