Zdrowie

Otyłość u dzieci – dlaczego nas dotyka?

Otyłość u dzieci – dlaczego nas dotyka?

Szacuje się, że obecnie nawet co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy z nadwagą lub otyłością. A jeżeli masa ciała jest nieprawidłowa, już w tak młodym wieku, to do rozwoju ciężkich i groźnych chorób jest bardzo blisko. Trzeba wiedzieć, że ryzyko otyłości  rozwoju innych chorób zmniejsza się, jeżeli u najmłodszych kształtuje się tendencję do kierowania się zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Otyłość narasta wśród najmłodszych

Jeszcze kilkanaście lat temu otyłość u dzieci była bardzo rzadko kiedy spotykana. Dotyczyła ona zaledwie dziewięciu procent dzieci w wieku szkolnym. Niestety kolejne badania, które wykonano w 2010 roku wykazały, że odsetek dzieci z nadwagą wrósł do 16 procent. Największy problem pojawiał się w szkołach podstawowych. A badania wykazały, że to chłopcy mają największy problem z nieprawidłową masą ciała, ale to nie oznacza, że nie dotyczył on dziewczyn. Najnowsze badania na ten temat wykazały, że obecnie ponad 23 procent dzieci w wieku szkolnym boryka się z problemem otyłości. Warto zaznaczyć, że przoduje województwo mazowieckie, ponieważ to właśnie tutaj odsetek dzieci z nadwagą jest największy.

Dlaczego dzieci tyją?

Warto wiedzieć, że zaledwie u pięciu procent dzieci z problemami z nadwagą, czynnikiem, który powoduje otyłość, są:

  • Zaburzenia hormonalne,
  • Nieprawidłowa praca lub uszkodzenie układu nerwowego,
  • Zespół uwarunkowany genetycznie,
  • Działanie niektórych leków.

Te przyczyny decydują o tym, że jest to tak zwana otyłość wtórna. Jednak występuje ona u niewielkiej części dzieci, które mają problem z nadwagą. U pozostałej części, czyli u dziewięćdziesięciu pięciu procent otyłość jest wywołana przez nieprawidłowy styl życia. Do otyłości u dzieci może dojść przez:

  • Zaburzenia odżywiania,
  • Nieodpowiednią dietę,
  • Jedzenie wysoko przetworzonej żywności,
  • Spożywanie dużej ilości cukru i tłuszczu,
  • Niska aktywność fizyczna.

W mniejszej grupie dzieci otyłość jest uwarunkowana genetycznie. Jednak wiele osób, które nie zdają sobie sprawy z tego czym jest otyłość, usprawiedliwi problemy swoje i dzieci z nadwagą skłonnościami rodzinnymi.

Jednak warto wiedzieć, że prawdą jest to, że po naszych przodkach dziedziczymy jedynie predyspozycje do otyłości, a nie samą chorobę. Tak więc determinacja naszych genów nie jest uwarunkowana tylko tym co, jest w nich zapisane, ale także wpływają na nie czynniki zewnętrzne. Dziecko może w każdym wieku przybierać na wadze w prawidłowy dla niego sposób, ale jest to możliwe jedynie wtedy, gdy rodzice dbają o prawidłową dietę. Okazać się może, że to jednak nieco za mało, zwłaszcza jeżeli dziecko zaczyna dorastać w domu, w którym rodzice prowadzą zły tryb życia i nie dbają o dietę. Przez to zwiększa się ryzyko, że dziecko przejmie nawyki rodziców i również przestanie dbać o swoją dietę i wybierze siedzący tryb życia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone