Osoby dążące do redukcji masy ciała często starają się wyeliminować z jadłospisu tłuste produkty. Jest to błąd, ponieważ tłuszcz jest składnikiem odżywczym, którego potrzebuje każdy człowiek. Warto wiedzieć, które produkty spożywcze są wskazane, a z których należy zrezygnować. Do tej pierwszej kategorii zaliczają się tłuste produkty mleczne.
Odtłuszczony nabiał zyskał ogromną popularność wśród osób, które starają się utrzymać szczupłą sylwetkę. Producenci zachęcają do zakupu produktów light, reklamując je jako zdrowe i dietetyczne. W rzeczywistości sytuacja wygląda inaczej. Odtłuszczone produkty mleczne są mniej wartościowe. Szklanka pełnotłustego mleka dostarcza 28% DZD (dziennej zalecanej dawki) wapnia, 26% DZD witaminy B2, 24% DZD witaminy D, 22% DZD fosforu oraz 10% DZD potasu. Po odtłuszczeniu nabiał traci znaczną część cennych składników odżywczych. Jest to niekorzystne zwłaszcza w przypadku kobiet po menopauzie i osób starszych, które są najbardziej narażone na niedobór witaminy D i ubytek masy kostnej. Chociaż tłusty nabiał jest kaloryczny, to przeprowadzone badania nie dowodzą, że nie zwiększa on zagrożenia otyłością, a nawet pomaga utrzymać prawidłową wagę. Odłuszczone produkty mleczne nie są tak sycące jak pełnotłuste, dlatego nie są w stanie w pełni zaspokoić łaknienia. Nie jest to jedyna korzyść ze spożywana tłustego nabiału. W nabiale tym znajduje się kwas trans-palmitooleinowy, którego wysokie spożycie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Kolejnego ciekawego odkrycia dokonali naukowcy z National Marine Mammal Foundation. U delfinów, którym ograniczono spożycie tłuszczów nasyconych, rozwinął się zespół metaboliczny związany z insulinoopornością, wysokim ciśnieniem krwi i podwyższeniem trójglicerydów. U zwierząt tych doszło do obniżenia poziomu kwasu heptadekanowego we krwi. Po ponownym wprowadzeniu do jadłospisu produktów zawierających tłuszcz nasycony poziom glukozy i trójglicerydów wrócił do normy w ciągu sześciu miesięcy. Co więcej, u osób spożywających pełnotłuste produkty mleczne ryzyko spada o 69% ryzyk zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. U kobiet spożywanie tłustego nabiału wpływa również na płodność. Badania w tym kierunku zostały przeprowadzone w Harvard School of Public Heath. Zgodnie z uzyskanymi wynikami, spożywanie dziennie dwóch porcji niskotłuszczowych produktów mlecznych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niepłodności o ponad 85% w porównaniu do kobiet, które po odłuszczony nabiał sięgały nie częściej niż raz w tygodniu.
Podsumowując, pełnotłusty nabiał należy zaliczyć do grupy produktów, z których nie warto rezygnować podczas odchudzania. Miałoby to negatywny wpływ nie tylko na tempo redukcji wagi, lecz także na stan zdrowia. Oczywiście, nie należy przesadzać z ilością tłustych produktów.
Facebook
RSS