Szacuje się, że obecnie nawet co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy z nadwagą lub otyłością. A jeżeli masa ciała jest nieprawidłowa, już w tak młodym wieku, to do rozwoju ciężkich i groźnych chorób jest bardzo blisko. Trzeba wiedzieć, że ryzyko otyłości rozwoju innych chorób zmniejsza się, jeżeli u najmłodszych kształtuje się tendencję do kierowania się zdrowymi nawykami żywieniowymi.
Otyłość narasta wśród najmłodszych
Jeszcze kilkanaście lat temu otyłość u dzieci była bardzo rzadko kiedy spotykana. Dotyczyła ona zaledwie dziewięciu procent dzieci w wieku szkolnym. Niestety kolejne badania, które wykonano w 2010 roku wykazały, że odsetek dzieci z nadwagą wrósł do 16 procent. Największy problem pojawiał się w szkołach podstawowych. A badania wykazały, że to chłopcy mają największy problem z nieprawidłową masą ciała, ale to nie oznacza, że nie dotyczył on dziewczyn. Najnowsze badania na ten temat wykazały, że obecnie ponad 23 procent dzieci w wieku szkolnym boryka się z problemem otyłości. Warto zaznaczyć, że przoduje województwo mazowieckie, ponieważ to właśnie tutaj odsetek dzieci z nadwagą jest największy.
Dlaczego dzieci tyją?
Warto wiedzieć, że zaledwie u pięciu procent dzieci z problemami z nadwagą, czynnikiem, który powoduje otyłość, są:
- Zaburzenia hormonalne,
- Nieprawidłowa praca lub uszkodzenie układu nerwowego,
- Zespół uwarunkowany genetycznie,
- Działanie niektórych leków.
Te przyczyny decydują o tym, że jest to tak zwana otyłość wtórna. Jednak występuje ona u niewielkiej części dzieci, które mają problem z nadwagą. U pozostałej części, czyli u dziewięćdziesięciu pięciu procent otyłość jest wywołana przez nieprawidłowy styl życia. Do otyłości u dzieci może dojść przez:
- Zaburzenia odżywiania,
- Nieodpowiednią dietę,
- Jedzenie wysoko przetworzonej żywności,
- Spożywanie dużej ilości cukru i tłuszczu,
- Niska aktywność fizyczna.
W mniejszej grupie dzieci otyłość jest uwarunkowana genetycznie. Jednak wiele osób, które nie zdają sobie sprawy z tego czym jest otyłość, usprawiedliwi problemy swoje i dzieci z nadwagą skłonnościami rodzinnymi.
Jednak warto wiedzieć, że prawdą jest to, że po naszych przodkach dziedziczymy jedynie predyspozycje do otyłości, a nie samą chorobę. Tak więc determinacja naszych genów nie jest uwarunkowana tylko tym co, jest w nich zapisane, ale także wpływają na nie czynniki zewnętrzne. Dziecko może w każdym wieku przybierać na wadze w prawidłowy dla niego sposób, ale jest to możliwe jedynie wtedy, gdy rodzice dbają o prawidłową dietę. Okazać się może, że to jednak nieco za mało, zwłaszcza jeżeli dziecko zaczyna dorastać w domu, w którym rodzice prowadzą zły tryb życia i nie dbają o dietę. Przez to zwiększa się ryzyko, że dziecko przejmie nawyki rodziców i również przestanie dbać o swoją dietę i wybierze siedzący tryb życia.
Facebook
RSS