Odchudzanie

Odchudzanie przy chorobie Hashimoto

Odchudzanie przy chorobie Hashimoto

Istnieją choroby, które sprzyjają przybieraniu na wadze, dlatego cierpiące na nie osoby mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jednym spośród takich schorzeń jest Hashimoto. To przewlekłe zapalanie tarczycy, które oprócz przybieranie na wadze objawia się ciągłym przemęczeniem, zaparciami, bólami stawów i mięśni, suchością skóry, a w przypadku kobiet także bolesnymi miesiączkami. Na chorobę najbardziej narażone są właśnie kobiety. Najwięcej zachorowań odnotowuje się wśród osób pomiędzy 45 a 65 rokiem życia, jednak wśród chorych nie brakuje dzieci i młodzieży. Przybieranie na wadze jest skutkiem niedoczynności tarczycy, które prowadzi do zaburzenia termogenzy.

U osób chorujących na chorobę Hashimoto walka z nadwagą wymaga połączenia odpowiedniego leczenia endokrynologicznego z właściwą dietą oraz aktywnością fizyczną. Leczenie ma na celu uzupełnienie poziomu hormonów, co doprowadzi do przywrócenia prawidłowego metabolizmu. Zazwyczaj w trakcie terapii pacjentom podaje się tyroksynę. Nie można jednak przyjmować jej w zwiększonej dawce, w celu zmniejszenia wagi ciała. Nadwagę można natomiast wyeliminować dzięki zmianom nawyków żywieniowych i stylu życia.

W przypadku zdiagnozowania choroby Hashimoto dopuszcza się ograniczenie kalorii nawet o 500 w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania. Zasady odżywiania są podobne jak w przypadku zdrowych osób, dążących do redukcji wagi. Bardzo ważną rolę odgrywa zatem regularność posiłków. Zaleca się jedzenie częściej, ale w niewielkich ilościach. Posiłki o wyższej kaloryczności należy spożywać w godzinach przedpołudniowych i południowych, natomiast po południu i wieczorem powinno się wybierać lekkie jedzenie. Należy wyeliminować z jadłospisu produkty, które sprzyjają gromadzeniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Pierwsza grupa to produkty mięsne, bogate w tłuszcze nasycone. Niebezpieczne są między innymi smalec, pasztety, golonka, mięso kaczek i gęsi. Źródłem białka zwierzęcego może być chude mięso, ryby, jaja oraz nabiał. Zaleca się także ograniczenie spożycia węglowodanów prostych, czyli białego cukru, produktów z białej mąki, buraków i ziemniaków. Zamiast nich powinno się wybierać węglowodany złożone. Dla zachowania prawidłowego metabolizmu niezbędne jest przyjmowanie codziennie przynajmniej 1,5 litra płynów oraz spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Nie ma przeciwwskazań do tego, żeby ułatwić sobie walkę z nadmiernymi kilogramami poprzez stosowanie suplementów diety. Szczególnie polecane są kwasy tłuszczowe Omega 3, które można przyjmować w dawce 2 gramów dziennie. Spośród witamin najważniejszą rolę odgrywają C, D i E, które ograniczają ryzyko dolegliwości, jakie często towarzyszą Hashimoto. Co więcej, niektóre osoby dostrzegają pozytywne efekty przyjmowania zielonej herbaty w kapsułkach. Chorym na Hashimoto, którzy chcieliby zredukować wagę albo zapobiec jej wzrostowi najczęściej zaleca się konsultację z dietetykiem. Specjalista pomoże w zaplanowaniu jadłospisu, który umożliwi realizację przyjętego celu, a jednocześnie będzie korzystny dla zdrowia.

Chorzy na Hashimoto mogą uprawiać różne dyscypliny sportu, jednak szczególnie polecane są im ćwiczenia aerobowe. Pomagają one bowiem w wyrównaniu zaburzeń lipidowych, które często towarzyszą niedoczynności tarczycy. Bardzo ważna jest regularność treningów. Warto znaleźć czas na sport trzy albo cztery razy w tygodniu. Także i w tym przypadku dobrze byłoby skorzystać z pomocy specjalisty, czyli trenera personalnego, który ułoży plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Podsumowując przedstawione tutaj informacje, diagnoza Hashimoto to nie wyrok dla tych, którym zależy na zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzięki leczeniu, odpowiedniej diecie oraz aktywności można bowiem uniknąć nadwagi, jak również wielu innych problemów, będących skutkiem tej choroby. Najważniejsze jest to, żeby znaleźć odpowiednich specjalistów, a następnie stosować się do ustalonych wraz z nimi zasad leczenia.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

  1. FAKT

    wrzesień 15, 2018 na 11:37 am

    pobożne życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plwrzesień 9, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwiaczerwiec 16, 2021

Jak jeździć na rowerze, by spalić tłuszcz?

Spalacze.plczerwiec 16, 2021

Dietetyczne sosy – sosy zero kalorii

Redakcjaczerwiec 15, 2021

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

Redakcjaczerwiec 9, 2021

Drugie śniadanie – najlepsze przepisy

Redakcjaczerwiec 2, 2021

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeMaj 6, 2021

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalaczekwiecień 7, 2021

Kapsaicyna – naturalny spalacz tłuszczu. W czym znajdziemy kapsaicynę?

Spalacze.plmarzec 10, 2021

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone