Trening

Odpoczynek po treningu – jak powinien wyglądać?

Odpoczynek po treningu – jak powinien wyglądać?

Podczas wysiłku fizycznego mięśnie i stawy niszczą się i to dlatego potrzebny jest odpoczynek po treningu. Podczas odpoczynku mięśnie i stawy mają czas na regenerację. W tym czasie organizm ma również czas na odbudowę zasobów energetycznych. Od tego jak wygląda odpoczynek po treningu i jaki długo trwa zależy to jak szybko będziemy zdolni do kolejnego treningu. Dziś sprawdzimy jakie błędy w czasie odpoczynku po treningu najczęściej popełniamy i jak ich unikać.

Po co nam odpoczynek po treningu?

Odpoczynek po treningu jest ważnym elementem treningu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę dlaczego tak jest i o nim zapomina. A pozwala on uniknąć przetrenowania. Jest to stan niebezpieczny, podczas którego odczuwamy zmęczenie, mięśnie i stawu bolą, a my nie mamy energii na następne ćwiczenia. Dzięki temu, że dbamy o czas na regenerację możemy uniknąć poważnych kontuzji, a ryzyko na uszkodzenia mięśni, stawów, czy kości wzrasta kiedy jesteśmy przemęczeni. Po wyczerpującym treningu nie mamy siły na kolejne ćwiczenia. Czas na odpoczynek umożliwia nam osiągnięcie efektu superkompensacji. Polega on na zwiększeniu zapasów energetycznych z każdym kolejnym treningiem. Dzięki temu poprawia się wydolność i kondycja całego organizmu, co daje ma siłę i energię na dłuższe i efektowniejsze treningi.

Czego nie robić podczas odpoczynku po treningu

  • Nie jedź słodyczy

Jeśli wydaje ci się, że sięgnięcie po małego batonika energetycznego po ćwiczeniach nie będzie miało wpływu na twoją wagę, to się mylisz. Wszystkie te słodkie i słone przekąski na jeden ząb są często bardzo kaloryczne, a są pozbawione składników odżywczych. Są to puste kalorie, więc nie mają one pozytywnego działania na regenerację mięśni i stawów, a mogą odłożyć się jako tkanka tłuszczowa.

  • Nie pij alkoholu

Jeśli po treningu planujesz wybrać się na imprezę, na które wypijesz dużo alkoholu, to lepiej rób sobie dłuższą przerwę od ćwiczeń. Alkohol spowalnia procesy regeneracyjne, które są potrzebne do odnowy organizmu po wyczerpującym treningu.

  • Nie zapomnij o rozciąganiu

W czasie odpoczynku nie musisz rezygnować z tak podstawowych ćwiczeń, jak rozciąganie. To są zwykłe ćwiczenia cool down. Mają one za zadanie rozluźnienie mięśni oraz uspokojenie mięśni. Dzięki temu mięśnie wyciszą się po ciężkim treningu. Jeśli pominiesz rozciąganie, to mięśnie mogą wejść w stan szoku, ponieważ z nagłego wysiłku wejdą w stan spoczynku, a następnie znowu zostaną poderwane do intensywnej pracy. Częste pomijanie rozciągania mogą prowadzić nawet do zatorów żylnych. Po odpoczynku bez rozciągania po ponownym treningu może dojść do omdlenia, czy zniszczenia mięśni i stawów.

  • Nie zapominaj o posiłku po treningu

W czasie odpoczynku po treningu twój organizm, a przede wszystkim mięśnie potrzebują wsparcia, które wspomoże i przyśpieszy ich regenerację. Dlatego właśnie nie możesz zapominać o posiłku. Potrzebny jest on, by dostarczyć do organizmu jak najwięcej składników odżywczych. W czasie odpoczynku możesz pozwolić sobie na owsiankę z owocami, orzechami. Będzie to posiłek pełen składników odżywczych, które będą odpowiedzialne za odbudowę mięśni. Jeśli szukasz pomysłu na większy posiłek, to możesz przygotować pierś z kurczaka z ryżem i lekką sałatką.

  • Nie zapominaj o spaniu

W czasie snu nasz organizm i ciało mają czas na odpoczynek. A jest to najważniejszym elementem regeneracji mięśni i stawów po treningu. Organizm w czasie snu zapełnia ubytki, które stworzyły się w tkance mięśniowej. Ubytki te pojawiają się przez aktywność fizyczną. Po treningu najlepiej spać osiem godzin. Jest to najbardziej optymalny czas, który jest niezbędny do nabrania sił i energii na kolejne ćwiczenia. Po takim odpoczynku następnego dnia wstaniemy z łóżka z nową energią, siłą i motywacją, do treningów.

  • Zrezygnuj z gorących kąpieli

Może jest to dobry pomysł po kilku dniach po treningu, kiedy to mięśnie bolą po intensywnych ćwiczeniach. Jednak taka kąpiel zaraz po treningu nie jest dobrym pomysłem. A to dlatego, że dodatkowo podnosi ciśnienie, co może zaburzać pracę układu krążenia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Nordic walking – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Redakcjapaździernik 19, 2021

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcjapaździernik 18, 2021

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

Redakcjaczerwiec 9, 2021

Masowanie: Definicja, sposób i bezpieczeństwo

Sylwiapaździernik 30, 2020

Mity na temat robienia brzuszków

Klaudiasierpień 14, 2020

Silne mięśnie mogą wspierać układ odpornościowy

Sylwialipiec 7, 2020

Trening cardio

Redakcjaczerwiec 30, 2020

Czy możesz schudnąć, chodząc godzinę dziennie?

Sylwiaczerwiec 8, 2020

Ćwiczenia wyszczuplające nogi

Klaudiamaj 4, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone