Któż z nas nie marzy o pięknej cerze bez żadnych wyprysków, o cerze pełnej blasku, świetności i delikatności, prawda? Któż nie chciałby mieć cery perfekcyjnej pod względem jej kondycji, jak również i samego wyglądu? Dbałość o cerę to niezwykle ważny aspekt, któremu powinniśmy poświęcić nieco uwagi, bo to, jak dbamy o nią dziś, będzie miało wpływ na to, jak będzie ona wyglądać za kilka lat. W tym artykule postaramy się uwzględnić wszelkie kwestie dotyczące pielęgnacji, pokazując, że wpływ na jej wygląd ma wiele różnorodnych czynników.
***
W trosce o piękny wygląd naszej cery, każdy element ma tak naprawdę znaczenie. Oczywiście najważniejsza wydaje się być sama pielęgnacja, a więc stosowanie na skórę odpowiednich kosmetyków, które przyczyniają się do jej świetności, blasku, delikatności, pięknego koloru. Okazuje się jednak, że aby wyglądała ona dobrze, musimy zatroszczyć się o nią również wewnętrznie. Odpowiednia dieta, dany styl życia, często stosowanie różnorodnych suplementów, czy też leków. Każda rzecz jest istotna i o każdą musimy w pełni zadbać.
Pielęgnacja cery:
- zmywanie makijażu
Tak, jak każda z nas lubi robić makijaż, by wyglądać jeszcze piękniej i bardziej atrakcyjnie, tak również i każda z nas powinna szczególną uwagę poświęcić kwestii jego zmazania. Jest to bardzo ważny element o jakim powinniśmy pamiętać, skupiając się na nim z niezwykłą starannością. Stosując demakijaż, zmywamy z twarzy nie tylko kosmetyki, ale także pot, kurz, jak również i tłuszcz. Jeśli zastosujemy płyn micelarny, a ten jest najlepszy, pozwolimy każdego wieczoru naszej skórze oddychać, odetkać pory i ochronić skórę przed pojawieniem się zaskórników.
- używanie toniku
Oprócz samego zmywania makijażu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest używanie toniku. To właśnie on sprawia, że skóra nie jest przesuszona, to on powoduje usuwanie resztek martwego naskórka, a do tego jeszcze dokładniej oczyszczona. Tonik powinien być używany zarówno rano, jak również i wieczorem. Bardzo istotne znaczenie ma to, jaki tonik wybierzemy. Każdy ma bowiem inny skład, a on właśnie wpływa na to, jak bardzo ten kosmetyk będzie spełniał swoje zadania. Dobrym rozwiązaniem jest tonik z wodą różaną, która jeszcze bardziej nawilża i rozświetla cerę, a do tego rumianek, który łagodzi wszelkie możliwe podrażnienia.
- stosowanie peelingu
Każdy z nas zapewne wie, że skóra ulega naturalnemu procesowi złuszczenia się naskórka. Cykl ,,życia naskórka” trwa około czterech tygodni. To właśnie wtedy tworzą się nowe komórki, potem one twardnieją, rogowacieją i na końcu umierają. Nie zawsze u każdego w naturalny sposób ten naskórek się złuszcza, dlatego też idealnym rozwiązaniem okazuje się być tutaj peeling. Usuwa on nadmiar sebum, rozświetla skórę, odblokowuje gruczoły łojowe. Po takim peelingu bardzo dobrze jest zastosować maseczkę lub specjalne kremy nawilżające. Na rynku dostępne są peelingi drobnoziarniste, jak również i gruboziarniste i od rodzaju naszej cery zależy, na jaki produkt możemy postawić.
- nawilżanie skóry
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest nawilżanie, o jakim nikt z nas nie powinien zapomnieć. Tutaj powinniśmy stosować różnorodne kremy, jak również i olejki, które dobiera się odpowiednio do naszej cery. To właśnie dzięki nim skóra może cieszyć się dobrą kondycją i młodym wyglądem przez długi czas. Ilość dostępnych kremów nawilżających jest bardzo duża. Warto zwrócić uwagę na ich skład, w zależności od tego z jakim problemem się zmagamy i czego on dotyczy.
- ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duże znaczenie mogą mieć czynniki zewnętrzne, na jakie narażona jest nasza skóra. Wpływ ma na nią jakość powietrza, promieniowanie UV, silne wiatry, mróz. To one powodują starzenie się skóry, słabą jej kondycję, nieatrakcyjny wygląd. Bez wątpienia warto unikać wszelkich czynników, które mogą wpłynąć na naszą cerę lub też stosować specjalne kosmetyki, które przed tym wszystkim właśnie będą ją chronić.
Odpowiednia dieta
Okazuje się, że to co jemy, ma również bardzo duży wpływ na to, jak wygląda nasza cera od zewnątrz. Nie bez powodów osoby walczące z problemami skórnymi muszą oprócz kosmetyków i leków, stosować także odpowiedni rodzaj diety. Często wydajemy duże pieniądze na różnorodne kosmetyki, a okazuje się, że szkopuł tkwi w tym, co ląduje na naszym talerzu. O czym więc powinniśmy pamiętać, czego należy unikać, na jaką dietę stawiać? Niewłaściwa dieta może powodować, że pojawi się suchość skóry, wystąpi łojotok, trądzik, różnorodne plamy. Niedobór konkretnych składników pokarmowych lub nadmiar szkodliwych elementów w naszej diecie, to często główny winowajca naszych problemów z cerą. Dobrze dobrana dieta może złagodzić dolegliwości, a nawet i w pełni je wyeliminować. Co więc powinno być w naszej diecie?
- warzywa i owoce, bo w nich jest mnóstwo witamin i składników mineralnych
- chude mięso, ryby i jaja, które są doskonałym źródłem białka
- razowe zamienniki pszennych produktów
- zamiana nadmiaru soli na różnorodne zioła
- posiłki gotowane na parze lub w piekarniku zamiast tych pieczonych i smażonych
- zdrowe tłuszcze zamiast tych niezdrowych
- duża ilość wody
A czego powinniśmy unikać? Jakich produktów nie powinno w naszej diecie na pewno być? Jakie powinniśmy omijać szerokim łukiem?
- przetworzona żywność
- cukier
- tłuszcz
- sól
- konserwanty
- wzmacniacze smaku i zapachu
- barwniki
- emulgatory
- słodycze
- fast foody
- gazowane napoje
- ostre przyprawy
- alkohol
Suplementy, witaminy, składniki pokarmowe i leki…
Trzecim z elementów o jakim należy pamiętać, są odpowiednie produkty bogate w konkretne składniki pokarmowe, dane witaminy wpływające na naszą cerę, stosowne suplementy, a często w przypadku różnych chorób, również i leki. Niezbędne są na pewno:
- jod – niedobór powoduje szorstkość, jak również i łuszczenie się skóry
- żelazo – niedobór powoduje suchość skóry
- miedź – niezbędny przy gojeniu się ran i przy procesie odtwarzania kolagenu
- cynk – niezbędny przy leczeniu trądziku, jak również i wszelkich stanów zapalnych
- selen – wykazuje działanie antyoksydacyjne
- polifenole – spowalniają starzenie się skóry, jak również zwalczają wolne rodniki
- kwasy omega – 3 – działają przeciwzapalnie, pozwalają goić się ranom,
- witamina E – ułatwia gojenie się ran i zmniejsza rogowacenie naskórka. Wpływa na młodą i piękną skórę
- witaminy z grupy B – działają nawilżająco, zapobiegają przetłuszczaniu się skóry, chronią przed przebarwieniami
- witamina C – działa antyoksydacyjnie, a do tego wpływa na produkcję kolagenu
- witamina A – spowalnia proces starzenia się skóry
Co należy wiedzieć o kolagenie?
Pozostając w temacie cery, z pewnością nie sposób nie zwrócić uwagi na kolagen, a więc białko, które składa się między innymi z glicyny, proliny, hydroksyproliny, jak również i hydroksylizyny. Są to aminokwasy, dzięki którym ma miejsce budowa własnego kolagenu, będącego głównym elementem naszych tkanek. Dobrym sposobem na dbanie o naszą cerę jak stosowanie suplementów w postaci kolagenu, które to znacząco wpływają na zdrowy wygląd skóry. Na co wpływa kolagen? Powoduje on między innymi nawilżenie skóry, ujędrnienie jej, poprawienie jej elastyczności. Kolagen zwiększa gęstość fibroblastów, regeneruje uszkodzone tkanki, usuwa bakterie, jakie tworzą się w ranach. Jak dużo kolagenu powinniśmy stosować? Około 10 – 15 gramów dziennie, stosowana razem z witaminą C, będącą dodatkiem do syntezy kolagenu.
A może by tak kwas pantotenowy?
Kwas pantotenowy okazuje się być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o troskę o naszą cerę. To właśnie on działa na przemiany białkowo – tłuszczowe, on obniża zły cholesterol we krwi, bierze udział w syntezie hormonów steroidowych, a także witaminy A i D. To właśnie on wzmaga produkcję przeciwciał, które są niezbędne w walce z infekcjami, zarówno tymi bakteryjnymi, jak również i wirusowymi. To wszystko sprawia, że kwas pantotenowy ma ogromne znaczenie dla regeneracji skóry, regeneracji błon śluzowych, a także i samych tkanek. Dzięki niemu chronimy cerę przed nadmiernymi zmarszczkami, jednocześnie zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zbyt mała ilość tego kwasu w organizmie może powodować skurcze nóg, zmęczenie, rozdrażnienie, bóle mięśni i stawów, a także osłabienie wzroku, wypadanie włosów, czy też pękanie skóry w kącikach ust.
..lub L- karnityna?
L – karnityna jest tak szczególnie cenna przede wszystkim ze względu na swoje właściwości chelatowania. Co to oznacza? Proces ten pozbawia aktywności pierwiastków metalicznych, co sprawia, że możemy wydzielić z organizmu wszelkie toksyczne substancje. Co więcej, to właśnie L – karnityna transportuje kwasy tłuszczowe przez błony mitochondrialne, gdzie mogą zostać utlenione. To wszystko sprawia i powoduje, że możliwa jest redukcja wydzielania sebum, a jak wiadomo jego nadmiar powoduje powstawanie trądziku. Każdy, kto ma problemy ze skórą, na pewno powinien ją właśnie suplementować.
Podsumowanie
Jak widać, dbanie o cerę to szereg działań, które połączone ze sobą razem są w stanie zapewnić nam doskonały wygląd przez długi czas. Jeśli więc chcesz się cieszyć pięknym wyglądem mimo upływającego czasu, jeśli chcesz mieć piękną cerę bez trądziku i innych zmian skórnych, to na pewno właśnie powinnaś postawić na odpowiednią pielęgnację, zdrową dietę, dużą ilość wody, a do tego stosowne suplementy. To wszystko razem jest kluczem do pięknego wyglądu bez względu na to, ile mamy lat.
Facebook
RSS