Trening

Odchudzanie z trenerem – jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Odchudzanie z trenerem – jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Odchudzasz się od kilku miesięcy, a efektów jak nie było, tak nie ma? Być może to czas, by zatrudnić trenera personalnego, który podpowie Ci, gdzie popełniasz błędy. Ułoży też odpowiedni plan treningowy oraz dietę. Jak wybrać trenera personalnego i w jaki sposób sprawdzić, czy jest kompetentny?

Nie kieruj się wyłącznie sylwetką

Wysportowana i atrakcyjna sylwetka z pewnością jest wizytówką trenera. Dowodzi, że jego metody są skuteczne i sprawdzone w praktyce. Ale czy zawsze? Twój organizm nie musi być identyczny z organizmem trenera, więc jego metody mogą się w Twoim przypadku nie sprawdzić. Jego sukces nie musi być efektem umiejętności trenerskich i wiedzy, a wpływem doskonałej genetyki, której wystarczył jakikolwiek trening. Tajemnicą poliszynela jest też to, że spektakularne sylwetki trenerów często osiągane są przy użyciu zabronionych środków dopingujących.

Sprawdzaj wiedzę

Podświadomie wierzymy tym, którzy z pełnym przekonaniem wygłaszają sądy i opinie. Ufamy ludziom nie mającym wątpliwości i momentów zawahania. Czy słusznie? Nie zawsze. Wiele aspektów związanych z odchudzaniem nie jest zero-jedynkowych. Często prawidłowa odpowiedź nie brzmi „tak” lub „nie”, tylko: „to zależy”. Dobry trener personalny powinien wiedzieć co jest pewnikiem, a co przypuszczeniem. Jak sprawdzić wiedzę trenera? Najprościej – pytaj o źródło informacji. Powinno być oparte na badaniach naukowych. Jeśli trener personalny nie jest w stanie udowodnić wygłaszanych opinii, obraża się lub odwołuje do własnych doświadczeń (dowody anegdotyczne) to znak, że nie jest pewny własnej wiedzy i istnieje prawdopodobieństwo, że się myli. Pokora w zawodzie trenera jest niezwykle ważna.

Doświadczenie – czym jest?

Mogłoby się wydawać, że najważniejszą kartą przetargową w wyborze trenera personalnego jest doświadczenie. Wszyscy znamy przecież byłych mistrzów kulturystycznych lub popularne osobistości ze świata fitness, które prowadzą setki podopiecznych i mają na koncie wiele sukcesów. Czy warto im ufać? Nie w każdym przypadku. Po pierwsze, wielu z nich wcale nie układa indywidualnych treningów, a posiłkuje się treningami i dietami „kopiuj-wklej”, czyli identycznymi dla każdego klienta. To nie tylko nieuczciwe, wszak wykupujemy indywidualne prowadzenie, ale i niebezpieczne dla zdrowia, co wyjaśnimy w kolejnym punkcie. Ponadto doświadczenie bardzo często mylone jest z błędnymi, zamierzchłymi przekonaniami i mitami, które już dawno zostały obalone.

Plan treningowy i dieta

Nie da się stworzyć odpowiedniego planu treningowego oraz diety bez wcześniejszego wywiadu z klientem. Trener musi wiedzieć jaki jest cel jego klienta, styl życia i aktywność w ciągu dnia, na podstawie której wyliczy określony bilans kaloryczny i ułoży dietę. Musi też wiedzieć o alergiach pokarmowych i innych przeciwskazaniach dietetycznych. To samo dotyczy treningu. Przebyte kontuzje, przykurcze, wydolność organizmu, ograniczenia biomechaniczne – to wszystko musi być sprawdzone zanim klient chwyci sztangę w dłonie. Nie wiadomo przecież, czy klient może zaczynać od ciężkich martwych ciągów, czy najpierw powinien poświęcić kilka tygodni na rozciągnięcie mięśni, by móc się w ogóle po sztangę schylić. Nie da się tego ocenić na podstawie korespondencji. Niezbędna jest obserwacja klienta na żywo lub poprzez nagrania filmowe. W innym przypadku może grozić Ci przykra kontuzja.

Kosmiczne ćwiczenia

Przysiady na piłce bosu z kettlami trzymanymi nad głową, kolanami owiniętymi trzema gumami oporowymi i łańcuchami przewieszonymi przez szyję? Z innowacyjnych metod treningowych czasem warto skorzystać, ale najczęściej są niepotrzebną i niebezpieczną przesadą. Trenerzy wymyślają je zazwyczaj po to, byś miał wrażenie, że ich praca wymaga ogromnego przygotowania i znajomości tajnych przepisów na szczupłą i wysportowaną sylwetkę. W rzeczywistości najskuteczniejsze będą podstawowe ćwiczenia, tj. przysiad ze sztangą, martwy ciąg lub wyciskanie żołnierskie, zaś zwykła skakanka może zapewnić Ci lepsze interwały, niż maszyny aerobowe przypominające pojazdy kosmiczne. Dobry trener personalny nie musi na nowo wymyślać koła oraz na siłę udziwniać znanych i dobrych ćwiczeń. Wystarczy, że nauczy Cię wykonywać je poprawnie. Tylko czy będzie Ci wówczas potrzebny? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć we własnych zakresie.

Na treningu liczysz się tylko Ty

Każda sekunda wykupionego treningu indywidualnego powinna należeć tylko dla Ciebie. Trener nie powinien spuścić Cię z oka nawet na moment, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z odchudzaniem. Częstym problemem jest to, że trenerzy więcej uwagi niż swoim klientom poświęcają smartfonom lub dziewczynom z recepcji. Dobry trener personalny musi znać Twoje cele, wyniki z ostatniego treningu oraz plan na najbliższe tygodnie. Jeśli za każdym razem słyszysz pytanie: „to co my dzisiaj mieliśmy robić?” to znak, że najwyższa pora zmienić trenera.

Odchudzanie z trenerem z pewnością jest dobrym pomysłem, jednak wybór odpowiedniej osoby to droga przez mękę. Gdy już jednak znajdziesz trenera o dużej wiedzy, potrafiącego Cię zmotywować, z którym dogadasz się bez słów, sukcesy przyjdą zaskakująco łatwo.

A jak odchudzać się samemu – sprawdź co musisz wiedzieć na temat odchudzania!

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone