Dietetyka i zdrowe odżywianie

Odchudzanie – czy możemy to zrobić bez diety i ćwiczeń?

Odchudzanie – czy możemy to zrobić bez diety i ćwiczeń?

Któż z nas nie marzyłby o tym, aby odchudzanie było tak proste, jak chociażby wyjście na zakupy, jak zrobienie obiadu, czy zagranie w karty? Któż nie chciałby znaleźć sposobu cud, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pozwoliłby nam pozbyć się tej niechcianej tkanki tłuszczowej? Bez wątpienia odchudzanie to skomplikowany, czasochłonny i trudny proces, do którego trzeba odpowiednio podejść, aby móc zobaczyć satysfakcjonujące efekty. Jak to zrobić?

***

Jeśli chcemy schudnąć, podstawą jest uzyskanie deficytu kalorycznego. To właśnie kalorie odpowiadają za to, czy zrzucimy kilogramy czy też nie. Bez względu ile ćwiczymy i jak zdrowo jemy, jeśli nie uzyskamy deficytu, nie mamy szans na to, by schudnąć chociaż kilogram. Czym więc ten deficyt jest? To zjadanie mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje do codziennego funkcjonowania. Mając wyliczone zapotrzebowanie energetyczne, musimy jeść mniej, niż organizmowi jest potrzebne. Jeśli ćwiczymy dodatkowo, możemy zwiększyć podaż kalorii, aby mieć siłę, ale przy tym bardzo ważne jest to, aby nadal pozostać w deficycie.

Ważne wskazówki – jak schudnąć samodzielnie?

  1. Aplikacje do śledzenia kalorii

Jeśli chcemy schudnąć, musimy z kaloriami się polubić na tyle, by cały czas zwracać na nie uwagę. Dobrym wyborem jest zakup wagi kuchennej i dokładne liczenie wszystkich kalorii, jakie pozyskujemy w przygotowanych potrawach. Istotne znaczenie ma także stosowna aplikacja, jaką możemy zainstalować w telefonie i która będzie służyć nam do liczenia kalorii. Wpisujemy ilość zjedzonego jedzenia i jego rodzaj, a dane narzędzie wylicza nam dokładnie, ile tych kalorii dziennie zjedliśmy. Aplikacja taka pozwala w pełni kontrolować stan naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

  1. Koniec z ciągłym ważeniem się

Większość osób przechodzących na dietę skupia się przede wszystkim na wadze i na lecących w dół kilogramach. Takie podejście wcale nie jest dobre, bo nie jest ono adekwatne do tego, jak wyglądamy i jak zmienia się nasze ciało. Wystarczy wypić więcej wody, zjeść objętościowo większy posiłek, a wtedy automatycznie na wadze zobaczymy więcej. Takie działanie powoduje, że często się poddajemy i rezygnujemy z dalszej walki o lepszy wygląd. A niepotrzebnie! Waga nie zawsze jest adekwatna do tego, co widzimy w lustrze.

  1. Treningi z ciężarami

Uważa się, że cardio to podstawa, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. To prawda, bo dzięki temu palimy dużo kalorii i możemy cieszyć się w pełni coraz to lepszym wyglądem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że trening siłowy w walce o lepszy wygląd, także odgrywa niezwykle ważną rolę i ma duże znaczenie. To właśnie dzięki niemu nakręcimy spalanie kalorii w ciągu dnia i zwiększymy nasze spoczynkowe tempo metabolizmu. Im więcej mamy mięśni, tym szybciej spalamy tłuszcz. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia wielostawowe z ciężarem, w których to angażujemy do pracy wszystkie partie mięśniowe.

  1. Treningi cardio

Są one niezwykle ważne, jeśli chcemy schudnąć. Powinniśmy postawić na 30 minut aktywności w ciągu każdego dnia lub wybrać trzy sesje treningowe tygodniowo po 50 minut. Dzięki takiemu rozwiązaniu spalimy kalorie, podkręcimy metabolizm, uwolnimy endorfiny i poczujemy się w swoim ciele zdecydowanie lepiej. Co robić? Można postawić na rower, na bieganie, na skakankę lub typowy trening cardio w formie tabaty czy na przykład interwałów.

  1. Monitorowanie tętna

Bez wątpienia monitorowanie tętna, to kolejny bardzo ważny element, jeśli w grę wchodzi walka z kilogramami. Dzięki monitorowi tętna będziemy wiedzieć, ile nasz organizm spala kalorii w trakcie odpowiednich ćwiczeń. Jedni stawiają na monitory tętna jako osobne urządzenia, inni mają je wbudowane w zegarki fitness.

Podsumowanie

Czy odchudzanie musi być takie trudne? Wcale nie musi! Podstawą jest liczenie kalorii, bo to właśnie ono pozwala nam uzyskać taki efekt, jaki jest naszym zamierzeniem. Trenujemy z głową, postawmy na aktywność fizyczną każdego dnia, stawiajmy na zdrową, zbilansowaną dietę, a do tego zaprzyjaźnijmy się z kaloriami. Tak wiele trzeba? Nie! Wystarczy tylko odpowiednio podejść do tematu i zacząć, a reszta pójdzie już z górki.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcjawrzesień 23, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcjawrzesień 1, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monikaczerwiec 17, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

Klaudiaczerwiec 14, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Nieszczelne jelito co to? Objawy i leczenie.

spalaczemaj 7, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone