Suplementacja

Odżywki przedtreningowe — jak sprawić, by działały jeszcze mocniej?

Odżywki przedtreningowe — jak sprawić, by działały jeszcze mocniej?

Wielu z nas nie wyobraża sobie dobrego treningu bez odżywki treningowej. Zastrzyk energii wywołany przedtreningówką pomaga skupić się na ćwiczeniach fizycznych i zmotywować do największego wysiłku. Jak jednak sprawić, by działanie suplementu przedtreningowego było jeszcze skuteczniejsze?

Jak działa odżywka przedtreningowa?

Suplementy przedtreningowe kojarzone są głównie z uczuciem pobudzenia i charakterystycznym mrowieniem wywołanym obecnością beta-alaniny. Warto jednak wiedzieć, że przedtreningówka ma o wiele więcej zadań. Oprócz pobudzenia i dostarczania energii zwiększa także wytrzymałość, koncentrację, poprawia ukrwienie mięśni (słynna pompa mięśniowa) oraz ułatwia regenerację mięśni. Suplementy przedtreningowe mogą również poprawić wydolność tlenową, ułatwić rozkład tłuszczów, węglowodanów i białek w celu pozyskiwania energii (np. niacyna) czy też zwiększyć zaangażowanie układu nerwowego.

Tutaj kupisz najlepsze odżywki przedtreningowe!

Jeśli więc nie odczuwasz pobudzenia, nie oznacza to wcale, że przedtreningówka nie działa. Być może została skomponowana w taki sposób, by skoncentrować się na innym aspekcie przygotowań do treningu. Wielu z nich nawet nie odczujemy, a mają one ogromny wpływ na trening. Przykładem może być np. wpływ kreatyny na siłę i rozwój masy mięśniowej, BCAA (aminokwasy rozgałęzione) na regenerację mięśni czy argininy na produkcję tlenku azotu, czyli na rozszerzenie naczyń układu krwionośnego, a co za tym idzie — na tzw. pompę mięśniową.

Jak sprawić, by poczuć działanie przedtreningówki?

Jeśli oczekujesz po odżywce przedtreningowej, że przede wszystkim pobudzi Cię do działania oraz wprawi w pozytywny nastrój, wybierz taką, której skład bogaty jest w neurostymulanty. Należy do nich przede wszystkim kofeina, która bardzo mocno wpływa na układ nerwowy. W porcji przedtreningówki jest jej około 100-400 mg. Dla porównania, w przeciętnej filiżance espresso znajduje się zaledwie 60 mg kofeiny.

Kofeina to jednak nie wszystko. W przedtreningówkach znajdziemy znacznie więcej składników wpływających na pobudzenie. W składzie suplementów przedtreningowych często występuje chociażby tauryna, będąca składnikiem również popularnych napojów energetycznych. Inne składniki zwiększające energię i koncentrację to m.in. guarana, żeń-szeń, beta-alanina, teofilina, efedryna, hordenina, higenamina czy geranamina.

Wybierając przedtreningówkę bogatą w stymulanty efekt pobudzenia jest więc niemal gwarantowany. Zwróć więc uwagę na skład suplementu przedtreningowego, bo wiele z nich jest pozbawionych stymulantów. Tak jest np. w przypadku przedtreningówek nakierowanych na dokrwienie mięśni czy zwiększających wydolność.

Jak poprawić działanie przedtreningówki?

Zapewne zauważyłeś, że przedtreningówka nie zawsze działa tak samo. Raz „wchodzi” bardzo mocno, dodając Ci ogromnej energii, innym razem zaś prawie nie zauważasz jej działania. Może to być efektem… posiłku spożytego przed treningiem. Aby suplementy przedtreningowe mogły rozwinąć pełnię możliwości, nie powinniśmy spożywać tuż przed treningiem zbyt obfitego posiłku. W szczególności należy unikać tłuszczu, który osłabia działanie stymulantów. Ostatni posiłek przed treningiem najlepiej zjeść 1,5-2 godziny przed rozpoczęciem treningu.

Szukasz przedtreningowego boostera? Znajdziesz go tutaj!

Jaki posiłek wybrać? Najlepiej coś lekkiego, co nie obciąży żołądka i dostarczy szybkiej energii. Zawarte w posiłku węglowodany dodatkowo zwiększą energię w czasie treningu oraz wspomogą działanie przedtreningówki. To doskonały pomysł dla osób, które prowadzą intensywny lub stresujący tryb życia i głównym celem spożywania przedtrenigówek jest motywacja do treningu. Lekki posiłek wraz z substancjami aktywnymi odżywki przedtreningowej wprawią Cię w doskonały nastrój.

Czy można zwiększać porcję odżywki przedtreningowej?

Porcje sugerowane przez producenta suplementu nie są wyznacznikiem, którego należy trzymać się kurczowo. To wskaźnik orientacyjny i jest logiczne, że zupełniej inaczej uśredniona porcja zadziała na osoby ważące 50 i 120 kg. Przy wyznaczaniu działającej dawki suplementu przedtreningowego należy więc zachować umiar i przyjąć indywidualne podejście. Najlepiej zacząć od połowy dawki i systematycznie zwiększać porcję, aż poczujemy, że uzyskaliśmy oczekiwany efekt.

Najlepsze boostery azotu – sprawdź!

Warto jednak wiedzieć, że z czasem rośnie tolerancja na stymulanty i efekty pobudzające mogą być znacznie gorsze niż na początku. Co wówczas należy zrobić? Rozwiązań jest kilka. Pierwsze z nich to zmiana przedtreningówki na taką, która posiada inne środki pobudzające. Nowe dla organizmu stymulanty mogą zadziałać z większą siłą. Inny sposób na przezwyciężenie stagnacji to rezygnacja na pewien czas z odżywek przetreningowych. Pomoże to w pewnym stopniu przywrócić wcześniejszą czułość na składniki pobudzające. Ostatni sposób to zwiększenie dawki przedtreningówki. Należy wówczas jednak obserwować, czy nie pojawiają się negatywne skutki uboczne: rozdrażnienie, drgawki, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, osłabienie.

Pamiętaj także, że składniki zawarte w popularnych odżywkach przedtreningowych możesz także dostać osobno. Jeśli uważasz, że któregoś z nich jest za mało w Twojej ulubionej przedtreningówce, możesz dorzucić dodatkową porcję. Najczęściej suplementuje się dodatkową cytrulinę, argininę, kofeinę, kreatynę czy beta-alaninę. Dzięki temu zwiększymy jedynie dawkę interesującego nas stymulantu, bez zmiany pozostałych składników przedtreningowych, które działają dobrze.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone