Trening

Pływanie – trening dla początkujących

Pływanie – trening dla początkujących

 

Pływanie to jedne z najlepszych sposobów na włączenie do swojego życia aktywności fizycznej, która wpłynie pozytywnie nie tylko na wygląd sylwetki, czy zdrowie, ale również samopoczucie i zdrowie psychiczne. Pływanie nie naraża naszych mięśni na tak ogromny wysiłek jak bieganie, skakanie, czy inne formy aktywności fizycznej.

Jeśli jesteś początkującym pływaczem, to koniecznie musisz poznać kilka zasad jakie obowiązują na treningu w basenie. Te zasady pozwolą ci na prawidłowe ćwiczenia na basenie oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Dzięki nim dowiesz się, jak masz ćwiczyć, by pływanie stało się dla ciebie przyjemnością, a jednocześnie miało najlepszy wpływ na cały twój organizm.

Sprawdź gdzie najlepiej pływać

Pływać możesz na basenie, pływalni lub w otwartych zbiornikach wodnych. Najlepszą opcją wydaje się trening na basenie w siłowni. Jednak nie wszystkie siłownie mają do swojej dyspozycji basen. A kiedy mają go już w swojej ofercie, to często są to baseny o niewielkiej długości. Często w basenach na siłowniach są przeprowadzanie zajęcia zorganizowane lub nauka pływania. Dlatego jeśli wolisz zamknięte zbiorniki wodne, to wybierz się na pływalnię, która ma około piętnastu metrów długości. Dzięki takim pływalnią masz więcej możliwości, a twój trening będzie bardziej efektowny. Możesz również wybrać się nad jezioro, czy inny zbiornik wodny znajdujących się na powietrzu. To jednak opcja jedynie na lato.

Ryzyko kontuzji podczas pływania

Co prawda pływanie to rodzaj aktywności fizycznej, w której jesteśmy najmniej narażeni na kontuje to warto uważać. Istnieje kilka zasad, których musisz przestrzegać na basenie, by nie nabawić się kontuzji. Jeśli jesteś osobą po zabiegu i potrzebujesz zajęć rehabilitacji, to możesz zdecydować się na pływanie. W większości przypadków to bardzo dobry wybór, ale jednak osoby, które mają uraz barku, czy stawów biodrowych powinny uważać. Jeśli jesteś po urazie to warto poprosić o pomoc trenera, który podpowie ci jak powinny wyglądać odpowiednie treningi w takim przypadku,  by uraz się nie odnowił.

Kiedy pływać, a kiedy nie

Wiele osób o tym zapomina, ale po zjedzeniu należy odczekać godzinę przed wejściem do wody. Jest to konieczne, ponieważ wcześniej może złapać nas skurcz podczas pływania, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale również niebezpieczne. Kiedy wypływamy na głębszą wodę i złapie nas silny skurcz pojawia się ryzyko podtopienia. Tak więc najlepiej odczekać przepisowe sześćdziesiąt minut po posiłku i dopiero po tym czasie można zacząć trening w wodzie. Warto również wiedzieć, że pływanie jest bardzo wymagającym treningiem, po którym potrzebne jest nam doładowanie energii. Po wyjściu z wody często jesteśmy bardzo głodni, więc po treningu zaopatrz się w małą przekąskę.

Jakie ćwiczenia na basenie

Trening na basenie wcale nie musi oznaczać pływania. To, że jesteś na basenie wcale nie zmusza cię do przepłynięcia przez basen kilkanaście razy. Taki trening może stać się dla ciebie monotonny i to sprawi, że nie będziesz mieć ochoty na dalsze pływanie. Warto więc urozmaicić swój trening na basenie w inne ćwiczenia. Możesz spróbować na przykład biegania w wodzie. To będzie bardzo trudne, ale ma to niesamowity wpływ na mięśnie nóg. Już samo chodzenie w wodzie może sprawiać problemy, a co dopiero bieganie. Jeśli na początku masz problemy to zacznij od chodzenia, by przyzwyczaić się do nowego uczucia.

Zmieniaj styl pływania

Jeśli twój trening polega jedynie na pływaniu żabką lub innym dowolnym stylem pływania, to koniecznie to zmień. Co prawda pływanie angażuje do pracy wszystkie mięśnie na ciele, jednak każdy styl pływania porusza inne partie mięśni. Tak więc co kilka metrów lub co  przepłynięty basen zmień styl pływania. Możesz również zrobić tak, że jeden metr pływania płynąć żabką, a już kolejny pieskiem. To urozmaici trening, zaangażuje do pracy wszystkie mięśnie oraz sprawi ci wiele radości i przyjemności.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone